Urządzenia pomiarowe Limit

Każdy, kto choć raz zetknął się z naprawą, i to nie tylko samochodu, wie, jak istotną rzeczą jest uzyskanie dokładnego i pewnego pomiaru gabarytów detali czy wielkości elektrycznych. W wielu przypadkach bez uzyskania informacji o parametrach nie jesteśmy w stanie zdiagnozować uszkodzenia czy dobrać części zamiennej, jak też określić jakości produkowanych urządzeń. Nowe technologie zwiększyły szybkość i dokładność pomiarów, a prostota obsługi przyrządów służących do mierzenia poszerzyła odpowiedzialność operatorów maszyn za precyzję wykonania na nich detali.

 

 

Suwmiarki
Do podstawowych przyrządów pomiarowych naleą suwmiarki. Są

wielofunkcyjne i mają stosunkowo dużą dokładność. Zaleca się je stosować do pomiarów wymagających dokładności do 0,1 mm. Podstawowa zasada działania tego narzędzia polega na tym, że dziesiętne części milimetra odczytuje się z dodatkowej podziałki zwanej noniuszem. Wartości pełnych milimetrów wskazywane są przez kreskę „0” noniusza. Lepsze suwmiarki mają podziałkę bezparalaksową, czyniącą odczyt łatwiejszym i bardziej niezawodnym. Usunięcie paralaksy uzyskuje się poprzez usytuowanie podziałek w jednej płaszczyźnie, dzięki czemu nie dochodzi do błędu odczytu wtedy, gdy kierunek patrzenia nie jest prostopadły. Oczywiście, jeszcze większą łatwość odczytu zapewniają suwmiarki elektroniczne wyposażone w wyświetlacz cyfrowy. Tego typu przyrządy wyposażone w czujnik zegarowy również zapewniają łatwość użytkowania, szczególnie przy kontrolnych pomiarach porównawczych, ponieważ wskazówka pokazuje wyraźnie, jak duże są różnice pomiędzy wynikami poszczególnych pomiarów. Suwmiarka jest narzędziem powszechnie używanym z powodu swojej uniwersalności. Umożliwia sprawdzenie wymiarów zewnętrznych, wewnętrznych oraz głębokości. Suwmiarki 4-funkcyjne umożliwiają też pomiar np. występów, co jest przydatne podczas prac traserskich i znakowniczych.

Mikrometry
Do pomiarów wymagających większej dokładności używa się mikrometrów, tj. przyrządów działających na zasadzie śruby mikrometrycznej. Gwint takiej śruby ma zwykle skok 0,5 mm. Na tulei osłaniającej śrubę naniesiona jest podziałka główna z kreskami co 0,5 mm. Na obwodzie bębna pomiarowego znajduje się podziałka z 50 działkami, co zapewnia podział w stosunku 1/100 (0,01 mm). W niektórych mikrometrach występuje ponadto podziałka noniusza, wskazująca części tysięczne (0,001 mm). Mikrometry mają sprzęgiełko cierne, zapewniające stałą siłę nacisku pomiarowego, co jest ważne przy mierzeniu z dokładnością 1/100 i 1/1000. Istnieje duży wybór mikrometrów przeznaczonych do różnych zastosowań, np. do pomiarów zewnętrznych, szerokości otworów, głębokości itp. Ponadto mikrometry mogą mieć różne końcówki pomiarowe przeznaczone do zastosowań szczególnych.

Czujniki zegarowe
Czujniki zegarowe, osiowe i uchylne (dźwigniowe) używane są do pomiarów porównawczych, co oznacza, że wskazywana wartość nie jest wartością bezwzględną, lecz różnicową (przyrostową). Odczytuje się odchyłkę w odniesieniu do wzorca albo kombinacji płytek wzorcowych. W przypadku czujników zegarowych cyfrowych możliwe jest ustawienie wstępne, dzięki któremu wskazywana jest wartość bezwzględna, co upraszcza pomiar. Mierników zegarowych można używać jako skonfigurowanych do pomiarów wewnętrznych lub ze statywem pomiarowym. Czujniki uchylne stosuje się przy utrudnionym dostępie, np. do mierzenia otworów. Prowadząc dźwigienkę pomiarową takiego czujnika wzdłuż linii równoległej do danej powierzchni, można kontrolować jej nierównomierność lub uskoki. Ruch wierzchołka pomiarowego czujnika uchylnego odbywa się po łuku okręgu, w odróżnieniu od czujnika osiowego, gdzie ruch jest prostoliniowy. Należy zatem zwracać uwagę, by wierzchołek pomiarowy czujnika uchylnego był utrzymywany jak najbliżej mierzonej powierzchni.

Często, oprócz parametrów technicznych, na różnych etapach produkcji istotny jest pomiar czynników środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność, natężenie hałasu. Najczęściej mierzy się temperaturę. W technice pomiarowej do jej określenia wykorzystuje się najczęściej przyrządy elektroniczne. Istnieje bardzo duży wybór czujników przetwarzających wartość temperatury na sygnał elektryczny. Każdy ich rodzaj ma specyficzne właściwości decydujące o konkretnym zastosowaniu w praktyce. Najczęściej spotykane czujniki to termoelement, składający się z dwóch złączonych ze sobą przewodników, wykorzystujący

zjawiska termoelektryczne, czujnik rezystancyjny wykorzystujący temperaturowe zmiany wartości rezystancji platyny i termistor, którego działanie opiera się na zmianie rezystancji czujnika w funkcji temperatury, jednak w odróżnieniu od czujników rezystancyjnych, oporność termistorów zmniejsza się ze wzrostem temperatury. Przy doborze czujnika należy wziąć pod uwagę następujące kryteria: zakres pomiaru, dokładność, czas odpowiedzi i konstrukcję. Czujniki z termoelementem charakteryzują się szybkim pomiarem i szerokim zakresem pomiarowym, czujniki rezystancyjne i termistorowe są wolniejsze, ale za to pomiar jest dużo dokładniejszy. Do pomiaru temperatury powierzchni wykorzystuje się często promieniowanie podczerwone, którego emisja uzależniona jest od temperatury. Największą zaletą termometrów IR jest możliwość bezdotykowego pomiaru.
Nie należy również zapominać o szerokiej gamie mierników do pomiaru wartości elektrycznych, takich jak napięcie, natężenie prądu, rezystancja czy częstotliwość. Dodatkowo wiodący na rynku producenci uzupełniają swoją ofertę również o wibrometry do pomiaru prędkości i przyspieszenia, grubościomierze, mierniki chropowatości czy twardościomierze oraz przyrządy wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie, takie jak: dalmierze, lasery krzyżowe i niwelatory. Na uwagę zasługuje oferta przyrządów pomiarowych marki Limit, które oprócz niezawodności i wysokiej jakości wykonania charakteryzują się prostotą obsługi i przyjaznym dla obsługującego designem.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments