Wideotest wierteł Marcrist Turbolite

Wiertła Turbolite to narzędzia przeznaczone do wykonywania otworów w glazurze i kamieniu. Dwa ich wykonania o średnicy 6 i 8 mm poddaliśmy testom w redakcyjnym warsztacie (format filmu: mp4).

 

Marcrist Turbolite swoją budową przypominają wiertła przeznaczone głównie do wykonywania otworów w szkle. Ich częścią roboczą jest bowiem ostrze z węglików spiekanych przypominające swoim kształtem grot strzały. Od klasycznych wierteł do szkła różni Turbolite posiadanie przez te narzędzia spirali służącej do szybkiego odprowadzania urobku z wierconego urobku. Można więc powiedzieć, że Marcrist połączył w Turbolite główną cechę konstrukcyjną wierteł do szkła, czyli ostrze w ksztłacie grota strzały, z jedną najważniejszych cech widiowych wierteł udarowych, a mianowicie ze spiralą przeznaczoną do odprowadzania urobku z wierconego otworu. Testowane wiertła mają mocny uchwyt walcowy służący do ich montowania w wiertarko-wkrętarkach i ewentualnie wiertarkach. Turoblite są bowiem specjalnie przeznaczone do stosowania z wiertarko-wkrętarkami. Dlatego wykorzystując te narzędzia w wiertarkach, nie należy używać zbyt wysokich obrotów, maksymalnie do ok. 1700/min. Wiertła te stosuje się do wiercenia na sucho i mokro w glazurze i kamieniu o różnej twardości. W ofercie Lange Łukaszuk, głównego dystrybutora narzędzi diamentowych Marcrist na polskim rynku, dostępne są cztery wykonania wierteł Turbolite o średnicach 5, 6, 7, 8 mm.

Jeśli chodzi o zalecenia dotyczące wiercenia testowanymi wiertłami, to stosuje się do nich zasady dotyczące prawidłowego stosowania wierteł do szkła. Im więc twardszy materiał, powinniśmy stosować mniejsze obroty. Jeśli chcemy wykorzystać maksymalne obroty wiertarko-wkrętarki, należy użyć wody do chłodzenia tych narzędzi.

Redakcyjne testy obejmowały wykonanie otworów o średnicach 6 i 8 mm w glazurowanych płytkach ściennych (grubości – 8 mm) i bardzo twardych podłogowych (9 mm) z wykorzystaniem akumulatorowej wiertarko-wkrętarki (zasilanie – baterie Li-Ion 12 V/1,5 Ah, obroty – 1700/min) i wiertarki sieciowej (moc – 700, obroty – 3000/min). Najpierw wykonaliśmy wiercenie wiertarko-wkrętarką, używając do tego wiertła Turbolite 6 mm. Otwór w płytce ściennej wykonaliśmy w czasie 2,01 s, natomiast w podłogowej – 18,93 s. Następnie wiertło Turoblite 8 mm założyliśmy na wiertarkę i sprawdzaliśmy zarówno szybkość wiercenia, jak i wytrzymałość tych narzędzi na wysoką temperaturę powstającą w strefie obróbki. Pierwszy otwór w płytce ściennej wykonaliśmy w czasie 2,15 s, zaś drugi w podłogowej – w 35,85 s. Po oględzinach stwierdziliśmy bardzo niewielkie przypalenie ostrza węglikowego i brak jakichkolwiek jego wyszczerbień. Oznacza to, że w celu pełnego wykorzystania żywotności tych wierteł należy używać chłodzenia lub zredukować obroty. Test z użyciem wiertarki pokazał też, że zastosowanie dużych obrotów (ok. 3000/min) nie zwiększa szybkości wiercenia, a może przyczynić się do skrtócenia żywotności tych narzędzi. Jeśli chodzi o ocenę szybkości wiercenia, to – naszym zdaniem – Turbolite należą pod tym względem do najlepszych wierteł dostępnych na rynku.

pins, LP

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments