Test młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV

Niewątpliwie flagowym modelem z boschowskiego portfolio młotów udarowo-obrotowych SDS-max jest GBH 8-45 DV Professional. To duże i silne narzędzie z wieloma nowinkami technologicznymi zwiększającymi wygodę i wydajność pracy.

Bosch GBH 8-45 DV to urządzenie dwufunkcyjne, które pozwala zarówno wiercić z udarem, jak i kuć. Solidny uchwyt narzędziowy SDS-max comfort (obsługiwany jedną ręką, gdyż do zamontowania osprzętu w gnieździe nie potrzeba odciągać tulei zabezpieczającej), pozwala bez obaw o wytrzymałość maszyny wykonywać kucie w najtwardszym materiale. Zastosowana w prezentowanym modelu jednostka napędowa o mocy aż 1500 W (maksymalna

prędkość obrotowa 305 obr./min) współpracuje z wyjątkowo wydajnym i skutecznym mechanizmem udaru pneumatycznego, który potrafi wygenerować nawet 2760 uderzeń/min, każde z energią 12,5 J. Funkcja Turbo Power i system Constant Electronic dbają o to, żeby młot działał z pełną mocą nawet w momentach największego obciążenia zarówno w trybie kucia (Turbo Power), jak i wiercenia (stabilizacja prędkości obrotowej). Oprócz tych dwóch systemów elektronicznych, zastosowano też inne, chociażby płynną regulację prędkości obrotowej silnik za pomocą włącznika spustowego czy też wstępny wybór prędkości obrotowej i częstotliwości udarów za pomocą pokrętła z sześcioma pozycjami. Te rozwiązania pozwalają dobrać parametry pracy młota z uwzględnieniem rodzaju materiału czy średnicy otworu, a także przeprowadzać delikatniejszą obróbkę w przypadku materiałów kruchych czy łatwo podatnych na uszkodzenie. Młot wyposażony jest we wskaźniki serwisowy i zasilania.

Obsługa młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV jest wręcz banalnie prosta. Dużym włącznikiem głównym zintegrowanym w rękojeści „D” sterujemy parametrami pracy silnika. W trybie kucia przełącznik można zablokować do pracy ciągłej. Wyboru trybu działania młota dokonuje się pokrętłem w górnej części obudowy.

Użytkownik ma do dyspozycji wiercenie z udarem, kucie i funkcję Vario-Lock z 12 pozycjami ustawienia dłuta. Jednak najważniejszym aspektem konstrukcji młota Bosch GBH 8-45 DV jest system tłumienia drgań Vibration Control. Składa się on z trzech elementów – specjalnie zaprojektowanego mechan

izmu udaru pneumatycznego wytwarzającego mniejsze wibracje, sprężynowo-zawiasowego mechanizmu zamocowania rękojeści do korpusu elektronarzędzia i mechanizmu przeciwwagi umieszczonego w aluminiowej obudowie. Te trzy składowe sprawiają, że obniżony poziom drgań pozwala na dłuższą pracę młotem Boscha, gdyż w myśl nowych przepisów unijnych operator takiego narzędzia może przyjąć tylko określoną dawkę drgań dziennie wynoszącą 5 m/s2.

Boschem GBH 8-45 DV możemy bez łamania prawa wiercić ciągle przez ponad 3 godz.dziennie i kuć przez ponad 4. Możliwość dłuższej pracy ciągłej przekłada się oczywiście na większą skuteczność działania w ciągu dnia roboczego.

 

Młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 8-45 DV jest również dopracowany pod względem jakości wykonania. Niemiecka solidność to nie banał w przypadku najnowszego elektronarzędzia tej firmy. Na wszystkich częściach chwytnych zastosowano miękkie materiały antypoślizgowe. Pokrętła i włączniki o

bsługuje się płynnie. Solidna aluminiowa osłona mechanizmu przeciwwagi zapewnia mu dużą trwałość. Duży uchwyt narzędziowy SDS-max to gwarancja wytrzymałości na najcięższe zadania kucia i wiercenia. Maszyna jest również bardzo bezpieczna – mechaniczne sprzęgło rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła, chroniąc w ten sposób operatora przed ewentualnymi obrażeniami ciała. Ma też system zabezpieczenia przed restartem w przypadku odcięcia zasilania działajacy we wszystkich trybach pracy.

W redakcyjnych testach przeprowadziliśmy próby wiercenia w twardym betonie B40 z wykorzystaniem dwóch rodzajów osprzętu. W pierwszej próbie zastosowaliśmy koronę o średnicy 50 mm. Wywiercenie otworu o głębokości 65 mm w krawężniku zajęło Boschowi 35 s. Z kolei z 4-ostrzowym wiertłem 40 mm w gnieździe przewiercenie na wylot tego samego elementu (grubość 120 mm) trwało 33 s. Oprócz wrażenia, że młot dysponuje wciąż dużym zapasem mocy do wiercenia jeszcze większych otworów, byliśmy bardzo mile zaskoczeni działaniem systemu antywibracyjnego. Choć nie można całkowicie wyeliminować drgań podczas pracy tego typu elektronarzędziami, to

jednak mechanizm Vibration Control znacząco redukuje wibracje przenoszone na ręce użytkownika.

 

Dane techniczne młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV

Moc nominalna

1500 W

Nominalna prędkość obrotowa

150-305 min-1

Liczba udarów przy nominalnej prędkości obrotowej

1380-2760 min-1

Energia pojedynczego udaru

12,5 J

Średnica wiercenia w betonie wiertłami pełnymi SDS-max

12-45 mm

Max. średnica wiercenia w betonie wiertłami przebiciowymi

80 mm

Max. średnica wiercenia w betonie koronkami wiertniczymi

125 mm

System montażu narzędzi SDS-max Comfort

+

System antywibracyjny Vibration Control

+

Ciężar bez kabla

8,9 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test narzędziowej pary do szlifowania ścian. Szlifierka Menzer LHS 225 Vario i odkurzacz Menzer VC 660M

Szlifowanie gładzi na ścianach to bardzo trudna praca wymagająca od wykonawcy dużej dokładności. Dlatego wielu producentów opracowało sprzęt, który znacznie ułatwia i przyspiesza ich obróbkę. Jednakże z jego użyciem wiąże się spore zapylenie. Aby mu zapobiec, szlifierkę należy koniecznie stosować z odpowiednim odkurzaczem. Dlatego przetestowaliśmy parę narzędziową Menzera: szlifierkę do ścian LHS 225 Vario (edycja 2015 r.) i odkurzacz VC 660M.

Szlifierka Menzer LHS 225 Vario
Przyjrzyjmy się najpierw szlifierce Menzer LHS 225 Vario, a dokładnie mówiąc, jej edycji z 2015 r. Należy ona do grupy urządzeń zwanych popularnie „żyrafami”. Urządzenie wyposażono w teleskopową

rękojeść, której zakres zmiany długości wynosi: 155-195 mm. Gdy weźmiemy pod uwagę średni wzrost wykonawcy, to okazuje się, że jest to wystarczające do szlifowania sufitów bezpośrednio z podłogi. To zaś oznacza eliminację kosztownych rusztowań czy niewygodnych drabin, a także zdecydowanie lepszą mobilność, większe bezpieczeństwo pracy oraz jej wydajność.

Testowana przez nas Menzer LHS 225 Vario jest „żyrafą” ze sztywnym przeniesieniem napędu. Brak w konstrukcji wałka giętkiego oznacza wysoką efektywność szlifowania i mniejsze ryzyko awarii podczas pracy. Wyposażono ją w jednostkę napędową o mocy 710 W. Prędkość obrotowa regulowana jest elektronicznie w zakresie 1000-2100 obr./min. Pokrętło regulacyjne, tak jak włącznik, znajduje się w korpusie urządzenia. Talerz szlifujący ma średnicę 225 mm. Wyposażono go w gąbkę mocowaną na rzep, eliminującą uszkodzenia powodowane częstą zmianą krążków ściernych, które są, tak jak i tarcza gąbkowa, montowane na rzep. W talerzu wykonano otwory umożliwiające efektywniejsze usuwanie pyłu ze strefy obróbki. Wieniec szczotkowy wokół talerza stanowi ważną część jego osłony. Przylega do obrabianej powierzchni i zapobiega przedostawaniu się pyłu do otoczenia, jednocześnie ułatwiając operatorowi manipulowanie, gdyż podciśnienie wytwarzane przez odkurzacz niejako przysysa głowicę szlifierki do obrabianej powierzchni. Czołowa część wieńca jest demontowana, co pozwala obrabiać szlifierką narożniki ścian. Głowica szlifująca z silnikiem napędowym zamocowana jest na przegubie 2-osiowym, dzięki czemu można wygodnie manewrować maszyną zarówno podczas szlifowania ścian, jak i sufitów. W szlifierkach wyposażonych w giętki wałek przeniesienia napędu operator stale musi przezwyciężać jego sztywność, co utrudnia swobodną pracę narzędziem. Profesjonaliści, którzy zostali poproszeni o ocenę wcześniejszej wersji szlifierki LHS 225 Vario, wskazywali najczęściej rozwiązanie Menzera jako najłatwiejsze w prowadzeniu po ścianie, dzięki eliminacji wspomnianego wałka.

Zespół napędowy – silnik i przekładnia kątowa – został dokładnie zabezpieczony przed kurzem, dzięki czemu testowana „żyrafa” odznacza się wysoką trwałością. Pył odprowadzany jest przez giętki wąż do kanału w rękojeści teleskopowej, który łączy się z wężem do odkurzacza przez szybkomocujący obrotowy króciec. To rozwiązanie eliminuje irytujące skręcanie się węża, które utrudnia odessanie urobku przez odkurzacz. Szlifierka wyposażona jest w D-kształtną rękojeść dodatkową, która ma regulowane położenie, dzięki czemu jej pozycję można dostosować do wymagań pracownika i rozpiętości jego ramion.

Odkurzacz Menzer VC 660M
To jedno z niewielu takich rozwiązań na polskim rynku. Jest to odkurzacz plecakowy, wyposażony w bardzo wygodne, szerokie, miękkie szelki jak nowoczesny plecak turystyczny. Niewielka masa własna i kompaktowe rozmiary umożliwiają pracę w ciasnych pomieszczeniach: na klatkach schodowych, poddaszach, podestach, rusztowaniach czy w wąskich przejściach, a więc wszędzie tam, gdzie operowanie klasycznym odkurzaczem na kółkach jest niemożliwe, trudne lub utrudnione. Wygodne umiejscowienie oraz krótki 1,5 m wąż eliminują wszelkie niewygody podczas użytkowania. Dużym ułatwieniem jest też obrotowe mocowanie węża w odkurzaczu. Pozwala to na jego dogodne ustawienie w stosunku do podłączonej maszyny czy wykorzystywanego podczas sprzątania akcesorium. Włącznik zamontowany na krótkim kablu ułatwia sterowanie i zawsze jest w zasięgu ręki operatora – nie musimy go więc szukać i wyginać rąk czy przybierać niewygodnych pozycji.

Szelki są w prosty sposób odpinane od korpusu odkurzacza,

co ułatwia jego opróżnianie i czyszczenie. Wyposażono je w pasy biodrowy i piersiowy, co umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru sprzętu na plecach operatora i wygodną pracę Gwarantują też, że podczas pochylania się odkurzacz nie zmieni pozycji na plecach, powodując tym samy dyskomfort czy zagrożenie utraty równowagi. Waży on niewiele jak na odkurzacz przemysłowy, czyli 5 kg.

Sam odkurzacz bez szelek ma kształt wąskiego cylindra. W górnej części mamy 4-litrowy pojemnik na pył i wspomniane mocowanie obrotowe węża ssącego. Na dole znajduje się silnik z turbiną. Zespół napędowy ma moc 1200 W i generuje przepływ powietrza o wielkości 2000 l/min i podciśnieniu 20 kPa. Porównanie danych technicznych VC 660M i typowych odkurzaczy przemysłowych pokazuje, że plecakowy Menzer swoimi parametrami odpowiada sprzętowi o podobnej mocy ze zbiornikiem o pojemności do 20-25 l. Testowany odkurzacz plecakowy to więc nie zabawka, lecz w pełni użyteczna maszyna, a do tego wyposażona w pojemny worek papierowy, filtr z włókniny, filtr główny z poliestru i filtr wylotowy. Gwarantuje to bezpyłową pracę w bezpiecznym i czystym środowisku. W przypadku odsysania pyłów szkodliwych dla zdrowia producent zaleca stosowanie środków ochrony osobistej. Menzer poleca testowany odkurzacz do stosowania ze swoimi szlifierkami do ścian i frezarkami renowacyjnymi, gwarantując pełną kompatybilność.


Redakcyjne testy

Podczas nich sprawdziliśmy, czy „żyrafą” Menzer LHS 225 Vario (wersja 2015 r.) współpracującą z odkurzaczem plecakowym Menzer VC 660M wykonamy sprawnie szlifowanie zgrubne, a następnie dokładne ścian oraz tynków gipsowych. Przeprowadzone próby potwierdziły wyniki naszych ubiegłorocznych testów „żyrafy” Menzer LHS 225 Vario (ed. 2014 r.). Para narzędziowa z tym zadaniami, naszym zdaniem, poradziła sobie wzorowo. Podczas szlifowania nie dochodziło do pylenia, za co odpowiadał plecakowy Menzer VC 660M. Jeśli chodzi o wygodę pracy, nie mamy nic testowanym urządzeniom do zarzucenia. Należałoby się zastanowić tylko, czy odkurzacz plecakowy nie jest wygodniejszy od tradycyjnego sprzętu na kółkach podczas szlifowania ścian czy sufitów o dużej powierzchni. Np. eliminuje on uciążliwe przesuwanie ciężkiego odkurzacza, jak też potykanie się operatora o jego wąż ssący. Tę kwestię pozostawiamy do rozstrzygnięcia użytkownikom testowanego odkurzacza plecakowego Menzera.

Dane techniczne szlifierki do ścian Menzer LHS 225 Vario

Moc znamionowa

710 W

Obroty na biegu jałowym

1000-2100/min

Wąż ssący

4 m

Średnica głowicy szlifierskiej

225 mm

Waga

4,2 kg

Dane techniczne odkurzacza plecakowego Menzer VC 660M

Moc nominalna

1200 W

Przepływ powietrza

2000 l/min

Podciśnienie powietrza

20 kPa

Pojemność zbiornika

4 l

Waga

5,0 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu