Wideotest tarczy diamentowej Stayer Porcelanate

Tarcze diamentowe Stayer Porcelanate przeznaczone są do cięcia ceramiki, porcelany i marmuru. W redakcyjnym warsztacie bliżej przyjrzeliśmy się możliwością roboczym tych tarcz, poddając je testowi na czystość cięcia (format filmu: mp4).

 

Stayer Porcelanate to specjalistyczne narzędzia. Ich część roboczą stanowią segmenty diamentowe rozdzielone niewielkim nacięciem zakończonym szczeliną służącą do chłodzenia narzędzia. Tarcze dostępne są w typowych średnicach dla szlifierek kątowych (115, 125, 180, 200 i 230 mm), jak też dla maszyn stacjonarnych (250, 300, 350 mm). Tarcze Stayer Porcelanate mają segmenty diamentowe o wysokości 7 mm. Twardość ich spoiwa jest odpowiednio zopotymalizowana do przeznaczenia narzędzi (cięcie ceramiki, porcelany i marmuru). Zastosowano w nim dość drobne ziarno diamentowe, aby umożliwić wykonywanie czystych cięć. Tarcze Porcelanate o średnicy 115 i 125 mm przeznaczone są do cięcia na sucho, zaś mające 180 mm i więcej – na sucho i mokro.

Podczas testów tarczy Stayer Porcelanate o średnicy 230 mm, cięliśmy dwa rózne rodzaje płytek szkliwionych. Do napędu tarczy wykorzystaliśmy szlifierkę kątową Stayer AGR 22-230 AL o mocy 2200 W i prędkości obrotowej 6500 min-1. Głównym przedmiotem naszych testów była dokładność i jakość cięcia. Nasze wrażenia z testów były następujące: tarcza jest stosunkowo cienka, a więc ma małe opory cięcia, dzięki czemu bardzo dobrze zagłębia się w materiał i tnie efektywnie. W celu uzyskania wysokiej jakości cięcia należy prowadzić ją delikatnie. Efektem tego jest uzyskanie krawędzi po cięciu bez żadnych odprysków, co oznacza de facto wysoką jakość powierzchni po przecięciu. Nie musi być ona – naszym zdaniem – już obrabiana. W wypadku stosowania tarczy Stayer Porcelanate w maszynach stacjonarnych, naszym zdaniem, doskonale nadaje się ona do fazowania krawędzi płytek.

LP

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments