Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część VI). Zasady doboru

Podstawowymi kryteriami są oczywiście rodzaj obrabianych materiałów, wielkość wierconych otworów oraz siła potrzebna do kucia, zaś pomocniczymi – wymagana wydajność oraz warunki środowiskowe pracy.

Dlatego powinniśmy najpierw zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak energia pojedynczego udaru oraz zalecane przez producenta średnice wykonywanych otworów. To one określają podstawowe możliwości tych maszyn. Wybierana maszyna powinna dysponować zawsze odpowiednim, tj. przynajmniej 25-procentowym zapasem mocy. Dlatego, jeśli chcemy np. wiercić otwory o średnicy 18 mm w betonie, nie należy kupować urządzeń, których maksymalna zdolność wiercenia w tym materiale wynosi właśnie 18 mm. Do takiej pracy stosowny będzie

młotek o maksymalnej średnicy wiercenia w betonie wynoszącej co najmniej 24 mm.

Jeśli elektronarzędzie będzie wykorzystywane do obróbki wielu różnych materiałów, powinno być w dużym stopniu uniwersalne, czyli umożliwiające wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie.
Bardzo ważnym kryterium jest zaawansowanie techniczne i rodzaj wykorzystywanej technologii zasilania, gama dostępnych systemowych akumulatorów, itp. Jeśli korzystamy z akumulatorów systemowych, to należy wybrać młotowiertarkę kompatybilną z nimi, gdyż obniży to koszt jej zakupu.

Jak wiadomo, bezprzewodowe młotki SDS-plus to maszyny ręczne, a więc istotna dla wydajności pracy nimi jest nie tylko sama siła udaru, ale także takie cechy jak ergonomiczność czy niski poziom wibracji. Od wygody pracy tymi urządzeniami w dużym stopniu zależy także efektywność i wydajność, bo głównym wykonawcą jest tu człowiek. Maszyna stanowi tylko pewien ważny element, o czym podczas doboru urządzenia należy koniecznie pamiętać. Dlatego w pracy elektronarzędziami bardzo istotne są kwalifikacje operatorów oraz łatwość obsługi tych maszyn. Zatem, wybierając młotek SDS-plus, przeprowadźmy próbę pracy, w której najlepiej sprawdzimy jego wydajność oraz ergonomiczność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

STOLIKOWA PILARKA TARCZOWA FESTOOL TKS 80 – TECHNOLOGIA SAWSTOP OD FESTOOL ZABEZPIECZAJĄCA PALCE PRZED ZRANIENIEM

Festool wprowadza do swojej oferty stolikową pilarkę tarczową TKS 80 z technologią SawStop, która chroni palce operatora przed zranieniem. Redukuje ona do zera liczbę poważnych wypadków podczas cięcia. Jej użytkownicy mogą więc całkowicie skoncentrować się na swojej pracy, zaś Festool chroni ich najcenniejsze narzędzie, jakim są palce.

Każdego roku dochodzi do około 4000 wypadków podczas pracy z użyciem pilarek tarczowych, co odpowiada 16 takim zdarzeniom w jednym dniu roboczym. Efektem ok. 26% z nich jest trwały uszczerbek na zdrowiu.

– Zapobiega mu całkowicie stolikowa pilarka tarczowa Festool TKS 80 z technologią SawStop odznaczającą się najwyższą jakością i pewnością działania. Podczas jej projektowania nic nie zostało pozostawione przypadkowi. Pilarka ma m.in. inteligentny układ elektroniczny, który stale monitoruje stan całego systemu i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie technologii SawStop – mówi Tobias Beisbarth, menedżer produktu, odpowiedzialny za nową stolikową pilarkę tarczową Festool TKS 80.

Jak działa technologia SawStop?

Jest zintegrowana ze stolikową pilarką tarczową TKS 80 i chroni użytkownika przed poważnymi wypadkami przy pracy. Sercem technologii jest inteligentny moduł, który zwalnia wstępnie napiętą sprężynę, dzięki czemu specjalny blok aluminiowy zatrzymuje tarczę pilarską, na następnie jest ona chowana w stoliku maszyny, a więc opuszcza niebezpieczną strefę dla operatora. Zatrzymanie tarczy i schowanie jej w stoliku odbywa się w czasie krótszym niż pięć milisekund. Dzięki temu ryzyko poważnych skaleczeń zostaje istotnie zredukowane. Jeśli układ wykryje kontakt tarczy z ludzką skórą, maszyna zatrzyma się więc w mgnieniu oka. Jest ona wyposażono w kontrolki informujące o jej aktualnym stanie. Zielona kontrolka oznacza, że funkcja SawStop jest gotowa do działania. Funkcję SawStop można również wyłączyć, co umożliwia obróbkę materiałów przewodzących. W przypadku gdy dojdzie do zadziałania funkcji SawStop i użycia bloku aluminiowego, wystarczy zaledwie kilka prostych ruchów, aby wymienić tarczę i moduł oraz szybko przygotować pilarkę do wznowienia pracy. W tym celu należy otworzyć pokrywę, wyjąć tarczę wraz z modułem (cartridgem) i wymienić. Następnie system sprawdza poprawność instalacji. Gdy kontrolka zacznie świecić na zielono w sposób ciągły, można kontynuować pracę.
Warto wspomnieć, że pilarka Festool TKS 80 umożliwia wykonywanie precyzyjnych cięć kątowych. Dzięki ustawieniom blokady oraz precyzyjnej regulacji kąta może być ona używana do cięcia poprzecznego i wzdłużnego. Należy pamiętać, że powierzchnia robocza pilarki TKS 80 może być poszerzona zarówno wzdłuż, jak i wszerz. Stół przesuwny do cięcia poprzecznego można powiększyć do szerokości 920 mm. Niewątpliwą zaletą nowej stolikowej pilarki tarczowej TKS 80 jest możliwość ustawienia wysokości cięcia do 80 mm dla większych przekrojów poprzecznych. Nowa stolikowa pilarka tarczowa Festool TKS 80 będzie dostępna w sprzedaży od czerwca 2020 (więcej na: www.festool.pl).

opr. HB

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu