Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększającetrwałość.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test młota udarowo-obrotowego Keyang PHD-40M

Keyang PHD-40M ma klasyczną, sprawdzoną i ergonomiczną konstrukcję „L”, a jego sercem jest wydajny, jednofazowy silnik komutatorowy o mocy 1100 W.

Maksymalne obroty koreańskiego młota kombi to 500/min. Reguluje się je za pomocą specjalnego pokrętła z sześcioma ustawieniami od wielkości 235 obr./min. Pneumatyczny mechanizm udarowy Keyanga PHD-40M generuje do 2870 udarów/min o energii 9,5 J (zmierzono zgodnie ze standardem EPTA). Częstotliwość udarów reguluje się też od wielkości 1350 min-1. Dzięki zastosowanej elektronice użytkownik może dostosować parametry pracy elektronarzędzia do rodzaju obrabianego materiału, jak też wykorzystywanego narzędzia roboczego (wiertło, korona, dłuto, itp.). Oprócz regulacji szybkości pracy młotek ma elektroniczny

system jej stabilizacji, dzięki czemu nie dochodzi podczas wiercenia do spadku obrotów i częstotliwości udarów. Keyang PHD-40M ma także w dolnej części obudowy silnika dwie diody serwisowe. Jedna, świecąc na zielono, informuje, że urządzenie jest podłączone do sieci, a druga zaś, gdy zapali się na czerwono, daje sygnał, że po ok. 8 godz. pracy silnik się automatycznie wyłączy z powodu zużycia szczotek węglowych. W urządzeniu mamy także układ łagodnego startu, który niweluje prąd rozruchowy, jak też elektroniczne zabezpieczenie przed samowłączeniem się elektronarzędzia po wznowieniu zasilania, które zostało nagle przerwane. 6-kilogramowym młotem PHD-40M wywiercimy w betonie otwory o maksymalnych średnicach 40 mm (wiertło SDS-max) i 105 mm (korona SDS-max).

 

Do mocowania wierteł i koronek w testowanym Keyangu służy uchwyt SDS-max. Jak wiadomo, jest to najodpowiedniejszy rodzaj uchwytu dla 6-kilogramowego młota kombi z udarami o energii ponad 9 J. Gwarantuje on i trwałość, i niezawodność, a przy tym jest łatwy w obsłudze. Żeby służył długo i bezawaryjnie, należy jedynie przestrzegać kilku zasad prawidłowej eksploatacji, np. używać specjalnego smaru do wierteł (koreański producent dostarcza go wraz z maszyną) i dbać o czystość (szczególnie usuwać wszelki pył). Dzięki zastosowaniu uchwytu SDS-max Keyangiem można bez obaw kuć lub wiercić z udarem (przełącznik trybu pracy znajduje się z boku obudowy). Uchwyt ma też funkcję obracania osprzętu zamocowanego w gnieździe, co pozwala dobrać najdogodniejszy dla nas kąt pracy dłuta.

Pod względem ergonomii konstrukcji i wygody pracy Keyang podąża tropem najlepszych urządzeń na rynku. Mamy tutaj i prostopadłe ułożenie silnika do osi wiercenia (tzw. konstrukcja „L”), przez co osiągnięto bardzo dobre wyważenie sprzętu, oraz sprężynowo-zawiasowy mechanizmu mocowania uchwytu głównego do korpusu elektronarzędzia. Całości dopełniają miękkie okładziny antypoślizgowe, które także redukują poziom drgań. W rezultacie zastosowania tych rozwiązań do dłoni użytkownika podczas wiercenia docierają wypadkowe wibracje o wielkości 11 m/s2, zaś podczas kucia – 13 m/s2. Jak łatwo zauważyć, są to średnie wartości. Należy tu wspomnieć, że bardziej bogato wyposażony bliźniaczy model Keyang PHD-40MV ma drgania na poziomie odpowiednio 7 i 8,5 m/s2.

 

W testach wiercenia w bardzo twardym betonie B45 sprzęt spisał się, w naszej ocenie, bardzo dobrze. Wywiercenie w tym materiale koroną 50 mm otworu o głębokości 73 mm trwało 61,14 s. Z kolei po zmianie osprzętu na wiertło 40 mm wiercenie na głębokość 120 mm zajęło koreańskiemu młotkowi kombi 58,97 s. Ostatnia próba polegała na wbiciu w belkę sosnową gwoździa o średnicy 8 mm i długości 25 cm i sprawdzała efektywność pracy młota w trybie kucia. Keyang wykonał tę operację w czasie 8,93 s. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl.

 

Dane techniczne młota udarowo-obrotowego Keyang PHD-40M

Moc

1100 W

Prędkość obrotowa

235-500 min-1

Liczba udarów

1350-2870 min-1

Energia pojedynczego udaru według EPTA

9,5 J

Maks. średni. wiercenia w betonie wiertłem/koronką

40/105 mm

Uchwyt narzędziowy

SDS-max

Waga

6,2kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu