Test bezpyłowego szlifowania dyskami ściernymi 3M Xtract™ 310W i Xtract™ Cubitron™ II 710
Nowo opracowane siatkowe dyski ścierne 3M Xtract™ 310W i 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 zostały stworzone z myślą o wydajnym i zarazem bezpyłowym szlifowaniu. Dzięki temu weszły one w skład złożonego systemu Xtract™ składającego się z gamy szlifierek mimośrodowych o napędzie pneumatycznym bądź elektrycznym oraz mobilnej jednostki do odsysania pyłu 64159.
Jak wiadomo, bezpyłowa obróbka powierzchniowa jest obecnie podstawowym wymogiem bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania różnorakich operacji szlifierskich. Dlatego producenci materiałów ściernych opracowali narzędzia, które umożliwiają skuteczne usuwanie pyłu podczas obróbki powierzchniowej. Najbardziej skuteczne pod tym względem są, jak praktyka wskazuje, dyski siatkowe. Jednakże wymagają one stosowania szlifierek ze skutecznymi
systemami odpylającymi współpracujących z odkurzaczami przemysłowymi o odpowiednich parametrach pracy. W pierwszej kolejności omówimy wspomniane dyski ścierne 3M produkowane na bazie siatek nylonowych.
Siatkowe dyski ścierne 3M Xtract™ 310W
Należą do linii „Advansed” łączącej ekonomiczność i skutecznym efektem obórki. Dyski w tej linii umożliwiają uzyskanie efektywności odsysania pyłu, która wynosi nawet do 99%. Mają one ogólne przeznaczenie – można więc nimi szlifować dużą grupę materiałów: drewno, stal, w tym nierdzewną (INOX), kompozyty, powierzchnie pokryte farbami lub lakierowane. Siatkowych dysków ściernych 3M Xtract™ 310W używa się zarówno w szlifowaniu zgrubnym, międzyoperacyjnym, jak i podczas wykańczania. Równomiernie rozmieszczony na nylonowej siatce nasyp z ceramicznego ziarna ściernego zapewnia wysoką jakość ścierną przy zachowaniu pełnej skuteczności odsysania pyłu. Dyski są dostępne w przedziale gradacji od 60+ do 320+ (gradacje z „+” zbliżone są do gradacji FEPA, ale dają bardziej zunifikowaną rysę). Nasyp oparty jest o szybko szlifujące i bardzo trwałe, precyzyjnie kształtowane ziarno 3M (PSG).
Siatkowe dyski ścierne 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 W
To narzędzia specjalistyczne przeznaczone do obróbki stali, w tym stali stopowych czy nierdzewnych. Nasyp ścierny wykonano z mieszanki profilowanego ceramicznego ziarna Cubitron II i tlenku glinu (czystego elektrokorundu). Cubitron™ II jest jedynym ziarnem ściernym pozycjonowanym w kierunku powierzchni obrabianej, co zapewnia niewiarygodne właściwości ścierne. Najprościej ujmując, ziarno zostało odpowiednio ułożone stożkowymi ostrzami w kierunku obrabianej powierzchni. Dzięki temu dyski ścierne 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 W umożliwiają uzyskanie najwyższej efektywności szlifowania. Ich nasyp ścierny nie jest jednakże równomiernie rozłożony na całej powierzchni dysku, podobnie jak w wypadku krążków 3M Xtract™ 310W, lecz według wzoru, na który składają się równoległe faliste linie połączone ułożonymi do ich osi pod kątem 90° odcinkami prostymi. Pozytywnym efektem zastosowania takiego wzoru nasypu ściernego na siatce jest zmniejszenie siły docisku dysku koniecznej do szlifowania, co wydatnie ułatwia pracę i czyni ją znacznie mniej męczącą. Pomiędzy liniami tworzącymi wzór są gęsto rozlokowane otwory o sporych rozmiarach, które umożliwiają skuteczne podciśnieniowe odsysanie pyłu podczas szlifowania. Dlatego siatkowe dyski ścierne 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 W mają efektywność usuwania pyłu wynoszącą do 99%. Są więc na rynku unikalnym rozwiązaniem, które najlepiej łączy wysoką wydajność szlifowania z pełną skutecznością odsysania pyłu z pola obróbki. Narzędzia mogą być użyte zarówno w lekkim szlifowaniu zgrubnym, szlifowaniu międzyoperacyjnym lub wykończeniowym. Podobnie jak wypadku dysków 3M Xtract™ 310W zastosowano w nich rzepy Hookit™ służące do ich mocowania na talerzach szlifierskich. Testowane siatkowe dyski ścierne 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 W dostępne są w średnicach od 75 do 225 mm (rozwiązanie przeznaczone do szlifowania żyrafami).
Szlifierki mimośrodowe 3M Xtract™ z napędem elektrycznym
W artykule scharakteryzujemy tylko mimośrodowe szlifierki 3M z napędem elektrycznym sieciowym (240 V), gdyż wykorzystaliśmy je w testach dysków. Amerykańska firma oferuje ich
dużą gamę, w sumie 56 modeli różniących się głównie napięciem zasilania sieciowego (110 lub 240 V), mimośrodowością (2,5 lub 5 mm), średnicą talerza szlifierskiego (125 lub 150 mm), a także wyposażeniem lub niewyposażeniem w system odpylający. Nieznaczne różnice występują też pomiędzy poszczególnym modelami szlifierek pod względem emitowanego hałasu i wibracji.
Konstrukcja testowanych szlifierek mimośrodowych 3M z napędem elektrycznym oparta jest na kompaktowych, pneumatycznych szlifierkach mimośrodowych stosowanych do renowacji lub naprawy pokryć lakierniczych karoserii samochodowych, w stolarstwie, przemyśle meblowym itd. Omawiane elektronarzędzia, choć ich napęd umieszczono pionowo, mają niewielką wysokość (105 mm) i wyposażone są w prostopadłą do osi silnika wydłużoną rękojeść. Dzięki temu są bardzo dobrze wyważone i bardzo wygodne w operowaniu. Niewątpliwie, komfort trzymania omawianych szlifierek mimośrodowych 3M zwiększa miękka, okładzina antypoślizgowa, którą pokryto rękojeść, elementy chwytne i górną część obudowy silnika. Pozytywnie też na wygodę szlifowania wpływa niska masa urządzeń wynosząca 1,43 kg.
Testowane szlifierki 3M oznaczone jako 88837 i 88841 zasilane są prądem zmiennym o napięciu 240 V. Ich pracą steruje elektronika, która dba m.in. o ochronę antyprzeciążeniową silnika, w tym antytermiczną, zapewnia łagodny rozruch, stabilizuje obroty pod zmiennym obciążeniem (naciskiem) oraz umożliwia 7-stopniową regulację prędkości obrotowej w zakresie 4000-10.000/min. Do regulacji szybkości pracy służą dwa przyciski oznaczone znakami „+” i „-”. Zaś wybrany poziom prędkości obrotowej pokazuje 7-diodowy wskaźnik. Świecąc na czerwono, informuje on o podłączeniu szlifierek do sieci, zaś migając – o ich przeciążaniu na skutek wywierania za dużego nacisku.
Do włączania/wyłączania szlifierek służy włącznik główny, zaś do ich uruchamiania – tzw. dźwignia aktywacji znajdująca się w górnej części ich obudowy. Włączenie jest sygnalizowane przez wskaźnik zmianą barwy diod LED z czerwonego na zielony, zaś wyłączenie powoduje, że świecą one ponownie na czerwono. Elektronika zapamiętuje także ostatni wybrany poziom prędkości obrotowej i ponownie włącza szlifierki z tym ustawieniem.
