Technika wykonywania spoin metodą MIG

Spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas) polega na spawaniu elektrodą topliwą w postaci ciągłego gołego drutu w osłonie gazów obojętnych.

Przy spawaniu półautomatycznym elektrodą topliwą w osłonie gazów ochronnych metodą MIG ściegi układa się tak samo jak przy spawaniu elektrodą otuloną. Dla zapewnienia dobrej osłony gazowej (hel lub argon) odległość dyszy od jeziorka powinna wynosić nie więcej niż 10–15 mm. Zmniejszenie tej odległości powoduje szybsze zanieczyszczanie się dyszy odpryskami metalu. Zmniejsza się wówczas średnica dysz, a to powoduje zakłócenia w osłonie gazowej. Zbyt duża odległość dyszy od jeziorka ciekłego metalu powoduje zwiększenie wolnego wylotu

(odległość między dyszą prądową a materiałem spawanym), a to z kolei naraża spoinę na zbyt słabą osłonę gazową i powoduje jej porowatość. Łuk zasilany jest prądem stałym i elektroda podłączona jest do bieguna dodatniego. Tą metodą można spawać półautomatycznie lub automatycznie drutem o średnicy od 0,8 do 2,4 mm.

Wielkość natężenia prądu wynosi od 100 do 175 A na 1 mm średnicy elektrody. Praktycznie metodą MIG spawa się obecnie blachy powyżej 4 mm jednostronnie lub dwustronnie, ukosując na „V” lub „X”. Przy spawaniu dwustronnym można blach nie ukosować. Uchwyt należy prowadzić od strony lewej do prawej (dla osób praworęcznych, dla leworęcznych – odwrotnie), utrzymując go prawie prostopadle do powierzchni blach. Blachy o grubości do 4 mm w pozycji pionowej spawa się metodą z góry do dołu, natomiast powyżej 4 mm z dołu do góry. Spawanie w pozycji przymusowej należy dokonać łukiem krótkim, wykonując nieznaczne ruchy zakosowe od krawędzi do krawędzi blach. Spoiny pachwinowe w pozycji pionowej wykonuje się taką samą techniką jak spoiny czołowe blach grubych (zakosowo). Spoiny pachwinowe w pozycji nabocznej, jak i spoiny w pozycji naściennej wykonuje się ściegami prostymi i wąskimi, bez ruchów zakosowych. Spoiny punktowe mają zastosowanie przy montażu konstrukcji stalowych i w tym właśnie przypadku można zwiększyć natężenie prądu, celem wtopienia się w krótkim czasie w materiał poszycia blach aluminiowych. Spawanie metodą MIG jest w pełni docenioną i pod względem szybkości wykonania spoin znacznie korzystniejszą metodą niż metoda TIG. Wybór metody zależy od cech konstrukcji do spawania.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

TECHNOLOGIE ZASILANIA ELEKTRONARZĘDZI Z AKUMULATORÓW LITOWO-JONOWYCH (CZĘŚĆ II). WYSOKOPRĄDOWA TECHNOLOGIA METABO LIHD

W niniejszym cyklu artykułów zajmujemy się metodami zwiększania mocy akumulatorów litowo-jonowych, a faktycznie elektronarzędzi bezprzewodowych, korzystając z przykładu rozwiązań stosowanych przez Metabo. W drugim artykule naszego cyklu Paweł Ozga, specjalista ds. szkoleń i pokazów w Metabo Polska, opowiada o wysokoprądowej technologii Metabo LiHD.

 

Jak wiadomo, moc elektronarzędzi akumulatorowych możemy podwyższać trojako: przez zwiększenie natężenia i/lub napięcia prądu. Wynika to z prostej zależności fizycznej, bowiem moc stanowi iloczyn natężenia i napięcia prądu. Metabo jako jedyny producent elektronarzędzi na świecie wykorzystuje wszystkie trzy możliwości: technologię LiHD 18 V zwiększającą natężenie prądu akumulatora, technologię LiHD 36 V podwyższającą natężenie i napięcie (w stosunku do

technologii 18 V) oraz technologię 2 x 18 V zwielokrotniającą napięcie do 36 V. W artykule opowiemy o pierwszych dwóch możliwościach, czyli o technologii LiHD.

05_Battery-Powered_Comapct_Angle_Grinder_LiHD_use

Z punktu widzenia czystej fizyki technologia Metabo LiHD polega na uzyskaniu z akumulatora stałego prądu poboru o natężeniu 60 A. – Jest to więc średnio o 15–20 A więcej niż oferują standardowe technologie zasilania wykorzystujące ogniwa litowo-jonowe – informuje Paweł Ozga. – W ich przypadku bowiem stały pobór prądu wynosi 35–45 A. Warto tu wspomnieć, że chwilowy (krótkotrwały) pobór prądu w przypadku technologii LiHD może nawet osiągnąć wartość do 100 A, co jest niemożliwe w przypadku standardowych ogniw Li-Ion. Wysoka wartość natężenia stale pobieranego prądu, którą umożliwia technologia Metabo LiHD, oznacza spore zwiększenie mocy elektronarzędzi z ok. 1260 do 2160 W (obliczono dla napięcia zasilania 36 V).

04_LiHD_Two-Handed_Battery-Powered_Angle_Grinder_230mm

Wyliczyliśmy, że średnio technologia LiHD pozwala na 67-procentowe zwiększenie mocy elektronarzędzi. Jak wiadomo, uzyskanie mocy ponad 2000 W umożliwia zasilanie maszyn, które do tej pory ze względu na wielkość obciążenia roboczego wymagały zasilania przewodowego, np. akumulatorowych młotów SDS-max, dużych szlifierek kątowych i pilarek tarczowych, stołowych pilarek tarczowych, a nawet akumulatorowych bruzdownic ze zintegrowanym systemem odsysania pyłu. Owocem powstania technologii LiHD jest opracowanie przez naszych inżynierów pierwszej na świecie akumulatorowej dużej szlifierki kątowej 36 V na tarcze 230 mm, którą oznaczono jako Metabo WPB 36 LTX BL. Swoją mocą dorównuje ona przewodowym szlifierkom o mocy nominalnej 2400 W. Jest ona już dostępna w sprzedaży.
Podstawę technologii Metabo LiHD stanowią innowacyjne litowo-jonowe ogniwa wysokiej mocy. – Mają one wzmocnioną konstrukcję, m.in. styki biegunów dodatnich i ujemnych, jak też więcej aktywnego materiału, który reaguje z elektrolitem na czynnej powierzchni elektrod – stwierdza Paweł Ozga. – Aby z ogniw można było bezproblemowo pobierać duży prąd, Metabo przekonstruowało sam akumulator.

08_LiHD_Infographic_Runtime_Battery-Powered_Angle_Grinder

Mamy więc w nim miedziane styki dużej mocy, które są grubsze o 35% od standardowych konektorów stosowanych dotychczas w bateriach Li-Ion. Siłę ich połączenia ze stykami elektronarzędzia zwiększono o 30%. Natomiast wewnętrzne łączenia ogniw są wykonane ze stopu miedzi i mają niklowaną powierzchnię. Zaś szyny prądowe – z posrebrzonej miedzi. Inżynierowie z Metabo zwiększyli też przekroje szyn z 2,5 do 6 mm2. Taka konstrukcja, zmniejszająca oporność wewnętrzną akumulatora, pozwoliła także na znaczne ograniczenie jego nagrzewania się. Np. w przypadku poboru prądu 30 A przez 10 min standardowa bateria Li-Ion nagrzewa się do temperatury ok. 90°C, zaś Metabo LiHD – do 60°C. Ograniczenie nagrzewania jest korzystne dla akumulatora, bo pozwala zachować w pełni jego żywotność, jak też ogranicza straty energetyczne wynikające z przemiany energii elektrycznej w cieplną. Zatem możemy nim dłużej pracować na jednym cyklu ładowanie/rozładowanie. Np. w stosunku do standardowej baterii Metabo Li-Power 5,2 Ah czas ten zwiększono o aż 87% (dane

dla baterii Metabo Li-HD 6,2 Ah). W rezultacie redukcji liczby ładowań, co jest konsekwencją wydłużenia cyklu rozładowania pracą, akumulator LiHD ma dwa razy dłuższą żywotność od standardowych baterii Li-Ion.

07_LiHD_Infographic_Cutting_Speed_Battery-Powered_KGS

Podobnie jak pozostałe bezprzewodowe rozwiązania Metabo, akumulatory LiHD zostały zaprojektowane w oparciu o sprawdzoną technologię Ultra-M. – Zapewnia ona optymalną współpracę urządzenia, akumulatora oraz ładowarki – informuje Paweł Ozga. – Z kolei technologia ładowania AIR COOLED sprawia, że nowe akumulatory LiHD ładują się bardzo szybko, wyprzedzając pod tym względem wszystkie systemy konkurencyjne. Użytkownik w dowolnym momencie może odczytać stan ich naładowania w swoim elektronarzędziu. Podobnie jak wcześniejsze modele, nowe akumulatory LiHD objęliśmy 3-letnią gwarancją Metabo. Są dostępne w wersjach LiHD 6,2 Ah lub LiHD 5,5 Ah. W tym roku niebawem wejdzie na rynek wersja o pojemności 7,0 A. Dodatkowo Metabo opracowało kompaktową baterię LiHD 3,1 Ah łączącą w sobie maksimum mocy i minimalny rozmiar.

06_LiHD_Infographic_Runtime_And_Output

Ponieważ nowa technologia LiHD jest kompatybilna z dotychczas produkowanymi elektronarzędziami bezprzewodowymi Metabo o zasilaniu 18 i 36 V, można z niej skorzystać bez konieczności zakupu nowych maszyn. – Warto tu wspomnieć, że obecnie w klasie 18 V oferujemy ponad 80 różnych urządzeń – opowiada Paweł Ozga. – Dla wszystkich z nich technologia LiHD oznacza znaczną poprawę mocy i wydajności. Np. szybkość cięcia kapówką akumulatorową Metabo KGS 18 LTX 216 jest zdecydowanie większa. W miękkim drewnie o wymiarach 26,5 x 6,5 cm w przypadku konwencjonalnych akumulatorów 5,2 Ah Li-Ion wynosi ona około 10 mm/s, zaś z akumulatorem LiHD wzrasta do 18 mm/s. Akumulatory LiHD są dostępne w zestawie ze wszystkimi istotnymi elektronarzędziami klasy 18 V. Można je też znaleźć w systemie Metabo Pick+Mix, w ramach którego użytkownik może samodzielnie stworzyć własny zestaw składający się z odpowiedniego urządzenia, akumulatora oraz systemu transportowego i zapłacić tylko za to, czego rzeczywiście potrzebuje i będzie używał. Technologia Metabo LiHD zrewolucjonowała segment elektronarzędzi bezprzewodowych. Dzięki niej przyspieszyliśmy eliminację z codziennego użycia profesjonalnych elektronarzędzi przewodowych. Nasza wizja współczesnej budowy oraz warsztatu bez kabli niebawem stanie faktem – konkluduje Paweł Ozga.

pins

03_Battery-Pack_LiHD_Flatpack 02_Battery-Pack_LiHD

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu