Połączenie blatów kuchennych z użyciem systemu Festool Domino (część III)
W tym odcinku „Festool radzi” zajmiemy się wykonaniem połączenia kątowego blatów kuchennych. Użyjemy do tego frezarki górnowrzecionowej Festool OF 2200 EB wraz z szablonem APS 900 oraz frezarki Festool Domino XL DF 700 EQ i rozłącznych łączników Domino.
W celu połączenia kątowego blatów kuchennych w pierwszej kolejności dokonamy przeglądu oraz przygotowania niezbędnych narzędzi i materiałów. Podczas pracy będziemy korzystać z ręcznej frezarki górnowrzecionowej Festool OF 2200 EB wraz z szablonem APS 900, pierścieniem kopiującym o średnicy 30 mm oraz frezem palcowym o średnicy 14 mm (fot. 1.). Aby stabilnie zamocować szablon na elementach blatu,
W dalszej kolejności we frezarce górnowrzecionowej Festool OF 2200 EB mocujemy wspomniany frez palcowy wraz z pierścieniem kopiującym (fot. 5.), po czym frezujemy prawą stronę blatu poprzecznego (fot. 6. i 7.). Po tej operacji, do połączenia przygotowujemy drugi blat. Najpierw kładziemy go na lewej stronie i montujemy na nim szablon APS 900 z odpowiednim rozlokowaniem sworzni pozycjonujących (fot. 8.). Następnie frezujemy blat. (fot. 9 i 10.). Mając w ten sposób przygotowane dwa blaty, do kolejnej operacji używamy frezarki Festool Domino XL DF 700 EQ, łączników rozłącznych oraz drewnianych Domino (fot. 11.).
W pierwszej kolejności trasujemy miejsca pod otwory (fot. 12.). Następnie frezujemy 5 wzdłużnych gniazd w każdym z blatów. Służą one do osadzenia łączników drewnianych i podwójnych sworzni z półosłonami (fot. 13.). Kolejno frezujemy po trzy otwory prostopadłe w każdym z blatów (fot. 14.) pod kotwy rozpierające z samoczynnym dociąganiem (fot. 15.). Następnie w otworach mocujemy wspomniane łączniki Domino tak jak na fot. 16. i skręcamy ze sobą blaty (fot. 17.). Jest to ostania operacja (fot. 18.). W kolejnej części zajmiemy się wykorzystaniem systemu Festool Domino do elementów o mniejszych przekrojach.
Autor: pins, SławomirTrojan