W testowanych urządzeniach silnik współpracuje z przekładnią mimośrodową o średnicy oscylacji 2,5 mm (88841) lub 5 mm (88837). Szlifierka mimośrodowa 88841 przeznaczona jest więc do szlifowania międzyoperacyjnego i wykańczającego, zaś szlifierka mimośrodowa 88841 – do zgrubnego i międzyoperacyjnego. Omawiany sprzęt pod względem rodzaju swojej konstrukcji należy do szlifierek mimośrodowych z niewymuszonymi obrotami talerza.
Talerze testowanych szlifierek 3M wyposażone są w mocowanie krążków ściernych (średnica – 150 mm) na rzepy (Hookit™). Wykonano w nich 14 dużych (średnica – 9 mm) i 37 małych (średnica – 3 mm) otworów. Są one ważnymi elementami systemu usuwania pyłu szlifierskiego do odkurzacza podpiętego wężem do króćca w szlifierkach.
Mobilna jednostka do odsysania pyłu 3M Xtract™
To odkurzacz przemysłowy klasy M wyposażony w system automatycznego oczyszczania filtrów i dwa oddzielne filtry typu HEPA przechwytujące najdrobniejsze nieczystości. W tradycyjnie skonstruowanym odkurzaczu z jednym filtrem system oczyszczania na czas strzepywania pyłu przerywa pracę urządzenia. Natomiast w wypadku mobilnej jednostki 3M Xtract™ procedura ta jest realizowana w trakcie
jej pracy, bez konieczności przerywania działania turbiny. Co ważne, dzięki zastosowaniu dwóch czujników otrząsanie filtra nie uruchamia się przy np. zatkanym wężu czy przepełnionym zbiorniku – wyzwala go wyłącznie zapchanie filtra.
Filtry w odkurzaczu 3M Xtract™ są klasy M. Wykonano je z poliestru i mają kształt harmonijki. Poliester jest materiałem wielokrotnego użytku, filtry można więc myć, płukać i szczotkować. Warto też podkreślić, że filtry instaluje się w kasetach znajdujących się poza pojemnikiem na nieczystości. Można je więc zmieniać bez konieczności wcześniejszego usuwania zgromadzonych odpadów.
Testowaną mobilną jednostkę do odsysania pyłu 3M Xtract™ napędza komutatorowy silnik o mocy 1400 W (moc maksymalna – 1600 W). Wytwarza on podciśnienie o maksymalnej wartości 25,5 kPa, zapewniając przy tym przepływ powietrza o strumieniu 74 l/min. Użytkownik może dodatkowo samodzielnie 3-stopnowo regulować siłę ssania pokrętłem dostosowującym go do średnicy węża. W celu uruchamiania i wyłączania odkurzacza 3M Xtract™ można do niego podłączyć zarówno narzędzie pneumatyczne, jak też elektronarzędzie o mocy nominalnej do 2000 W. W przypadku pierwszego z urządzeń służy do tego wąż zasilający sprężonym powietrzem, zaś w wypadku drugiego – przewód doprowadzający prąd.
Odkurzacz przemysłowy 3M Xtract™ wyposażono w zbiornik na nieczystości o pojemności 35 l. Nadmieniamy, że można nią pracować zarówno na sucho, jak i mokro, co nie wymaga demontażu filtrów.
Testowany odkurzacz przemysłowy 3M Xtract™ jest także przemyślaną konstrukcją pod względem wygody codziennego użytkowania, transportu i przechowywania. Został wyposażony w antystatyczny wąż ssący o średnicy 27 mm i długości 4 m oraz w cztery kółka. Przednie są małe i skrętne oraz mają hamulce stabilizujące odkurzacz podczas pracy; zaś tylne są duże i ułatwiają transport urządzenia.
Wyniki testów siatkowych dysków ściernych 3M Xtract™ 310W i Xtract™ Cubitron™ II 710
Głównym przedmiotem redakcyjnych testów było sprawdzenie efektywności odsysania pyłu i wydajności szlifowania siatkowymi dyskami ściernymi 3M Xtract™ 310W i Xtract™ Cubitron™ II 710 z użyciem mimośrodowych szlifierek 3M 88837 i 88841 oraz jednostki odsysającej 3M Xtract™. Podczas testów dyskami 3M usuwaliśmy farbę z blachy stalowej (tylko 3M Xtract™ 310W), przygotowaliśmy jej powierzchnię do szlifowania wykańczającego (tylko 3M Xtract™ Cubitron™ II 710), usuwaliśmy rysy na blasze stalowej pozostawione po zgrubnej obróbce szlifierką kątową, jak również przygotowaliśmy blachę INOX do polerowania. Do oceny efektywności pracy mówionego systemu szlifierskiego 3M posłużyliśmy się skalą od 1 do 10, przy czym ocena 10 oznacza 100-proc. skuteczność usuwania pyłu i najwyższą wydajność szlifowania. Dodatkowy znak „+” przy ocenie 10 (czyli 10+) oznacza porównawczą przynależność do sprzętu i narzędzi, które na rynku zapewniają najwyższą skuteczność usuwania pyłu lub wydajność pracy. Dokładne dane i wyniki testów systemu szlifierskiego 3M Xtract™ zawiera zamieszczona w artykule tabela.
Gdy porówna się testowane dyski, to okazuje się, że pod względem efektywności odsysania pyłu są to równorzędnymi narzędziami, natomiast pod względem wydajności pracy w naszej ocenie dysk 3M Xtract™ Cubitron™ II 710 jest efektywniejszy o ok. 10-20%, szczególnie w wypadku szlifowania twardych gatunków stali. Testy pokazały, że siatkowe dyski ścierne 3M Xtract™ 310W i Xtract™ Cubitron™ II 710
w konfiguracji ze szlifierkami mimośrodowymi 3M 88837 i 88841 oraz jednostką do odsysania 3M Xtract™ to doskonałe rozwiązanie na całkowicie bezpyłowe i wysokowydajne szlifowanie szerokiej gamy materiałów. Polecamy je wszystkim profesjonalistom.
pins
Wyniki testów systemu szlifierskiego 3M Xtract™
Testowany dysk ścierny siatkowy 3M | Użyta szlifierka mimośrodowa 3M | Użyta jednostka odsysająca (odkurzacz przemysłowy) | Operacja obróbcza | Ocena skuteczność usuwania pyłu w skali 1-10 | Ocena wydajności szlifowania w skali 1-10 |
Xtract™ 310W o gradacji 80+ | 88837 | Xtract™ 310W | usuwanie farby z podkładem z blachy stalowej | 10+ | 9,5 |
Xtract™ 310W o gradacji 80+ i 120+ | 88837 i 88841 | Xtract™ 310W | usuwanie rys z blachy stalowej po szlifowaniu zgrubnym szlifierką kątową | 10+ | 9 |
Xtract™ 310W o gradacji 180+ i 320+ | 88841 | Xtract™ 310W | szlifowanie międzyoperacyjne i wykańczające blachy INOX pod polerowanie jej powierzchni | 10+ | 9 |
Xtract™ Cubitron™ II 710 o gradacji 80+ | 88837 | Xtract™ 310W | szlifowanie międzyoperacyjne blachy stalowej po usunięciu z jej powierzchni farby | 10+ | 10+ |
Xtract™ Cubitron™ II 710 o gradacji 80+ i 120+ | 88837 i 88841 | Xtract™ 310W | usuwanie rys z blachy stalowej po szlifowaniu zgrubnym szlifierką kątową | 10+ | 10 |
Xtract™ Cubitron™ II 710 o gradacji 180+ i 320+ | 88841 | Xtract™ 310W | szlifowanie międzyoperacyjne i wykańczające blachy INOX pod polerowanie jej powierzchni | 10+ | 10 |