Szlifierka kątowa Milwaukee AG 12-125 X

Małe szlifierki kątowe z tarczami 115 i 125 mm są coraz doskonalsze. Producenci stosują w nich rozwiązania, które do tej pory były zarezerwowane dla dużych maszyn. Możemy więc być spokojni o ich skuteczność oraz trwałość i śmiało realizować długotrwałe, wymagające szlifowanie.

 

 

Do oferty firmy Milwaukee weszła niedawno nowa rodzina trzech małych szlifierek kątowych (AG- 12-115 X, AG 12-125 X i AGV 12-125 X). Modelami z tarczą 125 mm swobodnie przetniemy pręty zbrojeniowe, a nawet nieduże profile stalowe. Szlifierka AG-125 X to elektronarzędzie wyposażone w nowoczesny silnik o mocy

1200 W. Został on wykonany w technologii „PROTECTOR”, gdzie stojan powleczony jest żywicą epoksydową, co chroni silnik przed agresywnym pyłem i zwiększa trwałość narzędzia. Szlifierka ma obroty 11.000 obr./min (bieg jałowy).

 

Milwaukee AG 12-125 X obsługuje tarcze o średnicy 125 mm. Osprzęt mocuje cię do wrzeciona za pomocą tradycyjnej nakrętki M14. Warto zauważyć, że będący w wyposażeniu klucz ma specjalne wygięcie, które pozwala dokręcać nakrętkę w schowaną głęboko w osprzęcie (np. w grubej tarczy listkowej). Ale to nie wszystko. Jako wyposażenie dodatkowe można dokupić nakrętkę FIXTEC – obsługiwaną ręcznie, bez dodatkowych akcesoriów, która pozwala szybko i wygodnie zmieniać ściernice.

 

Przy konstrukcji nowych szlifierek kątowych inżynierowie z Milwaukee zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo pracy. Dowodem na to są dwa rozwiązanie, które znajdziemy w modelu AG 12-125 X. Pierwszy jest oczywiście metalowa osłona tarczy szlifierskiej. Nie byłoby w niej nic szczególnego, gdyby nie sposób montażu do kołnierza głowicy. Zastosowany system zapadek i ząbków zapobiega obróceniu się osłony w momencie rozerwania tarczy, a tym samym chroni użytkownika przed obrażeniami. Należy podkreślić, że taki sposób mocowania osłony jest bardzo wygodny w codziennej obsłudze, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych akcesoriów (np. wkrętaka) – żeby zmienić jej położenie, wystarczy wcisnąć zapadkę blokującą.

 

Drugim elementem podnoszącym bezpieczeństwo pracy jest uchwyt dodatkowy. Muskularnie wyglądająca i pokryta wykładziną antypoślizgową rękojeść nie tylko absorbuje dużą część powstających w czasie cięcia i szlifowania wibracji, ale także pomaga okiełznać szlifierkę podczas wymagających zadań.

 

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Milwaukee AG 12-125 X

Moc

1200 W

Obroty na biegu jałowym

11.000/min

Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona

125 mm/M14

Maks. głębokość cięcia

33 mm

Waga

2,3 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ekstremalny test otwornicy bimetalowej Wolfcraft 5474000

Do redakcyjnego warsztatu ponownie trafiła otwornica bimetalowa Wolfcraft 5474000 o średnicy 68 mm. Wykonaliśmy ją ekstremalny test wiercenia w żeliwie.

Przypominamy, otwornica Wolfcraft wykonana jest ze stali narzędziowej (korpus) i HSS (wieniec zębów), a więc o tzw. konstrukcja bimetaliczna. Korpus wykonany jest z grubej pokrywy, która zapewnia narzędziu stabilność i wysoką jakość wiercenia. Zęby otwornicy mają zmienną podziałkę. Maksymalna głębokość wiercenia tym narzędziem to 38 mm. Otwornica bimetalowa Wolfcraft 5474000 posiada 6-kątny uchwyt mocujący i przeznaczona jest do stosowania z akumulatorowymi wiertarko-wkrętarkami i wiertarkami sieciowymi do wiercenia otworów w takich materiałach, jak drewno, sklejka,

metale kolorowe, tworzywa sztuczne, płyty gipsowo-kartonowe, blacha stalowa.


Ponieważ dystrybutor otwornicy wrocławska firma „LŁ” (dawniej Lange Łukaszuk), doniosła nam, że doskonale narzędzie to sprawdza się w wierceniu twardych materiałach, np. w żeliwie, postanowiliśmy przeprowadzić bardzo wymagający jego test. Do napędu otwornicy 68 mm zastosowaliśmy wiertarko-wkrętarkę Milwaukee M18 CPD o zasilaniu 18 V z baterii Li-Ion 4,0 Ah. Otwór wykonaliśmy w płycie żeliwnej o grubości 7 mm. Do tej próby użyliśmy wiertła prowadzącego i podczas wiercenia stosowaliśmy się do dwóch zasad – skrawania dużym wiórem, czyli mocnego dociskania osprzętu przy małej prędkości obrotowej wiertarko-wkrętarki, i stałego chłodzenia za pomocą specjalnego płynu. Choć żeliwo to bardzo twardy materiał, zbliżający się twardościami do stali HSS, to jednak otwornica Wolfcraft poradziła sobie z tym zadaniem bardzo dobrze, choć cała operacja trwała dość długo (ok. 8 minut). Co ważne, po zakończeniu wiercenia tego bardzo twardego materiału zęby otwornicy pozostawały wciąż ostre, praktycznie jak nowe. Świadczy to o wysokiej jakości materiału HSS i dobrej technologii ostrzenia.

 

Co taki test oznacza dla fachowców z przemysłu, budownictwa i rzemiosła? Jak łatwo można zauważyć, do wiercenia w żeliwie czy stali konstrukcyjnej większych otworów używa się zwykle innych niż wykorzystane w teście narzędzi i maszyn, które są zaawansowane technicznie i materiałowo oraz bardzo drogie. Zatem ich stosowanie do wykonania małej liczby takich otworów jest zupełnie nieopłacalne ekonomicznie. Tu z pomocą przychodzi nam otwornica Wolfcraft – używając jej, wykonamy tanio dość duże otwory w żeliwie czy nawet stali konstrukcyjnej przy użyciu najprostszych elektronarzędzi (wiertarko-wkrętarki czy wiertarki udarowej lub bezudarowej). Ważne jest też to, że podczas prawidłowego wiercenia z użyciem chłodziwa otwornica Wolfcraft zachowa swoją wysoką trwałość i funkcjonalność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu