Stołowe i kolumnowe wiertarki LUNA

Wśród wielu maszyn oferowanych przez firmę LUNA Polska dość dużą grupę stanowią stołowe i kolumnowe wiertarki warsztatowe. Do wyboru są zarówno urządzenia o prostej budowie, jak i bardziej zaawansowane konstrukcyjne. W artykule przyjrzymy się bliżej ofercie tych maszyn.


Omawianie maszyn zaczniemy od wiertarek marki Luna przeznaczonych zarówno dla warsztatów rzemieślniczych jak i dla przemysłu. Jest to doskonały wybór dla użytkowników, dla których istotna jest wysoka jakość i niezawodność produktu. Wiertarki o symbolach MD20BV (stołowa) i MD20FV (kolumnowa) to najmniejsze urządzenia, których źródłem napędu są

silniki 1-fazowe o mocy 2,25 kW. Można nimi wywiercić w stali otwór o średnicy do 20 mm. Zarówno w wiertarce stołowej, jak i kolumnowej posuw pionowy wrzeciona dokonywany jest ręcznie za pomocą trójramiennej dźwigni. Wiertarki są wyposażone w wyświetlacz pokazujący aktualne obroty wrzeciona. W wiertarce stołowej maksymalna odległość od końca wrzeciona do powierzchni stołu wynosi 450 mm, a w wiertarce kolumnowej ten parametr wynosi 680 mm. Dodatkowo w wiertarce kolumnowej jest możliwy pochył stołu w zakresie 45°. Zmiany pionowego położenia stołu dokonujemy korbą dzięki listwie zębatej umocowanej na kolumnie wiertarki. W wyposażeniu wiertarki znajduje się uchwyt szybkomocujący, osłona uchwytu i wyłącznik bezpieczeństwa, który unieruchamia maszynę w przypadku zaniku napięcia.

Kolejne wiertarki MD30B (stołowa), MD30F (kolumnowa) wyposażone są w ośmiostopniowe skrzynki przekładniowe, które pozwalają na uzyskanie ośmiu prędkości obrotowych wrzeciona. W tym przypadku wszystkie wiertarki są napędzane silnikami 3-fazowymi. Głowica wiertarki, jak i ramię stołu mogą być przekręcane dookoła w zakresie 360°. Dzięki listwie zębatej można również bezproblemowo zmieniać ich położenie w pionie. Dwie pierwsze wiertarki (MD30B i MD30F) mają silniki o mocy 0,65 kW. Zapewniają one prędkość wrzeciona w zakresie od 105 do 2900 obr./min. Wiertarkami tymi można wywiercić otwory w stali do średnicy 25 mm. Posuw pionowy wrzeciona jest realizowany ręcznie. Wiertarki MD 30 posiadają cyfrowy miernik głębokości wiercenia. Ten typ wiertarki dostarczany jest z uchwytem szybkomocującym o zakresie 3–16 mm, stożkowym trzpieniem MK3 oraz tulejami redukcyjnymi MK3-MK2 i MK4-MK2.

Nowymi produktami w ofercie są wiertarki Luna MD31B i MD31F zamontowane na mocnej kolumnie stalowej. Głowica wiertarek i ramię stołu mogą być przekręcane w zakresie 360° oraz przesuwane w górę i w dół wzdłuż listwy zębatej. Napęd podawany jest poprzez przekładnię zębatą z kołami o skośnych zębach wykonanych ze stali i materiału fibrowego, zapewniających cichy bieg i wymagających minimum serwisu. Szybkie i łatwe ustawianie jednej z 8 prędkości roboczych zapewnia skrzynia przekładniowa. Maszyny posiadają wyłącznik nadmiarowy, zwalniający przy zaniku napięcia i wyłącznik awaryjny. Wykonane są w klasie szczelności IP 41.

Dla użytkowników o mniejszych wymaganiach firma Luna posiada w swojej ofercie wiertarki marki Ferax. Wiertarki Ferax to ręczne wiertarki stołowe i kolumnowe z napędem pasowo-klinowym. Pasowa przekładnia umożliwia uzyskanie 12 prędkości obrotowych wrzeciona w zakresie od 120 do 2700 obr./min. Wiertarki są oznaczone jako: 16 DDB, 20 DDB (wiertarki stołowe) i 16 DDF, 20 DDF oraz 25DDF3 (wiertarki kolumnowe). Liczba w symbolu wiertarki informuje nas o maksymalnej średnicy otworu, który możemy wywiercić nimi w stali. Wrzeciona wiertarek są łożyskowane kulkowo, a ustawienie głębokości wiercenia umożliwia specjalna podziałka. Laserowy krzyż ułatwia wyznaczenie punktu rozpoczęcia wiercenia.

Dla użytkowników o najwyższych wymaganiach firma Luna Polska oferuje wiertarki stołowe i kolumnowe firmy Arboga, wyposażone w skrzynie przekładniowe umożliwiające wybranie jednej z ośmiu prędkości wiercenia. Wiertarkami można wywiercić otwory o średnicy do 25 mm (A 2608, A 2608T, A 2608M) i do 30 mm (A 3008 i

A 3008 M). Dzięki skrzyni przekładniowej i mechanicznemu posuwowi wiertarkami tymi można wykonać gwintowanie otworów do rozmiaru M16. Zalecane jest wykonywanie maksymalnie czterech gwintów w ciągu minuty. Wszystkie wiertarki napędzane są silnikami trójfazowymi o mocach: 0,65, 0,75 lub 0,9 kW.

Ofertę wiertarek firmy Luna uzupełnia szeroki zakres akcesoriów i części zamiennych. Należy przy tym podkreślić, iż firma dysponuje własnym serwisem zlokalizowanym w Katowicach, w którym dokonywane są zarówno naprawy gwarancyjne jak i pogwarancyjne. W siedzibie firmy znajduje się również Centrum Maszynowe, w którym istnieje możliwość przetestowania wybranych maszyn przed dokonaniem zakupu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test brzeszczotu do wyrzynarek Wolfcraft 3546

Wolfcraft w swojej ofercie posiada specjalistyczne brzeszczoty do wyrzynarek przeznaczone specjalnie do cięcia po wąskich łukach. Oznaczono je liczbą „3546”.

Brzeszczot Wolfcraft 3546 wykonano całkowicie ze stali narzędziowej HCS, co oznacza, że jest on narzędziem jednorodnym materiałowo. Brzeszczot jest przeznaczony do obróbki drewna miękkiego, płyt stolarskich, wiórowych oklejonych tworzywem, tworzyw sztucznych itp. Specjalnością Wolfcrafta 3546 jest cięcie po ciasnych łukach. Dlatego testowany brzeszczot jest wąski (wysokość – 5,6 mm) i ma grubość 1,2 mm. Jego korpus jest utwardzony, dzięki czemu nie wygina się na boki w czasie cięcia po łukach. Narzędzie wyposażono w zęby

o dużym kącie natarcia. Są hartowane i bardzo ostre. Na grzbiecie brzeszczotu wykonano dodatkowe ostre, delikatniejsze uzębienie (o bardzo małej podziałce) ułatwiające cięcie po ciasnych łukach i jednocześnie przeciwdziałające zakleszczaniu się narzędzia w czasie takich operacji. Warto tu zwrócić uwagę, że długość uzębienia głównego to 75 mm, a grzbietowego – 40 mm, przy całkowitej długości narzędzia wynoszącej 100 mm.

Podczas redakcyjnych testów brzeszczot Wolfcraft 3546 napędzaliśmy wyrzynarką KRESS 650 SPS o mocy 650 watów i suwach wynoszących 3200 min-1. Najpierw wycinaliśmy ciasne łuki w laminowanej płycie meblowej, a następnie tę samą operację powtórzyliśmy na dość grubej desce sosnowej z dużą ilością żywicy, która – jak wiadomo – znacznie – utrudnia obróbkę drewna. Obie próby materiałowe wypadły pomyślnie, nie dochodziło podczas nich do zakleszczania się narzędzia i przy tym otrzymaliśmy dość czyste krawędzie po przecięciu. Jakość cięcia oceniamy w skali 6-stopniowej na 4. Nasze próby pokazały, że brzeszczotem Wolfcraft 3546 bezproblemowo wykonamy bardzo wąskie łuki w różnych materiałach drewnianych. Dlatego ich dokładność kształtowa w wypadku testowanego narzędzia zależy tylko od naszych umiejętności dokładnego prowadzenia wyrzynarki.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu