Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększające trwałość.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test szlifierki kątowej Makita GA5041C

Makita GA5041C to wysoce zaawansowana technicznie szlifierka kątowa. Zastosowano w niej silnik o mocy 1400 W, rozbudowaną elektronikę, hamulec wrzeciona i znacznie obniżający wibracje Super Joint System II.

Jednostka napędowa zastosowana w szlifierce kątowej Makita GA5041C ma 1400 W. Urządzenie naszpikowane jest nowoczesną techniką. Zastosowano w nim chociażby układ regulacji prędkości obrotowej. Użytkownik może zmieniać ją za pomocą 5-stopniowego pokrętła znajdującego się w tylnej części obudowy w zakresie 2800-11.000 min-1. Dzięki tej funkcji narzędzie może być wykorzystywane zarówno do wydajnego cięcia, jak i szlifowania stali nierdzewnej czy kamienia, gdzie wymagane są zredukowane obroty tarczy szlifierskiej.

W Makicie znajdziemy też układ łagodnego rozruchu,

który powoli rozpędza tarczę, nie powodując szarpnięcia maszyną oraz nagłego nadmiernego obciążenia jej układu elektrycznego i sieci zasilającej. Z kolei elektroniczny układ stabilizacji obrotów dba o utrzymanie stałej prędkości obrotowej pod zmiennym obciążeniem. W ten sposób szlifierka pracuje zawsze z najwyższą możliwą wydajnością.

Makita_GA5041C_02

Kolejnym systemem mającym znaczący wpływ na wygodę pracy i jej bezpieczeństwo jest hamulec wrzeciona, który po wyłączeniu maszyny praktycznie natychmiast zatrzymuje tarczę. Mamy też elektroniczny układ zapobiegający samowłączeniu się szlifierki po nagłej przerwie w dostawie energii, dzięki czemu nigdy nie zobaczymy jej „pląsającej” po powierzchni obrabianego materiału. Japońscy konstruktorzy nie zapomnieli o elektronicznym układzie antyprzeciążeniowym, który w przypadku nadmiernego przeciążenia szlifierki zmniejsza pobierany prąd do momentu jej odciążenia. Dzięki niemu nie dochodzi do przegrzania silnika i zmniejszenia jego żywotności.

Makita_GA5041C_03

To jednak nie koniec listy nowoczesnych rozwiązań technicznych wykorzystanych w Makicie GA5041C. Mamy jeszcze Super Joint System (SJS II), czyli de facto amortyzujace połączenie napędu z tarczą do szlifowania lub cięcia. Istotą tego systemu jest specjalny sprężynujący element zastosowany w połączeniu wrzeciona wyjściowego i zębatki przekładni kątowej. Element ten absorbuje drgania i wstrząsy wytwarzane przez tarczę do szlifowania lub cięcia. Dzięki temu Makita GA5041C charakteryzuje się znacznie obniżonymi wibracjami w porównaniu do szlifierek z tzw. sztywnym połączeniem silnika i tarczy. SJS II więc pozytywnie wpływa na kondycję zdrowotną szlifierzy i zwiększa żywotność maszyny, gdyż – jak wiadomo nie od dziś – drgania przyspieszają zużywanie się elementów i podzespołów urządzeń. Warto tu wspomnieć, że w standardowym wyposażeniu Makity GA5041C znajduje się antywibracyjna rękojeść dodatkowa, która również w dużym stopniu przyczynia się do obniżenia wibracji przenoszonych na ręce operatora.

Makita_GA5041C_01

W szlifierce mamy też wzmocnioną blokadę wrzeciona i metalową osłonę tarczy, której pozycję blokuje się beznarzędziowo za pomocą klamry zaciskowej. Opcjonalnie dostępna jest osłona przeciwpyłowa i szybkomocująca nakrętka, do której zakręcania/odkręcania nie potrzeba używać żadnych narzędzi.

Makita_GA5041C_04

Pod względem ergonomii Makita GA5041C to klasyka w dobrym tego słowa znaczeniu. Mamy więc wydłużoną beczkową obudowę o niewielkiej średnicy pozwalającej operatorom na pewny i wygodny chwyt maszyny jedną ręką i łatwe operowanie nią.

W ramach redakcyjnych testów przeprowadziliśmy serię cięć i szlifowanie zgrubne na czas. W pierwszej próbie skracaliśmy pełny pręt ze stali konstrukcyjnej o średnicy 30 mm. Makita poradziła sobie z tym zadaniem w 22,94 s. Swoje zalety pokazał tu system stabilizacji obrotów, jak też SJS II (nie odczuwaliśmy ani wibracji, ani uderzeń tarczy o obrabiany pręt). W drugim teście badaliśmy wydajność Makity podczas szlifowania płaskiego elementu ze stali konstrukcyjnej za pomocą ściernicy z ziarnem Cubitron II. Sprzęt w czasie 20 s usunął 16 g materiału stalowego.

Reasumując, Makita GA5041C, oprócz wysokiego zaawansowania technicznego i obniżonych wibracji, oferuje użytkownikom szlifierek kątowych z przemysłu, budownictwa

i rzemiosła wysoką efektywność pracy, dzięki której wykonają oni taniej i szybciej zlecone zadania.

Autor: pins

Dane techniczne szlifierki kątowej Makita GA5041C

Moc znamionowa1400 W
Maks. moc2100 W
Obroty na biegu jałowym2800-11.000/min
Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona/nakrętka125 mm/M14/szybkomocująca
Zaawansowana elektronika+
SJS II+
Waga2,6 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu