TOOLEX i ExpoWELDING 2024
5500 zwiedzających i ponad 170 wystawców z całego świata, a do tego nowości rynkowe, czołowi producenci i dystrybutorzy maszyn oraz narzędzi do obróbki metalu, prezentacje urządzeń w ruchu i konferencje branżowe – tak można podsumować międzynarodowe targi TOOLEX i ExpoWELDING, które w dniach 15-17 października odbyły się w Katowicach.
Odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach targi TOOLEX i ExpoWELDING to ważne krajowe wydarzenie zaadresowane do branż obrabiarek, narzędziowej i spawalniczej. Ich synergia umożliwia lepsze zaznajomienie się z aktualnymi
trendami rynkowymi i rozwiązaniami oferowanych przez wystawców. Uczestnicy targów mogli także wziąć udział w 65. Międzynarodowej Konferencji Spawalniczej oraz 3. konferencji Nowy Przemysł 4.0, podczas której blisko 80 ekspertów dyskutowało o bieżących wyzwaniach przemysłu.
Przegląd trendów i zmian rynkowych
– Obecność w jednym miejscu wystawców i przedstawicieli obydwu branż, istotnych kooperantów wielu sektorów gospodarki, daje szczególną możliwość uchwycenia dynamiki transformacji, która się w nich dokonuje. Choć cały nasz region mocno się zmienia, to wciąż produkcja przemysłowa pozostaje ważnym elementem śląskiej, a przez to również krajowej gospodarki, co potwierdzają opinie naszych gości. Wielu z nich współpracuje z funkcjonującymi na Śląsku przedsiębiorstwami. Targi TOOLEX i ExpoWELDING zapewniają obu stronom możliwość poznania zmian w sferze przemysłowej za sprawą trwającej czwartej rewolucji technologicznej, a także nawiązania relacji biznesowych – powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora targów.
Konkurencja na rynku i inwestycje w nowe obszary
Były one także przestrzenią do dyskusji na temat przyszłości i wyzwań, przed którymi stoją sektory przemysłowe. Jednym z podejmowanych tematów była rosnąca konkurencja, zwłaszcza ze strony firm chińskich. Jak podkreślał Rafał Budniok z Beboq Robotics, poza stosowaną przez nie presją cenową na europejskich producentów, wyzwaniem staje się też spowolnienie oraz niepewność na rynku utrudniające podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Zdaniem wielu uczestników targów kluczową szansą na rozwój może okazać się inwestowanie w takie obszary, jak energetyka wiatrowa czy przemysł zbrojeniowy. W obliczu globalnych zmian rośnie potrzeba rozwijania produkcji opartej na krajowych zasobach i technologiach, co mogłoby wzmocnić pozycję firm działających w tych branżach. Jak podkreślano, lokalna produkcja i współpraca z rodzimymi partnerami to istotne czynniki, które mogą zadecydować o sukcesie przedsiębiorstw w najbliższych latach i zwiększeniu bezpieczeństwa państwa.
Szczególną uwagę podczas targów zwrócono także na narastający niedobór wykwalifikowanych kadr jako jeden z problemów, z którym mocno zmaga się branża spawalnicza. – W obliczu tych braków wiele firm inwestuje w automatyzację i robotyzację procesów spawania, co staje się koniecznością, aby utrzymać wydajność i jakość produkcji. Takie działanie wpływa na podejście klientów, którzy są bardziej otwarci na proponowane rozwiązania – zaznacza Igor Gembczyk z Valk Welding.
Problem niedoboru kadr stara się rozwiązywać m.in. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, który aktywnie działa na rzecz przywracania na szczeblu szkół ponadpodstawowych klas o profilu spawalniczym. – Dzięki staraniom Instytutu i środowiska spawalniczego obecnie w Polsce funkcjonuje już ponad 70 klas specjalistycznych, a w połowie 2025 roku na rynku pracy pojawią się pierwsi absolwenci tych kierunków – poinformował prof. Jacek Słania z Łukasiewicz-GIT.
Niewątpliwe największą zaletą targów TOOLEX i ExpoWELDING jest możliwość zaprezentowania swojej oferty w tradycyjnej formie bezpośredniego spotkania z klientami. Duże zainteresowanie i wysoka frekwencja potwierdzają niezachwianą pozycję katowickich imprez jako szczególnych wydarzeń dla polskiego przemysłu. Kolejna ich odbędzie się w październiku 2025 r.
HB (opr. mat. Imago PublicRelations)