Strugi przewodowe (część IV c). Podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji

Warto w pracy strugiem wykorzystać dodatkowe akcesoria, takie jak prowadnica równoległa czy przystawki do pracy stacjonarnej.

Optymalizują one pracę i rozszerzają zakres stosowania tego elektronarzędzia. Prowadnica równoległa, podobnie jak we frezarkach górnowrzecionowych czy pilarkach tarczowych, pozwala na dokładne i równoległe do krawędzi obrabianego elementu prowadzenie strugarki. Przystawki do pracy stacjonarnej umożliwiają zamontowanie struga na stole warsztatowym. Może być on wtedy odwrócony (głowicą do góry), co umożliwia obróbkę małych elementów, np. listew. Strugając, przesuwamy wtedy po prowadnicy strugarki przedmiot obrabiany. Jeśli w przystawce zamontujemy maszynę głowicą w dół, możemy wykonywać struganie grubościowe elementów o niewielkich rozmiarach. Zależą one od wymiarów przystawki i
szerokości strugania elektronarzędzia. Ponieważ strugi pracują w środowisku zapylonym, dla prawidłowej ich eksploatacji bardzo istotne jest także wykonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie z kurzu i pyłów ich wnętrza. Powinny to wykonywać przeszkolone osoby lub specjalizowane serwisy.
Czynności te zwiększają trwałość tych elektronarzędzi, a także zapewniają im sprawność techniczną. W przypadku awarii maszyny należy ją oddać do naprawy do specjalistycznego serwisu, najlepiej autoryzowanego przez producenta. Wykonywanie samodzielne naprawy jest nieopłacalne, w skrajnym wypadku może doprowadzić do zupełnego zniszczenia strugarki.
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments