Akumulatorowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (część VI). Zasady doboru

Podstawowymi kryteriami są oczywiście rodzaj obrabianych materiałów, wielkość wierconych otworów oraz siła potrzebna do kucia, zaś pomocniczymi – wymagana wydajność oraz warunki środowiskowe pracy.

Dlatego powinniśmy najpierw zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak energia pojedynczego udaru oraz zalecane przez producenta średnice wykonywanych otworów. To one określają podstawowe możliwości tych maszyn. Wybierana maszyna powinna dysponować zawsze odpowiednim, tj. przynajmniej 25-procentowym zapasem mocy. Dlatego, jeśli chcemy np. wiercić otwory o średnicy 18 mm w betonie, nie należy kupować urządzeń, których maksymalna zdolność wiercenia w tym materiale wynosi właśnie 18 mm. Do takiej pracy stosowny będzie

młotek o maksymalnej średnicy wiercenia w betonie wynoszącej co najmniej 24 mm.

Jeśli elektronarzędzie będzie wykorzystywane do obróbki wielu różnych materiałów, powinno być w dużym stopniu uniwersalne, czyli umożliwiające wiercenie udarowe i bezudarowe oraz podkuwanie.
Bardzo ważnym kryterium jest zaawansowanie techniczne i rodzaj wykorzystywanej technologii zasilania, gama dostępnych systemowych akumulatorów, itp. Jeśli korzystamy z akumulatorów systemowych, to należy wybrać młotowiertarkę kompatybilną z nimi, gdyż obniży to koszt jej zakupu.

Jak wiadomo, bezprzewodowe młotki SDS-plus to maszyny ręczne, a więc istotna dla wydajności pracy nimi jest nie tylko sama siła udaru, ale także takie cechy jak ergonomiczność czy niski poziom wibracji. Od wygody pracy tymi urządzeniami w dużym stopniu zależy także efektywność i wydajność, bo głównym wykonawcą jest tu człowiek. Maszyna stanowi tylko pewien ważny element, o czym podczas doboru urządzenia należy koniecznie pamiętać. Dlatego w pracy elektronarzędziami bardzo istotne są kwalifikacje operatorów oraz łatwość obsługi tych maszyn. Zatem, wybierając młotek SDS-plus, przeprowadźmy próbę pracy, w której najlepiej sprawdzimy jego wydajność oraz ergonomiczność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test łańcuchowej piły spalinowej NAC TT-CS5200

Przyszła wiosna. Czas rozpocząć prace pielęgnacyjne na podwórkach i w sadach. Wycinanie starych drzew i usuwanie połamanych gałęzi to tylko jedno z wielu zadań, do wykonania których będzie potrzebna piła łańcuchowa. A jesienią będzie ją można wykorzystać do przygotowania opału do kominka.

Pilarka łańcuchowa NAC TT-CS5200 przeznaczona jest do użytku domowego.  Napędzana jest silnikiem spalinowym o pojemności 51 cm³. Dysponuje on mocą 2,2 kW, czyli 3,0 KM. Jednostka napędowa zasilana jest mieszanką benzyny bezołowiowej (min. 89-oktanowej) i oleju, które miesza się w proporcji 40:1. Bak ma pojemność 550 cm3. Za dostarczanie do silnika mieszanki

paliwowej odpowiedzialny jest gaźnik. Korek wlewu paliwa znajduje się z boku obudowy, tuż przy rozruszniku. Dla ułatwienia startu maszyny konstruktorzy wbudowali mechanizm tzw. ssania. Dzięki temu urządzeniu rozruch silnika jest o 70% łatwiejszy i nie wymaga użycia dużej siły przez operatora. Filtr powietrza, który chroni silnik przed zassaniem zanieczyszczonego powietrza, umiejscowiono w górnej części obudowy pod łatwo zdejmowaną obudową, wystarczy odkręcić jedną śrubę.

 

Pilarka ma prowadnicę o długości 450 mm typu gwiaździstego. Porusza się po niej łańcuch z podziałką 0,325”. Łańcuch naciąga się specjalną śrubą (należy w tym celu najpierw poluzować dwie śruby mocujące prowadnicę). Smarowanie łańcucha, obrotowej gwiazdki na końcu prowadnicy i rowka odbywa się automatycznie. Do oddzielnego zbiorniczka znajdującego się obok baku paliwowego użytkownik musi jedynie wlewać specjalny olej (pojemność baku 260 cm3), który – oprócz smarowania układu – jest odpowiedzialny za ochronę podzespołów przed korozją.

Wszystkie elementy odpowiedzialne za obsługę pilarki spalinowej znajdują się w tylnej jej części. W rękojeści głównej pod palcem wskazującym jest dźwignia sterowania przepustnicą, a tuż nad nią jej blokada. W tylnej ściance obudowy jest wyłącznik zapłonu oraz gałka mechanizmu ssania, której wyciągnięcie blokuje przepustnicę w pozycji rozruchowej.

 

 

W górnej części obudowy zamontowano uchwyt pomocniczy w kształcie pałąka, który ułatwia pewny chwyt maszyny, ale również umożliwia pracę nią w pozycji obróconej o 90° wokół osi prowadnicy. Za uchwytem pomocniczym znajduje się hamulec bezpieczeństwa. Ma on za zadanie chronić operatora przed skutkami odrzucenia piły od ciętego materiału. Równocześnie dźwignia hamulca pełni rolę przedniej osłony dłoni.

W redakcyjnych testach wykonaliśmy dwie standardowe próby cięcia drewna miękkiego (sosnowego) i twardego (wiśniowego). Pokazują one bardzo dobrze efektywność pracy pilarek i ich możliwości robocze. Zaczęliśmy od łatwiejszej próby cięcia klocka sosnowego o rozmiarach 155 x 155 mm. NAC potrzebował na jego swobodne, bezwysiłkowe przecięcie jedynie 5 s. Drugi test był o wiele trudniejszy, gdyż skracaliśmy pień bardzo twardej czereśni o średnicy 170 mm. NAC również wzorowo spisał się w tym zadaniu, pokonując czereśnię w 6,94 s, czyli niewiele dłuższym niż podczas cięcia drewna miękkiego (sosny).

 

Jeśli chodzi o obsługę pilarki, nie mieliśmy żadnego problemu z jej uruchamianiem zarówno w przypadkach, kiedy silnik był zimny, jak też gorący. Czynności te nie wymagały od nas użycia dużej siły. Podczas pracy nie odczuwaliśmy nadmiernych wibracji, zaś hamulec działał prawidłowo, za każdym razie błyskawicznie zatrzymując łańcuch (wykonaliśmy 10 prób). Zatem pilarką pracuje się i wygodnie, i bezpiecznie.

Gdy porówna się uzyskane wyniki we wcześniejszych testach redakcyjnych z wynikami pilarki łańcuchowej NAC TT-CS5200, to okazuje się, że dysponuje ona siłą i wydajnością pił profesjonalnych. Oznacza to, że wykonamy nią efektywnie wszystkie prace w przydomowym ogrodzie czy sadzie.

Dane techniczne piły spalinowej NAC TT-CS5200

Pojemność skokowa

51 cm3

Moc

2,2 kW (3,0 KM)

Długość cięcia

450 mm

Podziałka łańcucha

0,325”

Zbiornik paliwa/oleju

550 cm3/260 cm3

Waga

6,2 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu