Budowanie, remontowanie i odnawianie z Metabo
Metabo wprowadza do oferty specjalistyczne elektronarzędzia umożliwiające wykonywanie prac budowlanych, remontowych i renowacyjnych. O nowych produktach niemieckiej firmy, zaprezentowanych po raz pierwszy raz na targach BAU w Monachium, rozmawiamy ze Sławomirem Surmą, prezesem Metabo Polska.
Na prezentację nowych produktów na targach BAU w Monachium Metabo zaprosiło dziennikarzy z europejskich pism branżowych. Poprowadził ją Horst W. Garbrecht, prezes zarządu Metabowerke. – 2015 rok rozpoczynamy od wprowadzenia na światowy rynek 20 nowych maszyn wraz z osprzętem, który stanowi element kompleksowego systemu – informuje Sławomir Surma.
– Tym samym znacznie rozszerzamy nasze portfolio urządzeń
Zanim Metabo opracowało nowe specjalistyczne maszyny dla budownictwa, przeprowadziło szeroko zakrojone konsultacje z wykonawcami budowlanymi, którzy w swojej codziennej pracy wykorzystują różnego rodzaju elektronarzędzia oraz narzędzia ręczne, etc. – Konsultacje te objęły ponad 500 firm z całej Europy; w ramach nich przeprowadzono 1500 wywiadów z rzemieślnikami – mówi Sławomir Surma. – Pozwoliły one nam gruntownie poznać obecne potrzeby technologiczne przemysłu budowlanego i rzemiosła, jak też określić, w jakim stopniu nasze dotychczas produkowane urządzenia oraz akcesoria zaspokajają te potrzeby. Dzięki temu rozpoznaliśmy też luki w naszym portfolio maszyn oraz akcesoriów i mogliśmy wypełnić je nowo opracowanymi rozwiązaniami dla przemysłu budowlanego i rzemiosła. Dokonaliśmy także integracji tych rozwiązań w jedną grupę produktów i na etapie prac konstrukcyjnych konsultowaliśmy je z fachowcami. Podczas nich nie tylko skupiliśmy się na takich kwestiach, jak efektywność działania, trwałość czy wytrzymałość elektronarzędzi, lecz także na tak ważnych tematach: jak akcesoria, materiały eksploatacyjne, bezpieczeństwo pracy, mobilność czy niezależność od sieciowego zasilania. Żeby móc zapewnić maksymalną mobilność profesjonalnym wykonawcom, Metabo oferuje bezprzewodowe odpowiedniki prawie wszystkich elektronarzędzi sieciowych stosowanych w pracach budowlanych i renowacyjnych. Jest to zgodne z naszą wizją bezprzewodowego placu budowy, na którym wykorzystuje się opracowaną przez nas akumulatorową technologię Ultra-M. Gdy do naszych bezprzewodowych maszyn dodamy nowo opracowane specjalistyczne elektronarzędzia sieciowe oraz kompresory, jak i narzędzia pneumatyczne, to okazuje się, że profesjonalni użytkownicy mogą wybrać z naszej oferty urządzenia z preferowanym przez siebie rodzajem źródła zasilania. Ofertę narzędziowych systemów wykonawczych przeznaczonych dla budownictwa dopełniają odkurzacze przemysłowe, którymi usuniemy szkodliwe pyły z miejsca obróbki i utrzymamy czyste środowisko pracy.
Ofertę Metabo przeznaczoną dla budownictwa otwiera szeroka gama elektronarzędzi przeznaczonych do wykonywania suchej zabudowy. – Znalazły się w niej trzy nowe wkrętarki bezprzewodowe (Metabo SE 18 LTX 2500, SE 18 LTX 4000 i SE 18 LTX 6000) i przewodowe (Metabo SE 2500, SE 4000 i SE 6000), czyli w sumie sześć urządzeń, co oznacza, że nasza oferta tego typu maszyn jest obecnie najszersza na rynku – stwierdza Sławomir Surma. – Ale na tym nie koniec, mamy bowiem mieszarki (Metabo RWE 1050, RWEV 1200, RWEV 1200-2 i RWEV 1600-2), którymi przygotujemy zaprawy czy kleje i wymieszamy farby. Ściany wygładzimy oraz przygotowujemy pod malowanie za pomocą naszych dwóch nowych szlifierek typu „żyrafa” (Metabo LSV 5-225 i LSV 5-225 Comfort), jak też 4 kompaktowych szlifierek oscylacyjnych (Metabo SRE 3185) i mimośrodowych (Metabo SXE 3125 i SXE
Przy użyciu specjalistycznych elektronarzędzi, które firma z Nürtingen pokazała na monachijskich targach BAU, możemy wykonać prace powiązane z układaniem parkietów, paneli laminowanych, jak również różnego rodzaju płytek ceramicznych. – Mogą do tego posłużyć nie tylko elektronarzędzia z grupy innowacyjnych urządzeń akumulatorowych 18 V, do których należy wspomniane tu wielofunkcyjne narzędzie oscylacyjne, ale także nasze dwie nowe ukośnice bezprzewodowe (Metabo KGS 18 LTX 216 i KS 18 LTX 216) – mówi Sławomir Surma. – Ich możliwości robocze są porównywalne do ukośnic przewodowych. Oprócz rozwiązań bateryjnych, mamy także specjalistyczne maszyny o zasilaniu sieciowym i za pomocą sprężonego powietrza. Cztery nowe, łatwe w transporcie kompresory bezolejowe (Metabo Power 180-5 W OF, Power 200-10 W OF, Power 280-20 W OF i Power 400-20 W OF) uzupełniają naszą szeroką ofertę tego typu urządzeń przeznaczonych dla warsztatów mechanicznych i przemysłu. Dla wykonawców podłóg, tynkarzy i glazurników opracowaliśmy szlifierki służące do obróbki powierzchni betonowych, kamiennych, tynków czy zdzierania farb (Metabo RF 14-115, RS 14-125 i RS 17-125) wraz odpowiednim osprzętem diamentowym oraz frezami węglikowymi. Mogą oni z powodzeniem wykorzystać też wspomniane wcześniej mieszarki naszej produkcji i efektywnie wykonać wylewki samopoziomujące czy wymieszać zaprawy klejowe.
Opracowując swoje nowe specjalistyczne rozwiązania narzędziowe, Metabo nie zapomniało o dekarzach i cieślach. Wprawdzie obecnie elementy główne i komponenty konstrukcji drewnianych czy szkieletów dachów produkuje się na cyfrowo sterowanych centrach obróbczych, jednakże ich montaż na placu budowy nie może się obejść bez maszyn półstacjonarnych. – Dla tych wykonawców mamy wytrzymałe elektronarzędzia, jak też mobilną pilarkę stołową TS 254 wyposażoną w opatentowany system ułatwiający jej transport – mówi Sławomir Surma. – Wspomniane już cztery nowe kompaktowe kompresory odznaczają niewielkimi gabarytami, niedużym ciężarem i są wyposażone w uchwyt, który umożliwia ich łatwe oraz praktycznie bezwysiłkowe transportowanie na plac budowy czy do miejsca pracy. Należy tu wspomnieć, że trzy kompresory o większej mocy wyposażyliśmy w zawiesia służące do podnoszenia ich dźwigiem na dach czy rusztowania. W pracach przy konstrukcjach drewnianych sprawdzi się także sześć wspomnianych kompaktowych wkrętarek. Doskonale bowiem nadają się do dokładnego i szybkiego montażu wkrętów w drewnianych elementach konstrukcyjnych.
Obróbka tynków, ścian i fasad to kolejna specjalność nowych specjalistycznych elektronarzędzi Metabo. Jak wiemy, bardzo często podczas prac remontowych wymienia się tynki i okna, ociepla się ściany materiałami izolacyjnymi oraz ponownie tynkuje. – Do takich prac oferujemy profesjonalne elektronarzędzia przewodowe i akumulatorowe – informuje Sławomir Surma. – Kiedy usuwamy tynki czy resztki klejów, używamy szlifierek do ścian z agresywnymi frezami węglikowymi. Tego typu maszyna (Metabo RF 14-115) ma przekładnię, która 3-krotnie zwiększa moment obrotowy, dzięki czemu jest bardzo efektywna w pracy. Współpracuje ona z naszymi odkurzaczami przemysłowymi wyposażonymi w filtry klas L (Metabo ASR 35 L ACP), M (ASR 35 M ACP) i H (ASR 35 H ACP), które dobieramy
W wyniku stosowania nowych technologii, takich jak pompy ciepła, systemy solarne i fotowoltaiczne, znacznie wzrosły wymagania wobec instalatorów co do zakresu i kompleksowości prowadzonych przez nich prac. – Dlatego oferujemy im szeroką gamę kompaktowych, wytrzymałych i poręcznych elektronarzędzi, które ułatwiają ich codzienną pracę: od mocnej bruzdownicy, przez ukośnice, kombimłotki i kompaktowe bezprzewodowe wiertarki, do nowego uniwersalnego oscylacyjnego narzędzia wielofunkcyjnego – mówi Sławomir Surma.
– Jest ono szczególnie przydatne w pracach instalacyjnych. Można nim także szlifować bezpyłowo dzięki możliwości podłączenia do odkurzacza przemysłowego. Ale na tym nie koniec możliwości roboczych naszych maszyn. Mogą je wykorzystywać fachowcy, którzy zajmują się aranżowaniem przestrzeni wokół naszych domów, np. urządzaniem ogrodów, budową lekkich konstrukcji drewnianych, np. altan, ścianek czy parkanów. Przydatne dla nich będą nasze szlifierki kątowe, młotki obrotowe i kujące, wkrętarki i pilarki, nożyce do żywopłotu, pompy irygacyjne, itd. Wiele z tych urządzeń ma zasilanie akumulatorowe, np. najnowsze ukośnice. Odznaczają się one najwyższym poziomem mobilności i dają wolność od sieci elektrycznej. Dzięki wyposażeniu ich w baterie o pojemności 5,2 Ah z technologią Ultra-M możemy wykonać nimi bardzo dużą liczbę cięć. Można mnożyć przykłady zastosowań naszych urządzeń i osprzętu. Najważniejsze jest jednak to, że profesjonalny wykonawca może teraz kompleksowo zbudować swój park maszynowy w oparciu o solidnego partnera, jakim jest firma Metabo – konkluduje SławomirSurma.