Narzędzia pomiarowe Kovine

Już niejeden specjalista budowlany przekonał się, jak dużo można stracić, używając tanich lekkich poziomnic libellowych. Tylko narzędzia prawidłowo wskazujące pion i poziom są gwarancją dokładnych pomiarów. Na polskim rynku doskonałym tego przykładem są poziomnice słoweńskiej firmy Kovine.

W Polsce generalnym importerem poziomnic libellowych i łat budowlanych Kovine jest spółka Geoserv z Warszawy. Firma zajmuje się dystrybucją tych wysokiej jakości narzędzi pomiarowych samodzielnie i przez sieć profesjonalnych partnerów, głównie poprzez sklepy narzędziowe i specjalistyczne firmy zajmujące się sprzedażą różnego rodzaju sprzętu budowalnego (np. agregatów posadzkarskich).

Kovine to

firma z bardzo długą tradycją i doświadczeniem technologicznym. Została założona przez J.A. Siegela ponad 100 lat temu, bo w 1904 r., a wtedy jej sztandarowym produktem były składane miarki drewniane (popularne „calówki”). Ważną datą w historii przedsiębiorstwa był rok 1936, kiedy rozpoczęto produkcję poziomnic libellowych. Najbardziej dynamiczny rozwój tego działu nastąpił po 1945 r. kiedy słoweńscy konstruktorzy opracowali modele w drewnianych, metalowych i plastikowych profilach (obudowach). Poziomnice libellowe to sprzęt, z którym marka Kovine jest dzisiaj najlepiej kojarzona. W latach 70. XX w. firma zmieniła nazwę na TOVARNA MERIL KOVINE D.D. i przekształciła się w spółkę. Wtedy do produkcji wprowadzono stalowe taśmy zwijane i inne narzędzia pomiarowe.

Dzisiaj przedsiębiorstwo Kovine to nowoczesna fabryka, która wytwarza najwyższej jakości sprzęt pomiarowy. Cały proces – badania, projektowanie, produkcja, marketing i sprzedaż – prowadzony jest zgodnie z międzynarodową normą ISO 9001:2008. Ten certyfikat, który Słoweńcy zdobyli w 2000 r., jest gwarancją, że produkty Kovine spełniają najwyższe normy dokładnościowe.

W ofercie firmy Kovine znajdziemy kilkadziesiąt pozycji podzielonych na różne grupy produktowe. Są wśród nich oczywiście poziomnice libellowe, zwijane taśmy stalowe, łaty posadzkarskie, kątowniki i kątomierze, instrumenty laserowe, suwmiarki, narzędzia ręczne (szczególnie do prac posadzkarskich) czy nawet ołówki. Katalog polskiego importera – firmy Geoserv z Warszawy – jest nieco cieńszy, a w naszym kraju można kupić głównie poziomnice libellowe, łaty posadzkarskie, kątowniki, taśmy zwijane i miary składane. Flagowym produktam Kovine w Polsce jest seria poziomic libellowych Kovine EXACTA i łata posadzkarska Kovine Z80T1L. Oba narzędzia pomiarowe to dość unikalne rozwiązania i warto im poświęcić kilka zdań.

Poziomnice libellowe Kovine EXACTA występują w dwóch formatach – z profilem zamkniętym (modele LAP3) i z dwoma uchwytami roboczymi wewnątrz profilu (modele LAP3R). Posiadają one trzy libelle – dwie pionowe i jedną poziomą. Ta ostatnia ma podkładkę fosforyzującą, która pomaga pracować w ciemnych pomieszczeniach, i wytrawiony wskaźnik 2-procentowgo spadku (np. do układania terakoty lub wylewania posadzki na tarasach). Poziomnice typu LAP /R/ mogą służyć jako wzorcowe dzięki dokładności 0,3 mm/m. EXACTA oferowana jest w ośmiu podstawowych długościach: 60, 80, 100, 120, 150, 180, 200 cm oraz bardzo unikalna na rynku długość 250 cm. Za wysoką dokładność pomiarów i trwałość poziomnic odpowiada wzmocniony, trzykomorowy profil 60 x 24 mm z aluminium o wyjątkowej gramaturze 900 g/m.

Choć łata posadzkarska jest uboższa technologicznie od zwykłej poziomnicy libellowej, to może być wciąż interesującym narzędziem. Model Kovine Z80T1L na pierwszy rzut oka nie różni się od innych podobnych łat tego typu na rynku. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się bowiem, że w dwukomorowym aluminiowym profilu o wymiarach 83 x 18 mm i gramaturze 860 g/m ukryto część roboczą o grubości aż 4 mm. W konkurencyjnych produktach ten element ma zwykle grubość ścianki profilu ok. 1,7 mm. Co to oznacza w praktyce? Zanim agresywny suchy beton zniszczy łatę Kovine podczas ściągania zaprawy, na śmietnik trafią 2–3 łaty innych producentów. Rachunek ekonomiczny zakupu jest więc prosty i nie trzeba go tłumaczyć. Łata Kovine Z80T1L ma jedną fosforyzującą libellę poziomą i jest oferowana w pięciu długościach – 100, 150, 200, 250 i

300cm.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykrywacz przewodów i profili Bosch GMS 120

Sprawdzony i dobrze znany większości użytkowników wykrywacz Bosch DMF 10 Zoom zostaje zastąpiony znacznie nowocześniejszym i jeszcze skuteczniejszym lokalizatorem Bosch GMS 120. Jako jedni z pierwszych mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska temu urządzeniu.

 

Bosch GMS 120 to podręczny wykrywacz do lokalizowania w ścianach (pod tynkiem, glazurą, terakotą, boazerią) elementów trzech głównych typów obiektów – wykonanych z metali (ferromagnetyków i metali nieżelaznych – np. miedź, maksymalna głębokość wykrywania 12 cm), profili z drewna i aluminium (ok. 4 cm) oraz przewodów elektrycznych pod napięciem prądu o częstotliwości

50/60 Hz (5 cm). Elektrycy, montażyści i inni fachowcy budowlani łatwo, szybko i z dużą precyzją określą położenie i przebieg większości instalacji podtynkowych.

Wykrywacz Bosch GMS 120 został wyposażony w bardzo skuteczny i precyzyjny sensor, który współpracuje z oprogramowaniem interpretującym wyniki pomiarów. Warto tutaj podkreślić, że prezentowane urządzenie nie wymaga przed rozpoczęciem pracy przeprowadzenia ręcznej kalibracji. Dzięki temu wyszukiwanie środków profili (drewnianych i aluminiowych) jest bardzo wygodne i dokładne. Użytkownik nie musi już po każdym „przejeździe” urządzeniem nad profilem wykonywać ręcznej kalibracji. Specjalny sensor umieszczony z tyłu obudowy rozpoznaje, że detektor jest przyłożony do ściany i automatycznie dopasowuje czułość narzędzia. Dzięki temu lokalizowanie krawędzi i środka obiektu odbywa się dużo szybciej, znacznie dokładniej i praktycznie bez ryzyka popełnienia błędu przez użytkownika.

Informacje o wykryciu obiektu pojawiają na panelu sterowania wykrywacza aż w trzech postaciach. Pierwsze to komunikaty dźwiękowe – sygnał przerywany uruchamia się w momencie zbliżania się do obiektu i przechodzi w ciągły, gdy sensor wykrywacza znajduje się dokładnie nad obiektem. Drugi rodzaj informacji pochodzi ze specjalnego pierścienia sygnalizacyjnego LED. Świeci on trzema kolorami – zielonym (brak obiektów), pomarańczowym (blisko obiektu) i czerwonym (nad obiektem). Trzeci typ komunikatów pojawia się na dużym, podświetlanym ekranie LCD. Znajdziemy na nim, oprócz ikon symbolizujących materiał, z jakiego wykonany jest zlokalizowany przedmiot, także dwie skale: bezwzględną i względną. Ta druga aktywuje się automatycznie po zarejestrowaniu przez wykrywacz najsilniejszego sygnału i służy do bardzo precyzyjnego określania położenia obiektu. Jeśli urządzenie pracuje w trybie profile lub metale, na ekranie pojawia się także komunikat o położeniu środka szukanego znalezionego obiektu.

Obsługa wykrywacza Bosch GMS 120 jest dziecinnie łatwa. Użytkownik za pomocą 6 klawiszy włącza urządzenie, wybiera jeden z trzech dostępnych trybów pracy, włącza/wyłącza sygnały dźwiękowe, aktywuje podświetlenie ekranu.

Największymi zaletami wykrywacza Bosch GMS 120 jest praktycznie bezobsługowe lokalizowanie profili dzięki zastosowaniu funkcji automatycznej kalibracji. Świetnie sprawdza się także dynamiczna zmiana skali, która podnosi precyzję lokalizowania. Instrument ten dzięki tym dwóm użytecznym właściwościom jest świetną propozycją dla specjalistów zajmujących się szeroko pojętymi pracami remontowymi. Szczególnie w starych budynkach wiercenie, kucie i prace montażowe mogą być szczególnie niebezpieczne. Aby uniknąć zagrożenia życia i zdrowia, warto wyposażyć się w niedrogi i niezawodny lokalizator Bosch GMS 120.

 

 

Dane techniczne wykrywacza przewodów i profili Bosch GMS 120

Wykrywane materiały

ferromagnetyki, metale nieżelazne, drewno, przewody pod napięciem

Maksymalna głębokość wykrywania profile drewniane/ferromagnetyki/metale nieżelazne/przewody pod napięciem

38/120/80/50 mm

Podświetlany ekran

+

Waga

0,27 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu