Młotki udarowe Bosch GBH z systemem Vibration Control
Przy wyborze właściwego młotka elektropneumatycznego mało kto zwraca uwagę na parametr poziomu wibracji. Skupiamy się na mocy silników i średnicach wierconych otworów, a przecież nic po największej energii udaru, jeśli zgodnie z wymogami BHP młotkiem w ciągu dnia można pracować maksymalnie przez kilka godzin. Mimo że w codziennej pracy rodzimych profesjonalistów poziom wibracji jest często marginalizowany, należy pamiętać, że normy UE określają dla pracowników dopuszczalne poziomy absorpcji drgań w ciągu dnia pracy. Zaś faktyczne ich poziomy coraz częściej weryfikowane są przez państwową administrację. Dlatego producenci elektronarzędzi coraz częściej dostają prośby o
ustosunkowanie się do pism urzędowych i o pomoc we wdrażaniu zaleceń organów kontrolnych.
Młotki udarowe Bosch klasy 2-4 kg z uchwytami SDS-plus były pierwszymi na rynku, które zostały wyposażone w aktywne systemy antywibracyjne. Niemiecki producent nazwał to rozwiązanie Vibration Control (VC). Jest to połączenie trzech elementów konstrukcyjnych. Pierwszy to aktywny tłumik drgań, który porusza się stale w kierunku przeciwnym do ruchu tłoka, aktywnie zmniejszając wibracje przenoszone na użytkownika. Drugi element to zmodyfikowany mechanizm udarowy mający dłuższy przewód powietrzny w układzie bijnika, który zmniejsza ciśnienie w mechanizmie, dzięki czemu drgania redukowane są w miejscu ich powstawania. Trzecim elementem systemu VC jest antywibracyjne mocowanie rękojeści, które składa się ze sprężyny płaskiej amortyzującej drgania, umieszczonej w górnej jej części, i zamocowania wahliwego (tj. na bolcu) w dolnej.
W efekcie zastosowania tych rozwiązań w młotkach Bosch GBH 2-28 DV/DVF Professional, GBH 3-28 DRE/DFR Professional i GBH 4-32 DFR Professional zmniejszono wibracje w porównaniu ze standardowymi tego typu maszynami nawet o 70-85%. Poziom maksymalnej, dziennej ekspozycji na wibracje wyznaczony przez dyrektywę UE 2002/44/EC, czyli ELV (Exposure Limit Value – wartość szkodliwego oddziaływania drgań przenoszonych na ręce użytkownika), młotki Bosch osiągają w czasie kilku godzin ciągłej pracy, co oznacza wykonanie w betonie nawet kilku tysięcy otworów o średnicy 14 mm i długości 60 mm.
Młotki Bosch GBH 2-28 DFV/DV Professional
Mają silnik o mocy 850 W z płynną regulacją szybkości pracy, który przez przekładnię generuje obroty do 900/min. Współpracujący z jednostką napędową mechanizm udaru pneumatycznego wytwarza do 4000 udarów/min, każdy z energią 3,2 J. Dzięki zastosowaniu mocnego silnika urządzeniami tymi możemy wiercić w betonie wiertłami o maksymalnej średnicy 28 mm, w stali – 13 mm, a w drewnie – 30 mm. Młotki świetnie radzą sobie podczas podkuwania. Wybór trybu działania (wiercenie, wiercenie z udarem, podkuwanie) odbywa się za pomocą pokrętła umieszczonego z boku obudowy. Za bezpieczeństwo pracy odpowiada zastosowane w układzie napędowym sprzęgło przeciążeniowe, które odłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła. W Bosch GBH 2-28 DFV/DV kierunek obrotów wrzeciona zmienia się za pomocą obrotowego szczotkotrzymacza. Dzięki temu narzędzia dysponują pełną mocą podczas pracy w prawo i w lewo.
Maszyny te mają bardzo solidną konstrukcję. Np. chociażby metalową obudowę przekładni, która chroni nie tylko najważniejsze elementy mechaniczne młotka, ale także świetnie odprowadza ciepło. Pozostała część obudowy narzędzia jest zrobiona z bardzo wytrzymałego na odkształcenia plastiku PA66-GF35. Kulowe mocowanie przewodu zasilającego praktycznie do zera eliminuje ryzyko złamania kabla. Te wszystkie elementy sprawiają, że żywotność tej konstrukcji jest wysoka.
Bosch GBH 3-28 DRE/DFR Professional
To 3-kilogramowy młotek o konstrukcji „L”, a więc mający silnik ustawiony prostopadle do osi wiercenia. Dzięki temu uzyskano nie tylko bardzo efektywne przełożenie mocy, ale także skrócono obudowę narzędzia oraz poprawiono jego wyważenie. Jednostka napędowa charakteryzuje się mocą
Młotem udarowym Bosch wykonamy cztery typy operacji: wiercenie i wkręcanie/wykręcanie, wiercenie z udarem oraz podkuwanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu maszyna ma bardzo wszechstronne zastosowania. Pokrętło do zmiany trybu pracy narzędzia umiejscowione jest z boku obudowy. W dodatkowym czwartym położeniu pokrętła ustawia się kątową pozycję dłuta. Tak skonstruowaną maszyną wykonamy wiercenia w betonie wiertłem o maksymalnej średnicy 28 mm, a koronką – 82 mm, w stali wywiercimy otwór o średnicy 13 mm, a w drewnie – do 30 mm.
Bosch GBH 4-32 DFR Professional
Na samym szczycie piramidy młotków Bosch SDS-plus z systemem Vibration Control znajduje się model GBH 4-32 DFR. Konstruując to narzędzie, inżynierowie z Boscha postawili na dwie podstawowe cechy − uniwersalność i niski poziom wibracji. Dlatego rozszerzyli zakres wykonywanych nim operacji. Młot umożliwia wiercenie otworów w betonie wiertłami pełnymi o średnicy do 32 mm (optymalny zakres wiercenia
14-25 mm), koronkami – do 90 mm, a także wiercenie w drewnie i metalu oraz wkręcanie/wykręcanie śrub i wkrętów. Można nim także wykonywać tzw. wymagające podkuwanie (usuwanie płytek, wykuwanie kanałów pod przewody i rury, wyburzenia niewielkich elementów, itp.). Urządzenie ma trzy tryby pracy: (1) wiercenie z udarem, (2) bez udaru i (3) podkuwanie, a ponadto prawe/lewe obroty o tym samym momencie obrotowym, gdyż zmiana ich dokonywana jest przez przesunięcie szczotkotrzymacza. Wyposażono je w silnik o mocy 900 watów, elektroniczną regulację szybkości pracy, mocną przekładnię i pneumatyczny mechanizm udarowy oraz szybkomocujący uchwyt SDS-plus. Generuje ono obroty 0-800/min i udary o częstotliwości 0-3600/min i sile 4,2 J.
Reasumując, zaprezentowane młotki elektropneumatyczne Bosch SDS-plus z systemem Vibration Control należą do niewielkiej grupy tego typu elektronarzędzi z systemami znacznie redukującymi drgania. Możemy nimi pracować nawet dwa razy dłużej, bez ryzyka narażenia swojego zdrowia. Tym samym systemy antywibracyjne Bosch sprawiają, że praca na placu budowy jest dużo wydajniejsza i jednocześnie bezpieczniejsza dla kondycji zdrowotnej operatorów.