3 filmy o narzędziach dynamometrycznych Wera
Poznański Agentools, który jest przedstawicielem firmy Wera na Polskę, nakręcił i opublikował niedawno trzy filmy o jej narzędziach dynamometrycznych. Stanowią one przystępne i jednocześnie obszerne kompendium wiedzy na temat tych produktów, ich zastosowań i prawidłowej obsługi.

Seria trzech filmów, których tematem są narzędzia dynamometryczne marki Wera, to źródło fachowej wiedzy na temat tych narzędzi. Dlatego powinni się z nimi zapoznać nie tylko pasjonaci narzędzi, ale także profesjonaliści, którzy codziennie w swojej pracy używają kluczy i wkrętaków dynamometrycznych. Pierwszy z filmów
jest ogólnym przeglądem narzędzi dynamometrycznych Wera i stanowi teoretyczne wprowadzenie do ich tematu, zaś dwa kolejne omawiają szczegółowo te produkty: drugi – wkrętaki, a trzeci – klucze.
Przegląd tematów poruszonych w filmach
Pierwszy film nosi tytuł „Dynamometria. Przekrój narzędzi dynamometrycznych”. Znajdziemy w nim teoretyczne omówienie tych produktów, ich różnych typów, zasad ich działania, zastosowań w precyzyjnym montażu przemysłowym, pracach serwisowych itp. W filmie wyjaśniono kluczowe dla dynamometrii pojęcie momentu obrotowego i zdefiniowano niutonometr, który jest jego jednostką fizyczną w układzie SI. Podano również zasady prawidłowej eksploatacji narzędzi dynamometrycznych, podkreślając konieczność cyklicznej ich kalibracji co 12 miesięcy lub co 5000 dokręceń w autoryzowanym przez firmę Wera serwisie MetroLab.
Drugi z filmów „Dynamometria. Wkrętaki dynamometryczne” wylicza wszystkie rodzaje tych narzędzi: z rękojeścią prostą lub pistoletową, z momentem stałym ustawionym fabrycznie lub regulowanym, do pracy przy instalacjach elektrycznych VDE Torque oraz ESD zabezpieczające przed ładunkami elektrostatycznymi i dlatego przeznaczone dla elektroników. W wideo podano też zasadę działania wkrętaków dynamometrycznych Wera, a także omówiono zastosowane w nich rozwiązania: m.in. innowacyjny mechanizm ślizgowy, który zabezpiecza przed aplikacją momentu większego niż ustawiony, oraz ergonomiczną rękojeść Kraftform i innowacyjny uchwyt Rapidaptor na końcówki wkręcające. W filmie znalazło się także miejsce na prezentację nowości – wkrętaka SafeTorque Speed, który, oprócz mechanizmu zabezpieczającego przed przekręceniem śruby, ma szybki system ustawiania momentu obrotowego.

Ostatni z filmów nosi tytuł „Dynamometria. Klucze dynamometryczne” i stanowi szczegółowe omówienie tych narzędzi produkcji firmy Wera. Wśród nich wyróżnia poszczególne wielkości kluczy dynamometrycznych oznaczone literami „A” (dla narzędzi z zabierakiem 1/4”), B (3/8”), C (1/2”) i D (3/4”), a także osobne typy kluczy do końcówek wymiennych oznaczone jako X (z regulowanym momentem) i XP (ze stałym momentem). Podaje również zakresy pracy tych narzędzi oraz typy zastosowanych w nich mechanizmów służących do dokładnej aplikacji momentu siły. Wera stosuje w nich wspomniany mechanizm ślizgowy (klucze Safe-Torque o momentach 2-12 Nm) oraz wyzwalający (klucze Click-Torque 2,5-1000 Nm). W filmie omówiono klucze ze stałym momentem (ustawionym fabrycznie) i regulowanym, pokazano przykładowy ich zestaw, a także wyróżniono modele z przetykanym zabierakiem pracujące w prawo i lewo. Pokazano też akcesoria do kluczy dynamometrycznych, głównie różnych rodzajów końcówki wymienne, a także podano powiązaną z ich tematem metodę prawidłowego obliczenia ustawianych momentów siły według pokazanego wzoru matematycznego, informując przy tym o internetowym Torque Adviser znajdującym się na stronie wera.de, który pomaga w takich kalkulacjach. Skorzystanie z internetowego pomocnika ułatwia kod QR znajdujący się na końcówkach.
Dlaczego warto obejrzeć filmy o narzędziach dynamometrycznych Wera?
Naszym zdaniem, filmy te to obowiązkowa pozycja dla osób pracujących z narzędziami dynamometrycznymi, dla których precyzja i pewność montażu są podstawowym priorytetem. Dzięki przystępnym i zrozumiałym informacjom oraz praktycznym demonstracjom można dowiedzieć się, jak prawidłowo dobrać i używać kluczy oraz wkrętaków dynamometrycznych, zresztą nie tylko marki Wera, a także jak je obsługiwać, przechowywać i co jaki czas kalibrować.
Ponadto filmy są doskonałym kompendium wiedzy na temat najnowszych technologii marki Wera, które znacząco poprawiają komfort
i efektywność pracy oraz wydłużają żywotność narzędzi. Zachęcamy czytelników „Gazety Narzędziowej” oraz portalnarzedzi.pl do obejrzenia tych filmów na YouTube i zapoznania się ofertą narzędzi dynamometrycznych Wera.
pins
#wera #dynamometria #kluczedynamometryczne #wkrętakidynamometryczne #agentools #momentobrotowy #narzędziaprecyzyjne #torqueadviser #safetorque#clicktorque