Wideotest udarowego młota (młotowiertarki) Kress 360 BPS BiPower

Kress będzie na pewno zapamiętany w historii za skonstruowanie młota elektropneumatycznego zasilanego równocześnie z akumulatora i sieci 230 V. Sprawdziliśmy, czy podwójne zasilanie jest tylko jego mocną stroną.

 

 

W ogólnoświatowym konkursie Plus X Award ponad setka specjalistów z 32 krajów wybiera w kilkunastu kategoriach najbardziej nowatorskich producentów. W 2012 r. prestiżowe wyróżnienie najbardziej innowacyjnej marki w branży elektronarzędzi zostało przyznane firmie Kress.  Jury konkursu doceniło dotychczasowy wysiłek firmy włożony w rozwój branży. Jednemu z produktów Kressa przyznano dodatkowo tytuł najlepszego elektronarzędzia roku 2012. Do redakcji trafił – jeszcze w glorii chwały młot udarowo-obrotowy Kress 360 BPS BiPower z innowacyjnym systemem zasilania.

Kress 360 BPS BiPower jest młotem akumulatorowym. Czerpie on energię z litowo-jonowego akumulatora o napięciu 36 V i pojemności aż 3,5 Ah. To pierwsze elektronarzędzie tej klasy posiadające tak dużą baterię. Ale sam akumulator to klasyczne rozwiązanie. Niemieccy inżynierowie wpadli jednak na pomysł, żeby do zasilania bateryjnego dołożyć możliwość podłączenia narzędzia do gniazdka z prądem 230 V i korzystać z maszyny jak z modelu sieciowego. Jak to rozwiązali technicznie? Otóż w prezentowanym elektronarzędziu zastosowany jest silnik prądu stałego, czyli czerpiący energię z akumulatora. Po podłączeniu urządzenia kablem do gniazdka z prądem zmiennym 230 V, energia nie jest przekazywana bezpośrednio do silnika, ale do baterii, skąd trafia do jednostki napędowej jako prąd stały o napięciu 36 V. Dzięki temu młot podłączony do gniazdka działa jak klasyczny model sieciowy, a dodatkowo ładowane są akumulatory. A jeszcze prościej – to taka sama zasada działania jak w telefonie komórkowym – podłączamy go do sieci, żeby naładować akumulator, i w tym samym czasie prowadzimy rozmowy telefoniczne. Żeby nie było, że system jest mało rozwojowy – do każdego młotka można dokupić dodatkowe akumulatory i zewnętrzną ładowarkę do stacjonarnego napełniania ich energią.

Dzięki temu rozwiązaniu mamy możliwość wyboru źródła zasilania – jeśli wykonujemy pracę w trudnych warunkach i kabel nam przeszkadza, odłączamy go i korzystamy z energii w akumulatorze. Gdy mamy dostęp do energii z gniazdka, podłączamy do niego młotek i zasilamy maszynę z sieci, ładując przy tym zużytą wcześniej energię z baterii. Ten system nie wymaga posiadania i używania dodatkowych ładowarek sieciowych do akumulatora – ogniwa ładują się w czasie pracy młotka. Jak na Kressa przystało, kabel przyłączeniowy wykorzystuje opatentowany system szybkiego montażu na zatrzask. Przewód jest systemowy i może być używany jako wspólne zasilanie dla innych maszyn Kress. Niewątpliwą zaletą samego akumulatora jest jego pojemność. Na jednym ładowaniu młotek wywierci w betonie aż 272 otwory 6 x 40 mm.

To nie koniec innowacji. Kress 360 BPS BiPower jest chyba jednym z niewielu tego typu elektronarzędzi na rynku, które jest wyposażone w silnik bezszczotkowy. Jednostka napędowa brushless nie posiada szczotek i komutatorów – jest dzięki temu mniejsza, lżejsza, wydajniejsza (bo usunięto elementy powodujące duże straty energii) i całkowicie bezobsługowa (wyeliminowane podzespoły zastąpiono układami elektronicznymi). Rozwiązanie to praktycznie nie ma wad. Nowoczesna jednostka napędowa zapewnia maksymalne obroty 850/min, a współpracujący z nią mechanizm udaru pneumatycznego 4500 uderzeń/min, każde z energią nawet 2,9 J. Parametry pracy sprzętu są precyzyjnie regulowane za pomocą włącznika spustowego, kierunek obrotów wrzeciona zmienia się przełącznikiem słupkowym, a tryb pracy (wiercenie, wiercenie z udarem, kucie) wybiera się pokrętłem w dolnej części obudowy. Warto w tym miejscu napisać jeszcze o dwóch rzeczach – przekładnia umieszczona jest w solidnej obudowie z metalu, która chroni podzespoły przed uszkodzeniami i zapewnia młotkowi dużą żywotność, a dodatkowo współpracuje ona ze sprzęgłem bezpieczeństwa, które rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła.

Kolejny akapit musimy także poświęcić na dość innowacyjne rozwiązania w zakresie obsługi młotka akumulatorowego Kress 360 BPS BiPower. Chociażby uchwyt narzędziowy SDS-plus. Wykonany jest w technologii jednoczęściowej z automatyczną blokadą (nie trzeb odciągać tulei, by osadzić wiertło  – po prostu wciskamy osprzęt w gniazdo), ale dodatkowo można go zdjąć z wrzeciona i zastąpić klasycznym uchwytem wiertarskim do wiercenia bez udaru wiertłami cylindrycznymi (np. w drewnie). Rozwiązanie to producent nazwał QuiXS. W zadaniach udarowych świetnie sprawdza się także system tłumienia drgań. Rękojeść w kształcie litery „D” przymocowano do korpusu głównego połączeniem sprężynowym. Jest więc ona ruchoma i pochłania dużą część wibracji powstających w trakcie pracy.

Testy praktyczne polegały na sprawdzeniu, jak zachowuje się nowy młotek Kress 360 BPS BiPower podczas wiercenia na samym akumulatorze i z podłączonym zasilaniem 230 V. Okazuje się, że tak samo. Nic w tym dziwnego, bo przecież konstrukcja elektronarzędzia wskazuje, że tak właśnie ma być. W próbach praktycznych wierciliśmy w drewnie świdrem o średnicy 20 mm. Przewiercenie klocka o grubości 65 mm zajęła maszynie 3 s. W próbie udarowej przewiercaliśmy krawężnik z betonu B40 o grubości 120 mm wiertłem 2-ostrzowym 26 mm. Młotek poradził sobie wyśmienicie, a czas 31 s jest niegorszy od osiągów narzędzi sieciowych.

Reasumując, mamy więc za sprawą Kressa nową jakość na rynku młotków SDS-plus. Niewątpliwie, narzędzie łączy w sobie zalety i funkcjonalności narzędzi akumulatorowych z sieciowymi, zachowując przy tym wydajność tych ostatnich.

Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne udarowego młota Kress 360 BPS BiPower

Maks. obroty

850/min

Maks. liczba udarów

4500/min

Energia pojedynczego udaru

2,9 J

Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/drewnie

26/13/30 mm

Maks. średnica wiercenia koronkami

68 mm

Rodzaj baterii/napięcie/pojemność

Li-Ion/36 V/3,5 Ah

Waga (z baterią)

4,9 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments