Test akumulatorowej pilarki do metalu Makita BCS550
Na placu budowy, gdzie tniemy cienkie arkusze stali lub niezbyt grube profile aluminiowe bądź miedziane rurki, można użyć akumulatorowej pilarki do metalu zamiast ręcznych narzędzi. Lekka i poręczna, bez plączącego się pod nogami kabla, świetnie zastąpi wszelkiego rodzaju nożyce, gilotyny i maszyny sieciowe.
Przykładem takiego elektronarzędzia jest najnowszy produkt firmy Makita. Akumulatorowa pilarka Makita BCS550 przeznaczona jest obróbki wszelkiego rodzaju metalu o grubości nie przekraczającej 51 mm. Taka jest maksymalna głębokość, z jaką poradzi sobie maszyna z tarczą o średnicy 136 mm.
Przecinarka ta wykonuje cięcia na zimno. Oznacza to, że piła podczas cięcia metalu nie potrzebuje żadnego chłodzenia. Sprzęt tego
Sercem testowanego narzędzia jest nowoczesny silnik, który umieszczono prostopadle do linii cięcia. Maszyna ma konstrukcję ręcznej pilarki tarczowej i dysponuje maksymalnymi obrotami wynoszącymi 3600/min. Warto w tym miejscu napisać, że w mechanizmie napędowym zastosowano elektryczny hamulec, który zatrzymuje tarczę dosłownie w sekundę po wyłączeniu zasilania. System ten poprawia bezpieczeństwo pracy i chroni obrabiany materiał przed uszkodzeniami.
W porównaniu z klasyczną pilarką do drewna konstrukcja stopy roboczej w prezentowanej Makicie BCS550 została maksymalnie uproszczona. Nie znajdziemy tutaj mechanizmu do regulacji pochylania głowicy tnącej służącego do wykonywania cięć skośnych. Sama stopa została wykonana ze stali nierdzewnej. Znajdziemy w niej otwory do mocowania prowadnicy równoległej służącej do wykonywania ciąć prostoliniowych wzdłuż istniejących krawędzi, jak też zintegrowane w metalowej osłonie tarczy oświetlenie LED, które pozwala precyzyjnie prowadzić maszynę po linii cięcia.
Makita BCS550 zasilana jest 18-woltowym akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 3 Ah. Baterię mocuje się w tylnej części uchwytu głównego. Narzędzie oznaczone jest symbolem „LXT”, gdyż to sprzęt najbardziej zaawansowany technicznie w ofercie Makity. Wyposażono je w akumulator Li-Ion, który jest dużo wydajniejszy od starszych wersji baterii, znacznie trwalszy i pozbawiony efektu pamięci (zmniejszania się nominalnej pojemności w wyniku doładowywania). Warto napisać, że maszyna ma elektronikę, która chroni ogniwa Li-Ion przed przeciążeniem, przegrzaniem i zbytnim rozładowaniem. Podobnie akumulator chroniony jest w szybkiej ładowarce przed przeładowaniem.
Przecinarka Makita BCS550 tak jak pozostałe maszyny japońskiego producenta wykonana jest solidnie i z dbałością o wszystkie aspekty bezpieczeństwa pracy i ergonomii. Bardzo ciekawie wygląda chociażby osłona tarczy tnącej. Górna część jest nieruchoma, a dolna – ruchoma – wsuwa się i wysuwa wraz z przesuwaniem maszyny po ciętym materiale. W ten sposób ostrze na każdym etapie pracy jest praktycznie cały czas osłonięte. Użytkownik więc ma bardzo małe szanse, aby zrobić sobie krzywdę.
Przecinarka do metalu Makita BCS550 ma dwa uchwyty. Główny znajduje się w tylnej części urządzenia i zintegrowano w nim spustowy włącznik zasilania oraz blokadę bezpieczeństwa osłony. Pomocniczy umieszczono z przodu obudowy i ma on kształt kuli. Obie rękojeści wykonane są z porządnych materiałów, a tylny uchwyt główny pokryto dodatkowo okładziną antypoślizgową.
Podczas testów wykonaliśmy cięcia rurki miedzianej o średnicy 22 mm (grubość ścianki 1,5 mm), profilu aluminiowego o średnicy 55 x 38 x 2 mm, stalowej rurki o średnicy 22 mm (grubość ścianki 2,5 mm) oraz profilu 20 x 30 x 2 mm. Zadania te zostały wykonane błyskawiczne, a czasy ich przeprowadzenia mieściły się w zakresie 0,96-3,5 s. Warto tu zaznaczyć, że przy tym uzyskaliśmy gładkie krawędzie po
Reasumując, Makita BCS550 to bardzo użyteczne urządzenie, lekkie i poręczne, a przy tym znacznie skracające czas cięcia niewielkich elementów metalowych i nieuszkadzające ich powierzchni (zimne cięcie), np. niepowodujące przypaleń. Naszym zdaniem doskonale nadaje się do montażu centralnego ogrzewania wykonanego z rurek miedzianych czy instalacji wodnych wykonanych z rur stalowych czy też do wykonywania lekkich elementów stalowych, np. ogrodzeń.
Autor: Marek Pudło, pins
Dane techniczne akumulatorowej pilarki do metalu Makita BCS550
Obroty | 3600/min |
Głębokość cięcia przy | 51 mm |
Średnica piły tarczowej | 136 mm |
Akumulator/napięcie/pojemność | Li-Ion/18 V/3,0 Ah |
Waga | 2,4kg |