Stołowe i kolumnowe wiertarki LUNA

Wśród wielu maszyn oferowanych przez firmę LUNA Polska dość dużą grupę stanowią stołowe i kolumnowe wiertarki warsztatowe. Do wyboru są zarówno urządzenia o prostej budowie, jak i bardziej zaawansowane konstrukcyjne. W artykule przyjrzymy się bliżej ofercie tych maszyn.


Omawianie maszyn zaczniemy od wiertarek marki Luna przeznaczonych zarówno dla warsztatów rzemieślniczych jak i dla przemysłu. Jest to doskonały wybór dla użytkowników, dla których istotna jest wysoka jakość i niezawodność produktu. Wiertarki o symbolach MD20BV (stołowa) i MD20FV (kolumnowa) to najmniejsze urządzenia, których źródłem napędu są

silniki 1-fazowe o mocy 2,25 kW. Można nimi wywiercić w stali otwór o średnicy do 20 mm. Zarówno w wiertarce stołowej, jak i kolumnowej posuw pionowy wrzeciona dokonywany jest ręcznie za pomocą trójramiennej dźwigni. Wiertarki są wyposażone w wyświetlacz pokazujący aktualne obroty wrzeciona. W wiertarce stołowej maksymalna odległość od końca wrzeciona do powierzchni stołu wynosi 450 mm, a w wiertarce kolumnowej ten parametr wynosi 680 mm. Dodatkowo w wiertarce kolumnowej jest możliwy pochył stołu w zakresie 45°. Zmiany pionowego położenia stołu dokonujemy korbą dzięki listwie zębatej umocowanej na kolumnie wiertarki. W wyposażeniu wiertarki znajduje się uchwyt szybkomocujący, osłona uchwytu i wyłącznik bezpieczeństwa, który unieruchamia maszynę w przypadku zaniku napięcia.

Kolejne wiertarki MD30B (stołowa), MD30F (kolumnowa) wyposażone są w ośmiostopniowe skrzynki przekładniowe, które pozwalają na uzyskanie ośmiu prędkości obrotowych wrzeciona. W tym przypadku wszystkie wiertarki są napędzane silnikami 3-fazowymi. Głowica wiertarki, jak i ramię stołu mogą być przekręcane dookoła w zakresie 360°. Dzięki listwie zębatej można również bezproblemowo zmieniać ich położenie w pionie. Dwie pierwsze wiertarki (MD30B i MD30F) mają silniki o mocy 0,65 kW. Zapewniają one prędkość wrzeciona w zakresie od 105 do 2900 obr./min. Wiertarkami tymi można wywiercić otwory w stali do średnicy 25 mm. Posuw pionowy wrzeciona jest realizowany ręcznie. Wiertarki MD 30 posiadają cyfrowy miernik głębokości wiercenia. Ten typ wiertarki dostarczany jest z uchwytem szybkomocującym o zakresie 3–16 mm, stożkowym trzpieniem MK3 oraz tulejami redukcyjnymi MK3-MK2 i MK4-MK2.

Nowymi produktami w ofercie są wiertarki Luna MD31B i MD31F zamontowane na mocnej kolumnie stalowej. Głowica wiertarek i ramię stołu mogą być przekręcane w zakresie 360° oraz przesuwane w górę i w dół wzdłuż listwy zębatej. Napęd podawany jest poprzez przekładnię zębatą z kołami o skośnych zębach wykonanych ze stali i materiału fibrowego, zapewniających cichy bieg i wymagających minimum serwisu. Szybkie i łatwe ustawianie jednej z 8 prędkości roboczych zapewnia skrzynia przekładniowa. Maszyny posiadają wyłącznik nadmiarowy, zwalniający przy zaniku napięcia i wyłącznik awaryjny. Wykonane są w klasie szczelności IP 41.

Dla użytkowników o mniejszych wymaganiach firma Luna posiada w swojej ofercie wiertarki marki Ferax. Wiertarki Ferax to ręczne wiertarki stołowe i kolumnowe z napędem pasowo-klinowym. Pasowa przekładnia umożliwia uzyskanie 12 prędkości obrotowych wrzeciona w zakresie od 120 do 2700 obr./min. Wiertarki są oznaczone jako: 16 DDB, 20 DDB (wiertarki stołowe) i 16 DDF, 20 DDF oraz 25DDF3 (wiertarki kolumnowe). Liczba w symbolu wiertarki informuje nas o maksymalnej średnicy otworu, który możemy wywiercić nimi w stali. Wrzeciona wiertarek są łożyskowane kulkowo, a ustawienie głębokości wiercenia umożliwia specjalna podziałka. Laserowy krzyż ułatwia wyznaczenie punktu rozpoczęcia wiercenia.

Dla użytkowników o najwyższych wymaganiach firma Luna Polska oferuje wiertarki stołowe i kolumnowe firmy Arboga, wyposażone w skrzynie przekładniowe umożliwiające wybranie jednej z ośmiu prędkości wiercenia. Wiertarkami można wywiercić otwory o średnicy do 25 mm (A 2608, A 2608T, A 2608M) i do 30 mm (A 3008 i

A 3008 M). Dzięki skrzyni przekładniowej i mechanicznemu posuwowi wiertarkami tymi można wykonać gwintowanie otworów do rozmiaru M16. Zalecane jest wykonywanie maksymalnie czterech gwintów w ciągu minuty. Wszystkie wiertarki napędzane są silnikami trójfazowymi o mocach: 0,65, 0,75 lub 0,9 kW.

Ofertę wiertarek firmy Luna uzupełnia szeroki zakres akcesoriów i części zamiennych. Należy przy tym podkreślić, iż firma dysponuje własnym serwisem zlokalizowanym w Katowicach, w którym dokonywane są zarówno naprawy gwarancyjne jak i pogwarancyjne. W siedzibie firmy znajduje się również Centrum Maszynowe, w którym istnieje możliwość przetestowania wybranych maszyn przed dokonaniemzakupu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kosa spalinowa Makita RBC3101

Z pewnością wiele kos spalinowych używanych do „przemysłowego” koszenia (np. poboczy dróg) to modele wyposażone w głowice z żyłkami tnącymi. Każdy producent takich urządzeń ma jednak w swojej ofercie urządzenia z ostrzami metalowymi.

 

Kosy spalinowe z głowicą wyposażoną w żyłkę to urządzenia głównie do koszenia traw i niezbyt grubej roślinności. Świetnie sprawują się podczas pracy przy krawężnikach, podmurówkach ogrodzeń czy nawet wśród kamieni. Elastyczna żyłka bez problemu „dopasowuje” się do otoczenia. Jej pewną ułomnością jest fakt, że nie radzi sobie z roślinami o grubszych łodygach. Do koszenia chwastów czy usuwania krzewów,

których grubość łodyg nie przekracza 2 cm, należy użyć kosy wyposażonej w stalowe ostrz tnące. Makita RBC3101 jest właśnie takim modelem, który standardowo jest oferowany z 4-zębnym ostrzem gwiaździstym. Użytkownik może opcjonalnie dokupić 8-zębne ostrze wirowe (też stalowe) lub głowicę z żyłką.

Makita RBC3101 to kosa należąca do grupy średnich maszyn spalinowych tego typu. Choćby ze względu na zastosowaną w niej jednostkę napędową. To 2-suwowa konstrukcja, która ma niewiele ponad 30 cm3 i dysponuje mocą niespełna 1 kW. Silnik pracuje z maksymalną prędkością obrotową 10.000 min-1. Z kolei ostrze tnące wiruje z 6800 obr./min. To dobre parametry, które pozwalają pracować prezentowaną kosą szybko i skutecznie.

Do zasilania prezentowanej kosy stosuje się mieszankę benzyny 95-oktanowej i specjalnego oleju, które są ze sobą zmieszane w proporcji 1:25. Na zbiorniku, którego pojemność wynosi 800 cm3, powinniśmy przy maksymalnych obrotach nieprzerwanie kosić przez ok. 1 godz. Silnik jest więc bardzo ekonomiczny.

Jednostka napędowa zastosowana w Makicie to klasyczne rozwiązanie gaźnikowe. Uruchamia się ją za pomocą startera linkowego. Sterowanie prędkością obrotową odbywa się płynnie za pomocą włącznika spustowego zintegrowanego w prawej części uchwytu w kształcie litery „E”. W manetce sterującej znajdziemy także przycisk „STOP”. którym wyłącza się kosę.

Jak każda maszyna spalinowa, tak i Makita RBC3101 wymaga systematycznych przeglądów i konserwacji. Jeśli sprzęt jest użytkowany zawodowo i pracuje praktycznie bez przerwy, należy codziennie oczyścić filtr powietrza i udrożnić kanał powietrza chłodzącego. Dodatkowo warto kontrolować stan ostrza pod kątem ubytków spowodowanych kontaktem z twardymi obiektami (np. kamieniami). Po każdym zakończonym tygodniu pracy wypadałoby sprawdzić i ewentualnie oczyścić rurę wydechową. Ważna jest również dbałość o kondycję świecy zapłonowej, która odpowiada za szybki rozruch i płynną pracę silnika. Można co jakiś czas oczyścić zbiornik paliwa. Wszystkie inne czynności konserwacyjno-naprawcze (np. regulację gaźnika i biegu jałowego) należy powierzyć wykwalifikowanym serwisantom.

Makita RBC3101 jest propozycją dla każdego, kto w swojej codziennej pracy spotyka się z terenem zarośniętym wysoką roślinnością o grubych łodygach. Standardowe wyposażenie maszyny w metalowe ostrze tnące sprawia, że sprzęt ten zrealizuje zadania, z którymi nie poradziłaby sobie głowica z żyłką.

 

Dane techniczne kosy spalinowej Makita RBC3101

Pojemność skokowa

30,5 cm³

Moc

0,95 kW

Maksymalne obroty silnika

10.000/min

Maksymalne obroty wrzeciona

6800/min

Średnica osprzętu

230 mm

Zbiornik paliwa

800 cm3

Waga

5,5 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu