Prawidłowy dobór agregatu prądotwórczego do odbiorników wrażliwych
Dobór agregatu do takich urządzeń, jak komputery lub sprzęt RTV, nie jest zadaniem prostym i często jest dokonywany w sposób nieprawidłowy. Trzeba pamiętać o tym, że wspomniane urządzenia elektroniczne wymagają bardzo wysokich parametrów napięcia, a przede wszystkim częstotliwości.
Jakość prądu wytwarzanego przez agregat prądotwórczy zależy w dużej mierze od prędkości obrotowej silnika i sprzężonego z nim alternatora. W przypadku nagłych zmian obciążenia (np. w momencie rozruchu odbiorników o dużej mocy) parametry napięcia, w tym przede wszystkim częstotliwości, znacznie różnią się od parametrów znamionowych, co
uniemożliwia chwilowo zasilanie czułych odbiorników elektronicznych.Rozwiązanie tego problemu może być zrealizowane na kilka sposobów. Po pierwsze przez zastosowanie (dodatkowo) prawidłowego zasilacza bezprzerwowego UPS, tj. w topologii on-line lub (minimum) line-interactive. Napięcie generowane przez agregat przetwarzane jest przez układ elektroniczny UPS-a, dzięki czemu osiągamy parametry napięcia oraz częstotliwości o bardzo wysokiej jakości. Jest to rozwiązanie najbardziej skuteczne, w szczególności zalecane w przypadku zasilania bardzo czułych odbiorników oraz urządzeń o znacznej wartości materialnej, takich jak komputery, urządzenia diagnostyczne, kino domowe itp.
Po drugie, przez zastosowanie agregatu inwerterowego, w którym za parametry napięcia na wyjściu odpowiedzialny jest inwerter (przetwornik elektroniczny), dzięki któremu napięcie oraz częstotliwość uniezależnione są w znacznym stopniu od prędkości obrotowej silnika. Po trzecie, przez znaczne przewymiarowanie mocy agregatu w stosunku do mocy odbiorników elektronicznych z jednoczesnym zastosowaniem prądnicy oraz regulatora prędkości obrotowej silnika o wysokich parametrach. Czym większa moc agregatu, tym mniejszy wpływ na jego pracę ma nagłe uruchamianie odbiorników dużej mocy.
Podsumowując, pamiętajmy
o tym, że agregat nie jest urządzeniem stworzonym do bezpośredniego zasilania urządzeń elektronicznych. W szczególności w przypadku zasilania urządzeń o wysokiej wartości materialnej lub o wysokim znaczeniu technologicznym powinniśmy na zakup układu zasilania gwarantowanego (w tym agregatu prądotwórczego) spojrzeć w szerszymaspekcie.