Test tarczy diamentowej Bosch Best for Universal

Bosch opracował nowe tarcze diamentowe Best for Universal odznaczające się do 30% zwiększoną prędkością cięcia materiałów budowlanych. Sprawdziliśmy je w redakcyjnym teście.

 

 

 

Aby zwiększyć szybkość cięcia, konstruktorzy tarcz diamentowych do tej pory wykonywali w nich płytkie nacięcia (tzw. ryflowanie), których celem było zmniejszenie sił tarcia i zwiększenie chłodzenia tych narzędzi powietrzem podczas cięcia na sucho. Inżynierowie z Boscha poszli jednak o jeden ważny krok dalej, zachowując przy tym sam kierunek modyfikacji segmentów diamentowych. Wykonali w nich nie ryflowania, lecz trzy zęby w kształcie prostokątnym. Zabieg ten

nazwano speedteq design. Aby nie dochodziło do wyłamywania zębów podczas cięcia, przestrzenie między nimi, tzw. most, prawie całkowicie wypełniono cieńszą spiekaną spoiną metalową zawierającą diamenty, co znacznie je wzmocniło. W efekcie tarcza diamentowa z segmentami speedteq design, gdy patrzy się na nią z oddali, przypomina nieco piłę tarczową z zębami z węglików spiekanych. Jest to też efekt jej ostrzenia, gdyż przestrzenie międzyzębne nie są szlifowane i mają brązowawy kolor uzyskany podczas ich spiekania.
Zabieg wykonania w segmencie zębów zwiększył znacznie agresywność tarczy, a więc efektywność skrawania (szlifowania) materiałów budowlanych, i umożliwił szybsze usuwanie (wyrzucanie) urobku ze strefy obróbki. Znacznie też zmniejszył tarcie boczne, które powoduje obniżenie się obrotów narzędzia, bo hamuje silnik maszyny napędowej (szlifierki, przecinarki czy piły stołowej). W efekcie boschowscy konstruktorzy uzyskali duże zwiększenie (do 30%) szybkości cięcia materiałów budowalnych.

Jak łatwo się domyślić, samo zastosowanie zębatych segmentów nie spowoduje zwiększenia szybkości cięcia tarczy diamentowej, jeśli nie będą one zawierały odpowiedniej ilości prawidłowo rozmieszczonych diamentów o optymalnej wielkości i wysokiej jakości. W tym celu Bosch opracował technologię 3Dteq Diamond Array, która umożliwia równomiernie przestrzenne rozmieszczenie ziaren diamentów i zapewnia stałą oraz dużą liczbę czynnych ostrzy diamentowych na powierzchni segmentów. Można więc powiedzieć, że zwiększenie szybkości cięcia nowych tarcz Bosch Best for Universal to efekt i speedteq design, i technologii 3Dteq Diamond Array.

Jak nazwa wskazuje, tarcze Bosch Best for Universal są uniwersalne, a więc przeznaczone do cięcia szerokiego spectrum materiałów budowlanych: betonu, cegieł, kamienia, muru, itp. Mogą być używane do sporadycznego cięcia metalu. Narzędzia dostępne są w średnicach: 115, 125, 150, 180, 230, 300, 350, 400 i 450 mm. Ich segmenty mają wysokość 12 mm (tarcze od 115 do 180 mm) lub 15 mm (od 230 do 450 mm). Narzędzia przeznaczone są do stosowania w małych i dużych szlifierkach kątowych, przecinarkach spalinowych i piłach stołowych.

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy nową tarczę Best for Universal o średnicy 230 mm. Obrabialiśmy nią elementy z betonu B40, wykonując bruzdę 6,5 x 50 cm i przecinając element o wymiarach 5 x 35 cm. W celu sprawdzenia efektywności cięcia porównaliśmy ją z tarczą Best for Universal poprzedniej generacji. Do napędu tarcz użyliśmy szlifierki kątowej Bosch GWS 24-230 JVX Professional o mocy 2400 W i obrotach 6500/min. Uzyskaliśmy następujące czasy operacji: 37,91 s (bruzdowanie, nowa generacja Best for Universal) i 51,04 s (bruzdowanie, poprzednia generacja Best for Universal) oraz 15,85 s (cięcie, nowa generacja Best for Universal) i 21,1 s (cięcie, poprzednia generacja Best for Universal). Uzyskane zwiększenie szybkości obróbki wyniosło ok. 26% w przypadku bruzdowania i 25% w wypadku cięcia.

Reasumując, uzyskane wyniki testów potwierdzają wysoką wydajność nowej generacji tarcz Bosch for Universal. Narzędzia te, naszym zdaniem, bez wątpienia należą do najszybszych narynku.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PO PROSTU MOBILNA PRACA

Festool zaprezentował nowości w zakresie mobilnej pracy: Systainer³ ze schowkiem w pokrywie, który ma na celu poprawę organizacji w miejscu pracy.

Od kwietnia Festool poszerza swoją ofertę w zakresie organizacji miejsca pracy: nowy Systainer³ ze schowkiem w pokrywie sprawi, że mobilna praca stanie się jeszcze prostsza, bardziej uporządkowana i przejrzysta. Dzięki nowemu złączu T-LOC, centrum robocze będzie można łączyć ze wszystkimi odkurzaczami, przez co praca mobilna stanie się jeszcze łatwiejsza. Niecałe trzy lata temu Festool zaprezentował nową generację Systainer³. Projekt jest efektem

współpracy firm Festool, Tanos i bott, które wspólnie opracowały mobilny system wykorzystujący Systainer³, który łączy ze sobą warsztat i plac budowy. Dzięki doskonałej integracji z wyposażeniem pojazdu vario3 bott nowy Systainer³ zapewnia porządek i łatwość obsługi również w samochodzie. Od tego czasu Festool sukcesywnie dostosowuje cały swój asortyment do nowych Systainerów³. Zwieńczeniem tego jest obecne wprowadzenie nowego Systainera³ ze schowkiem w pokrywie.

Transport – łatwo i praktycznie

Schowek w pokrywie zapewnia dużo miejsca na wyposażenie i drobne części. Pokrywa Systainera jest przezroczysta, co pozwala szybko dostrzec akcesoria i mieć je wszystkie pod ręką. Dzięki temu można przechowywać nowy, bogaty asortyment kaset z wiertłami i bitami w szczególnie praktyczny sposób. Różne przegródki umożliwiają indywidualny podział schowka, łatwo więc w nim pomieścić długie wiertła, brzeszczoty do wyrzynarek, bity i inne drobne części. W samym Systainerze³ jest miejsce na akcesoria, narzędzia ręczne oraz inny potrzebny osprzęt.

100% mobilności: z warsztatu stacjonarnego na plac budowy

Nowe Systainery³ zapewniają porządek w miejscu pracy oraz bezpieczny transport narzędzi i wyposażenia. Dzięki specjalnemu systemowi mocowania nowy Systainer3 ze schowkiem w pokrywie można również zintegrować z wyposażeniem pojazdu bott vario3. W ten sposób wszystko w samochodzie jest uporządkowane i bezpiecznie schowane, a do tego zawsze w zasięgu ręki, co zapewnia też profesjonalny wygląd u klienta.

Lepiej pracować z systemem

Nowe Systainery³ ze schowkiem w pokrywie można łączyć ze sobą w znany dla narzędzi Festool sposób. Są one również kompatybilne ze wszystkimi Systainerami poprzednich generacji, odkurzaczami mobilnymi i wieloma innymi elementami wyposażenia systemowego. Wymiary wewnętrzne Systainera ze schowkiem w pokrywie odpowiadają wymiarom wewnętrznym Systainera³ M, tak więc można wymieniać między nimi już posiadane wkłady. Nowy Systainer3 ze schowkiem w pokrywie jest dostępny w trzech wysokościach: 137, 187 i 237 mm.

Mobilność na niewielkiej przestrzeni

Od kwietnia Festool udostępni też nowe centrum robocze ze złączem T-LOC Systainera. Dzięki temu w przyszłości centrum to będzie można łączyć zarówno przy użyciu dotychczasowego złącza Classic, jak i nowego T-LOC, tzn. również ze starszymi i nowymi modelami odkurzaczy. Centrum robocze można wykorzystywać na wiele sposobów: zarówno w warsztacie, jak i na placu budowy. Wykorzystując centrum robocze, można przystosować stanowisko pracy do indywidualnych potrzeb – do szlifowania, frezowania lub montażu. Taka optymalizacja procesów organizacji miejsca pracy pozwala podczas niej zaoszczędzić dużo czasu.
Nowy Systainer3 ze schowkiem w pokrywie oraz nowe centrum robocze jest dostępny u dystrybutorów Festool od kwietnia 2022 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.festool.pl/mobility

Centrum robocze Festool można połączyć z każdym odkurzaczem za pomocą zintegrowanego złącza Systainera (Classic lub T-LOC)
opr. HB (mat.Festool)
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu