Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększające trwałość.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test szlifierki mimośrodowej Bosch GEX 125-150 AVE

Ostatnimi czasy w ofercie firmy Bosch pojawiają się nowe elektronarzędzia z innowacyjnymi systemami antywibracyjnymi. Widać w tym działaniu pewną konsekwencję. Niemiecki producent wprowadził już w tym roku układy eliminacji drgań w młotku pneumatycznym SDS-plus, pile szablastej, a ostatnio w szlifierce oscylacyjnej GEX 125-150 AVE.

Zastosowany w nowej szlifierce mimośrodowej GEX 125-150 AVE układ antywibracyjny redukuje drgania z 4 m/s2 (w modelu GEX 150 AV) do wartości 2,5 m/s2. System ten został przez firmę Bosch opatentowany. Rozwiązanie to polega na elastycznym (gumowym) połączeniu obudowy silnika z elementami generującymi wibracje.

Silnik zastosowany w nowej szlifierce Bosch ma moc 400 W. To wystarczająco dużo jak

na ten typ urządzeń. Można być pewnym, że taka jednostka napędowa zapewni naprawdę dużą wydajność szlifowania zarówno ściernicami nasypowymi o dużej, jak i małej granulacji. W układzie napędowym zastosowano system elektronicznej stabilizacji obrotów silnika pod zmiennym obciążeniem oraz układ płynnej zmiany maksymalnej prędkości obrotowej za pomocą pokrętła. Ten drugi element konstrukcyjny pozwala odpowiednio dobrać parametry pracy szlifierki do obrabianego materiału. Jednostka napędowa osiąga maksymalne obroty 12.000/min, co przekłada się na częstotliwość oscylacji 24.000 min-1 (mimośrodowość – 4 mm). W konstrukcji silnika znajdziemy także elektryczny hamulec, który natychmiast po wyłączeniu zasilania zatrzymuje tarczę szlifierską.

Bosch_GEX125-150AVE_01
Żeby w 100% można było wykonać prace szlifierskie, Bosch postanowił, że model GEX będzie sprzedawany w zestawie standardowym z dwiema stopami szlifierskimi: 125 i 150 mm. Użytkownik może je bezproblemowo wymieniać i dopasowywać w ten sposób powierzchnię szlifierską do materiału, miejsca pracy i rodzaju obróbki (zgrubna, wykańczająca). W obu przypadkach papier ścierny mocuje się do stopy na rzep – to najszybszy i najwygodniejszy sposób montażu osprzętu. Obie stopy posiadają na całym swoim obwodzie otwory, które są w rzeczywistości są zakończeniami kanałów do odsysania pyłu powstającego w trakcie szlifowania.

Bosch_GEX125-150AVE_03

W nowej szlifierce usprawniono zdecydowanie system odsysania pyłu. Eksperymenty pokazały, że szlifierka mimośrodowa Bosch GEX 125-150 AVE wykazuje się w trakcie 25-minutowego szlifowania aż 81-procentową skutecznością. Należy tutaj zaznaczyć, że wynik ten został osiągnięty bez zastosowania zewnętrznego odkurzacza, a pył trafiał do nowo zaprojektowanego pojemnika z filtrem. Wykonano go z przezroczystego plastiku, tak by łatwo można było kontrolować poziom napełnienia pyłem. Warto też tutaj wspomnieć, że przyłącze do odkurzacza ma standardową średnicę. Ze szlifierką można więc stosować odkurzacze różnych firm bez konieczności użycia dodatkowych adapterów.

Bosch_GEX125-150AVE_02

Ergonomia nowej szlifierki Bosch należy do najwyższych w tej klasie narzędzi (świetnie pasujący do dłoni uchwyt główny, w którym zintegrowano włącznik spustowy i jego blokadę do pracy ciągłej, doskonale wyprofilowany uchwyt pomocniczy, który można z łatwością odkręcić i pracować szlifierką w ciasnych miejscach). Dodatkowe pokrycie wszystkich tych elementów okładziną softgrip sprawiło, że praktycznie szlifierka nie ma prawa nam się wyślizgnąć w chwili nawet najmocniejszego dociskania do obrabianej powierzchni.
Praktyczne testy w redakcyjnym warsztacie z nawiązką potwierdziły zapewnienia producenta o skuteczności nowej szlifierki GEX 125-150 AVE, jej małym poziomie wibrowania i solidnym systemie odsysania. Przeprowadziliśmy próbę szlifowania sosnowego klocka ściernicami papierami ściernymi o 4 różnych gramaturach – 40, 80, 120 i 240. Sprzęt spisał się bez zarzutów,  uzyskaliśmy powierzchnię o wysokiej gładkości. Zachwycił nas szczególnie niski poziom drgań i bardzo skuteczny system odsysania pyłu.

Autor: Marek Pudło

Dane techniczne szlifierki mimośrodowej Bosch GEX 125-150 AVE

Moc400 W
Obroty11.000-24.000/min
Mimośrodowość4 mm
Średnica ściernic125 lub 150 mm
Waga2,5 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu