Complex SA z Grupą Polskie Centrum Narzędziowe SA
Grupa Polskie Centrum Narzędziowe SA powiększa zasięg i ofertę, a także łączy swoje działania z innymi polskimi firmami funkcjonującymi w sektorze produktów oraz usług dla przemysłu i rzemiosła.
Powstała w 2012 r. polska inicjatywa konsolidująca rynek produktów technicznych Grupa Polskie Centrum Narzędziowe SA po niespełna roku działa w dwudziestu paru miejscach w Polsce i zrzesza 10 firm, jak też znacząco zwiększyła oferowany asortyment. Do jej stałych i zasięgu światowego partnerów należą:
notowana na niemieckiej giełdzie Spółka Akcyjna Nord West, która dzięki udziałowi w tej zakupowo-logistycznej organizacji światowych producentów (Gedore, Knipex, Wera,
Wiha, Ridgid, Rothenberger, Stahlwille, Klingspor, Pferd, Ruko oraz wielu innych) posiada w jednym z największych w Europie centrów logistycznych ponad 200 tys. pozycji narzędzi i wyposażenia dla przemysłu;- dynamicznie rozwijająca się firma Stuermer Maschinen GmbH, która oferuje tysiące pozycji z zakresu maszyn i oprzyrządowania do obróbki metali i drewna, jak też kompresory i narzędzia pneumatyczne z osprzętem, wyposażenie warsztatowe oraz urządzenia CNC znanych marek (Metallkraft, Optimum, Holzcraft, Aircraft, Holzstar oraz Unicraft);
- KS Tools GmbH, która, obecna na rynku od 1992 r. jest teraz jednym z największych w Europie dostawców narzędzi dla motoryzacji, instalatorstwa i przemysłu;
- producenci elektronarzędzi: SPARKY, FEIN i DWT.
Wśród partnerów PCN SA znaleźli się również polscy producenci i dystrybutorzy. Np. rodzimy producent narzędzi mocujących firma RAIS z Poznania, działająca od 30 lat firma Hanmar, która rozpoczynała od serwisowania i sprzedaży polskich elektronarzędzi CELMA, a obecnie jest również dystrybutorem znanej marki DWT. Ostatnio do Grupy PCN dołączyło Krajowe Centrum Dystrybucji Olejów, które wprowadziło do asortymentu środki smarne, czyszczące oraz produkty chemii technicznej pod własną marką Liquid Power.
Jednak największym wydarzeniem w dotychczasowym rozwoju firmy PCN SA, podkreślającym cele wyznaczone przez jego założycieli, jest rozpoczęcie ścisłej współpracy z polskim, notowanym na warszawskiej giełdzie Holdingiem Complex SA Ta duża polska Grupa Kapitałowa obejmuje działalność kilkudziesięciu spółek, które również jako firmy produkcyjne wspólnie oferują olbrzymi asortyment: części maszyn, obrabiarki, narzędzia, elektronarzędzia, elementy znormalizowane, konstrukcje stalowe, usługi logistyczne, marketingowe i finansowe, a także działają w obszarze nieruchomości, wsparcia rozwoju nowych firm itp. Warto wspomnieć o tym, że w ramach Holdingu Complex działa jedyny polski producent elektronarzędzi CELMA, znany producent szlifierek JOTES, firma handlowa o znanej marce Metalzbyt, dostawca szerokiego asortymentu łożysk marki CX, elementów złącznych HERTZ itd. Complex SA prowadzi działalność na rynkach Niemiec, Austrii i Ukrainy, a także na Dalekim Wschodzie, czym może się pochwalić niewiele stricte polskich firm.
Współpraca pomiędzy Holdingiem Complex SA i Grupą PCN SA obejmie wszystkie możliwe obszary. Najważniejsze z nich to wspólne oferowanie i uzupełnianie asortymentu, wykorzystywanie potencjału sprzedażowego obu organizacji, wsparcie rozwoju Grupy PCN przez usługi realizowane przez spółki Holdingu Complex, takie jak: marketing, usługi finansowe, księgowe, informatyczne oraz logistyczne. Te ostatnie w przypadku łódzkiej firmy są imponujące, ponieważ ma ona jedno z największych i najnowocześniejszych Centrów Logistycznych zlokalizowane w najważniejszym logistycznie miejscu w Polsce – na skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 w Strykowie.
Planowane są wspólne przedsięwzięcia targowe (np. najbliższe krakowskie targi Eurotool), spotkania z klientami (dni otwarte), powiększanie asortymentu, szkolenia (głównie w e-learningu, w którym Complex ma spore osiągnięcia). Ponadto prowadzona będzie wspólna polityka redukcji kosztów poprzez grupowe umowy z dostawcami usług (telekomunikacyjnych, finansowych, spedycyjnych, energii, pomocy prawnej, itd.) oraz innych stałych dla wszystkich przedsiębiorców kosztów w postaci kosztów środków transportu, paliw, opakowań, ochrony, wyposażenia firm itp. Ważny w tym jest fakt, że współpraca między PCN SA i Complex SA ma charakter dwustronny i długofalowy.
Zarządy obu firm deklarują wspólną wizję budowy organizacji silnej, polskiej i zdolnej do konkurowania w przyszłości z największymi podobnymi formacjami światowymi, która zaoferuje nowym członkom