Obsługa i prawidłowe użytkowanie kos mechanicznych (część XII)
Kosy mechaniczne, a więc spalinowe i elektryczne, to urządzenia umożliwiające koszenie trawy lub mniejszych zarośli w niemalże każdym terenie. Dlatego wykorzystywane są zarówno przez firmy zajmujące się uprawą terenów zielonych, jak i przez gospodarstwa domowe do pielęgnacji ogrodów. W XII i ostatnim odcinku naszego cyklu omawiamy stalowe tarcze i noże stosowane w kosach spalinowych.
W poprzednim odcinku naszego cyklu o kosach podaliśmy zasady doboru żyłek. W tym zajmiemy się nożami i tarczami do cięcia. Wykonano je ze stali niehartowanej, aby podczas cięcia nie doszło do ich pęknięcia i powstania odłamków, które mogłyby zranić operatora kosy. Dlatego w czasie
nieprawidłowego cięcia może dojść co najwyżej do skrzywienia narzędzia, gdyż użyty materiał stalowy jest dość elastyczny. W takim wypadku należy wymienić tarczę lub nóż na nowy, bo tracą one wyważenie, co powoduje wibracje nieprzyjemne dla operatora i może w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia mechanizmów kosy. Jeśli chodzi o rodzajowy podział takich narzędzi, to wyróżnia się noże do cięcia (zakres średnic: 200, 230, 255, 300 i 305 mm)* mające 3-4 ostrza o różnej długości oraz tarcze (zakres średnic: 200 i 255 mm)*. Te ostatnie są przekonstruowanymi piłami tarczowymi i mają różną liczbę zębów. Geometria zębów została zoptymalizowana do ich przeznaczenia.Skoro jesteśmy przy kwestii przeznaczenia tych narzędzi, to należy zapytać, gdzie się je prawidłowo stosuje? Ogólna odpowiedź jest dość banalna, a mianowicie wszędzie tam, gdzie żyłki są nieskuteczne w cięciu. Pozytywnie rzecz ujmując, oznacza to, że noże wykorzystuje do cięcia wysokich, grubych i twardych traw, dzikich chaszczy, gąszczy, wici itp., zaś tarcz – też do tego rodzaju roślinności oraz do wycinania krzaków, cienkich pni drzew, w tym też do małych drzew. Przed użyciem tych narzędzi należy zapoznać się z ich polem zastosowań podanym przez producenta, gdyż np. tarcz z drobnym zębem nie stosuje się do cięcia grubych traw, a noży – do wycinania małych drzew. Należy tu podkreślić, że noże i tarcze stosuje się wyłącznie w kosach o napędzie spalinowym, gdyż do swojego napędu potrzebują dużej siły. Jaką tarczę czy nóż można zastosować w danej kosie, decyduje o tym jej specyfikacja. Np. w katalogu ogrodowym Makity podane są na ten temat bardzo dokładne informacje. Warto więc w wypadku stosowania kosy japońskiego producenta zapoznać się z nimi lub, jeśli nie mamy takiego katalogu, udać się po poradę do autoryzowanego punktu dealerskiego czy serwisu. Pomocne tu też będzie odwiedzenie strony internetowej: www.makita.pl.
Na koniec kilka uwag dotyczących prawidłowego montażu noży i tarcz oraz ich użycia. Narzędzia te należy montować zgodnie z kierunkiem ich pracy zaznaczonym strzałką. Trzeba też używać w kosach odpowiednich osłon specjalnie przeznaczonych do noży i tarcz, o ile takie zaleca producent. Przeważnie znajdują się one w standardowym wyposażeniu kosy. Jeśli nie, należy je dokupić. Pamiętajmy o tym, że prawidłowo zamocowana właściwa osłona zapewni nam bezpieczeństwo pracy.
Praca nożami czy tarczami w przypadku cięcia grubych traw odbywa się podobnie jak żyłkami. W przypadku cięcia tarczą pni i małych drzew należy pamiętać o wywieraniu niewielkiego posuwu, czyli o tzw. pracy małymi wiórem, aby nie dochodziło do klinowania się tarczy lub do odbijania kosy, gdyż jest to niebezpieczne dla operatora i może spowodować uszkodzenie maszyny. W takich wypadkach w niektórych kosach, np. Makita DBC4510, stosuje się tarcze oporowe zapobiegające intensywnemu skręceniu głowicy i stabilizujące jej pracę.
* Dane dotyczą wyłącznie tego typu narzędziMakity