Test wiertarko-wkrętarki YATO YT-82855

18-woltowa wiertarko-wkrętarka YATO YT-82855 z baterią o pojemności 1,5 Ah łączy w sobie duże możliwości pracy i kompaktowe rozmiary. Jak wiadomo, lekki i niewielki akumulator w znikomym stopniu wpływa na masę elektronarzędzia i sprawia, że jest ono bardzo poręczne.

YATO YT-82855 to sprzęt o solidnej konstrukcji mechanicznej. 2-polowy silnik wiertarko-wkrętarki współpracuje z dwubiegową planetarną przekładnią, o trwałości której – jak wiadomo – decydują metalowe zębatki. W przypadku YATO gwarantują one długą żywotność przy pracy pod pełnym obciążeniem. Wiertarko-wkrętarka na pierwszym biegu dysponuje obrotami 0-350/min i maksymalnym momentem wynoszącym 42 Nm. Przełożenie to przeznaczone jest

do montażu dużych wkrętów i wiercenia osprzętem o sporych średnicach. Na szybszym biegu YATO rozpędza się od 0 do 1200 obr./min. Przełożenie to przeznaczone jest do szybkiej pracy z mniejszymi średnicami wierteł czy wkrętów. Wiertarko-wkrętarką YATO wywiercimy w stali otwory o maksymalnej średnicy 10 mm, a w drewnie – 35 mm. YATO, jak pokazały nasze testy, poradzi sobie także bez problemu z wkrętami ciesielskimi o średnicy 10 mm. W urządzeniu zastosowano szybkomocujący uchwyt wiertarski o maksymalnym rozwarciu szczęk wynoszącym 10 mm. Jest to uchwyt jednoczęściowy współpracujący z automatyczną blokadą wrzeciona. Dzięki temu osprzęt możemy montować jedną ręką, co jest bardzo wygodne.

Aby silnik osiągał pełną sprawność, musi być zasilany z wydajnego źródła energii. W YATO, jak w przeważającej większości tego typu wiertarko-wkrętarek, zastosowano nowoczesny akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się on 18-woltowym napięciem i pojemnością 1,5 Ah oraz wyposażony jest w 4-diodowy wskaźnik poziomu naładowania. Szybka ładowarka napełnia jego ogniwa energią w ok. 60 min.

Działanie wiertarko-wkrętarki YATO jest w pełni regulowane przez użytkownika. Prędkość obrotową ustawia się płynnie za pomocą włącznika spustowego, a kierunek obracania się wrzeciona zmienia się klasycznym przełącznikiem słupkowym umieszczonym w rękojeści. Wyboru przełożenia dokonuje się umieszczonym w górnej części obudowy przełącznikiem. Do precyzyjnego ustawiania parametrów momentu dokręcania służy pierścień z 19 ustawieniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Urządzenie wyposażono także w szybki hamulec wrzeciona, który pozwala na dokładny montaż wkrętów.

Nasze redakcyjne próby rozpoczęliśmy od wiercenia w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8 mm. W czasie 22,19 s wywierciliśmy wiertłem do metalu YATO z pokryciem kobaltowym otwór przelotowy o średnicy 6 mm. Następnie przystąpiliśmy do wiercenia w blacie kuchennym o grubości 4 cm z użyciem 3-ostrzowego wiertła 25 mm. Otwór przelotowy powstał w czasie 7,1 s. Sprawdziliśmy też YATO w operacjach montażu wkrętów. Najpierw wykonaliśmy standardową próbę osadzenia w belce sosnowej wkrętu 4 x 50 mm przy użyciu bitu krzyżowego YATO. Zadanie to na 2. biegu wykonaliśmy 1,83 s. Testy zakończyliśmy wkręceniem w tę samą belkę ciesielskiego wkrętu 10 x 320 mm. Operacja zajęła nam 16,95 s.

Reasumując, YATO sprawdziło się zarówno w łatwych, jak i trudnych zadaniach obróbczych i montażowych. Testowany sprzęt jest wydajny, a przy tym wygodny i ekonomiczny w zakupie orazeksploatacji.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test podkaszarki hybrydowej Ryobi RTL1830H13

Do naszej redakcji na testy trafiła hybrydowa podkaszarka Ryobi RTL1830H13. Urządzenie ma podwójne zasilanie − z akumulatora oraz z sieci i doskonale sprawdza się podczas wycinania traw i chwastów rosnących w zakamarkach ogrodu, które są niedostępne dla kosiarek elektrycznych czy spalinowych.

Podkaszarka Ryobi RTL1830H13 to urządzenie o innowacyjnym rozwiązaniu zasilania. Energię może czerpać zarówno z akumulatora Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 1,3 Ah (standardowe wyposażenie), jak i z sieci. Dlatego producent nazwał ją hybrydową. Gdy akumulator wyczerpie się i trzeba go napełnić energią w ładowarce, możemy skorzystać z przewodowego zasilania 230 V. Dzięki temu nie musimy przerywać pracy na

czas ładowania baterii (ok. 45 min).

Warto tu wspomnieć, że zastosowany w Ryobi RTL1830H13 akumulator należy do systemu zasilania Ryobi ONE+. Wszystkie elektronarzędzia akumulatorowe Ryobi oznaczone symbolem „ONE+” mogą być zamiennie zasilane dowolnym rodzajem akumulatora należącym do tego systemu. Oznacza to, że wystarczy kupić jedno elektronarzędzie Ryobi z zestawem akumulatorów ONE+ i ładowarką, a kolejne bez zasilania nabywać taniej i używać zamiennie baterii do wykorzystywanych w danym momencie maszyn. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność, ale również wygoda przechowywania sprzętu – w warsztacie mamy minimalną liczbę potrzebnych akumulatorów i jedną ładowarkę, zamiast kilku takich samych lub podobnych kompletów.

Ryobi_RTL1830H13_01

Ryobi RTL1830H13 ma silnik o mocy 250 W umieszczony w plastikowej obudowie z przodu narzędzia, co oznacza, że jego wrzeciono wyjściowe bezpośrednio napędza głowicę z żyłką (obroty: 9000/min). Z obudową silnika zintegrowana jest osłona żyłki z nożykiem służącym do jej przycinania. Można więc powiedzieć, że pod względem konstrukcji Ryobi RTL1830H13 to podkaszarka z głowicą tnącą z przodu urządzenia. W jego tylnej części znajduje się rękojeść główna z włącznikiem i mocowaniem akumulatora oraz wtyczką zasilania przewodowego. Aby podłączyć przewód doprowadzający prąd z sieci, należy zdemontować akumulator. Takie rozwiązanie zapewnia duże bezpieczeństwo użytkowania podkaszarki oraz jest wygodne dla użytkowników. Rękojeść główna z głowicą tnącą połączona jest metalowym drążkiem. Drążek jest teleskopowy, można go więc wydłużać lub skracać i tym samym dostosować długość podkaszarki do wzrostu operatora. Można też obracać głowicę tnącą o 90°, co pozwala np. dokładnie wycinać rośliny przy murkach. Ryobi RTL1830H13 ma też dodatkową regulowaną rękojeść, która pozwala wygodnie operować tym urządzeniem. Podkaszarkę wyposażono w automatyczną głowicę z żyłką. Jej długość robocza to 25-30 cm, zaś grubość to maksymalnie 1,65 mm. Urządzenie waży 3,15 kg, a więc jest lekkie i przez to wygodne w pracy.

Ryobi_RTL1830H13_03

Podczas testów wycinaliśmy trawy i chwasty z zakamarków redakcyjnego ogrodu. Ryobi RTL1830H13 robiło to bardzo sprawnie i dokładnie. Naszą uwagę zwróciła prosta w obsłudze głowica. Wymiana i wydłużanie żyłki przebiegały szybko i bez żadnych problemów. Dzięki temu mogliśmy skupić się nie na urządzeniu, lecz na pracy, i szybko ją wykonać.

Autor: pins

Dane techniczne podkaszarki hybrydowej Ryobi RTL1830H13

Moc250 W
Zasilanie hybrydowe+
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,3 Ah
Napięcie zasilania sieciowego230/240 V
Robocza długość żyłki25-30 cm
Grubość żyłki1,65 mm
Waga3,15kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu