WIERTNICE DIAMENTOWE CARDI Z SYSTEMEM PULSE-TECH. DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ?

Cardi to producent wiertnic diamentowych ceniony za ich wysoką jakość i trwałość oraz zaawansowanie techniczne i innowacyjność. Swoje urządzenia wytwarza we Włoszech i poddaje na każdym etapie produkcji ścisłym kontrolom technicznym i jakościowym.

Cardi, włoski producent, jest liderem w segmencie rynkowym wiertnic diamentowych i produkuje profesjonalny sprzęt przystosowany do pracy w ekstremalnych warunkach. W jego ofercie znajdziemy kilkadziesiąt napędów wiertnic: od małych silników do wiercenia z ręki, przez popularne zestawy na statywach dla instalatorów, po szeroką ofertę silników elektrycznych do odwiertów wielkości

nawet 1000 mm. Co ważne, Cardi stosuje innowacyjne rozwiązanie w postaci silników hybrydowych DIAMOND PULSE-TECH, które ułatwiają wiercenie, w szczególności na sucho.

Ja działa system Pulse-Tech?

Wiertło diamentowe podczas pracy wiertnicą Pulse-Tech z mikrowibracją poza ruchem obrotowym wykonuje też ruchy o bardzo niewielkiej amplitudzie i częstotliwości około 300–700 Hz w kierunku osiowym. Uzyskany w ten sposób efekt mikrouderzeń znacznie przyspiesza proces zagłębiania się korony diamentowej w materiał. Nie wywiera przy tym negatywnego wpływu na narzędzie diamentowe. Jak wiadomo, diament, choć to najtwardszy ze znanych dziś materiałów, jest przy tym bardzo kruchy i nieodporny na uderzenia. Wibracje mogą też przyspieszyć proces polerowania powierzchni roboczej segmentu i spowodować jego nieprzydatność do ścierania materiału.
Dzięki odpowiedniej konstrukcji wiertnic, doborowi zakresów częstotliwości i amplitudy wibracji, a także specjalnie zaprojektowanym segmentom firma Cardi stworzyła system, za pomocą którego można szybciej niż dotychczas przewiercać dowolne ścieralne materiały budowlane, takie jak beton, ceramika ścienna, klinkier, a także beton zbrojony.
Efekt zwiększenia prędkości zagłębiania się w materiał nie jest tu jedynym istotnym z punktu widzenia efektywności pracy. Nie mniej ważne jest to, że podczas pracy nie używamy wody. Zyskujemy na czasie koniecznym do jej doprowadzenia do miejsca wiercenia, a potem ewentualnego zabezpieczenia przed jej negatywnym wpływem na otoczenie i usunięcia pozostałości, głównie szlamu. Czas ten jest trudny do oszacowania, na pewno jednak bardzo istotny, gdyż stanowi dużą część dnia roboczego.
W wielu przypadkach – jak wiadomo – wiercenie na mokro jest niedopuszczalne, np. w porowatych materiałach ogniotrwałych, izolacji cieplnej, obiektach już wykończonych i użytkowanych. Nawet bardzo sprawne systemy odsysania szlamu z otworu nie zapewnią całkowitego usunięcia go z okolic otworu, zwłaszcza w wypadku wiercenia przelotowego. Są też względy ekologiczne – bezpowrotne zużycie wody – coraz cenniejszego surowca – jest tu nie bez znaczenia.

Jedyną niedogodnością w przypadku wiercenia na sucho jest konieczność dostarczenia na miejsce pracy dodatkowego wyposażenia w postaci sprawnego odkurzacza. Współczesne odkurzacze przemysłowe o odpowiednich parametrach zwykle nie są większe ani cięższe niż hydronetka zawierająca 10 l wody.
Zakres możliwych do wykonania na sucho średnic otworów za pomocą systemu Pulse-Tech to 52–252 mm. Wynika on z dostępnych typów wiertnic, ich mocy, prędkości obrotowych (zastosowanych przekładni) i częstotliwości wibracji oraz specjalnych wierteł do pracy na sucho. Co ważne, do pracy z mikrowibracją firma Cardi zaleca używanie specjalnych wierteł/segmentów oznaczanych jako DPT. Pozwalają one uzyskać szczególnie dobre wyniki, zwłaszcza w szybkości (wydajności) wiercenia.

Przełączenie trybu pracy z wibracyjnego na bezwibracyjny jest bardzo proste, odbywa się przez przekręcenie pierścienia nastawczego w jedną z dwóch opisanych pozycji. Kiedy użyjemy go podczas pracy na mokro, możemy spodziewać się spektakularnego skrócenia czasu pracy, nawet o około 30% w porównaniu z wierceniem standardowym. Podczas testowego wiercenia na sucho w betonie klasy C25/30 zbrojonego dwoma siatkami z prętów Ø 16 mm o grubości 32 cm uzyskano następujące czasy: 6 min (otwór Ø 82 mm), 10 min (Ø 132 mm), 22 min (Ø252 mm). Czasy te nie odbiegają od uzyskanych podczas wiercenia na mokro. Zapraszamy na stronę www.adiam.eu, aby zapoznać się z dostępnymi modelami wiertnic

CARDI z systemem Pulse-Tech.

opr. HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments