Wideotest szlifierki kątowej Kress 1400 WSE/1 125

Najważniejszą zaletą małej szlifierki kątowej z elektroniczną regulacją prędkości obrotowej silnika jest jej wielofunkcyjność. Przyda się bowiem ona zarówno do cięcia oraz szlifowania stali z maksymalną wydajnością, jak i obróbki „kwasówki”, podczas której obroty tarczy trzeba zredukować (format filmu: mp4).

 

Szlifierka kątowa Kress WSE/1 125 jest maszyną przeznaczoną dla specjalistów, którzy zajmują się szerokim spektrum prac ślusarskich. Wykonują np. ogrodzenia ze zwykłej stali, jak i produkują elementy ze stali nierdzewnej. To właśnie oni docenią najbardziej możliwość zmiany parametrów pracy silnika. Sprzętu takiego można także z powodzeniem używać jako niskoobrotowej polerki do karoserii samochodowych.

Prezentowane elektronarzędzie należy do grupy małych szlifierek kątowych. Ale tylko pod względem obsługiwanej tarczy o maksymalnej średnicy 125 mm (z otworem mocowania 22,2 mm i nakrętką M 14). W przeciwieństwie do wielu podobnych maszyn, w Kressie zastosowano dość sporą jednostkę napędową o mocy aż 1400 W, generującą przez przekładnię 12.000 obr./min. Jest ona regulowana elektronicznie w zakresie od 3000 obr./min za pomocą pokrętła w tylnej części obudowy. Funkcja ta pozwala dobrać prawidłową prędkość obrotową tarczy do obrabianego materiału, jak i zamocowanego na wrzecionie osprzętu. Warto tutaj wspomnieć, że testowana szlifierka Kress została wyposażona w czujnik przeciążeniowy, który ogranicza prędkość silnika w momencie jego przegrzania – obroty spadają i użytkownik nie może wykonywać cięcia do momentu, gdy sprzęt ostygnie.

Nieczęsto zdarza się, żeby w tej klasie szlifierek producent stosował beznarzędziowo obsługiwaną osłonę tarczy. W maszynie Kress znajdziemy właśnie takie rozwiązanie. Żeby zmienić położenie metalowej osłony, wystarczy ją lekko docisnąć w stronę korpusu narzędzia i przekręcić. Rozwiązanie to wykorzystuje sprężynę oraz system ząbków i zapadek – osłona po prostu blokuje się w odpowiednich pozycjach. To rozwiązanie jest, po pierwsze, bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu – pozycję osłony zmienia się jednym ruchem ręki i nie trzeba wykorzystywać do tego celu wkrętaka czy klucza, a po drugie, bezpieczne, ponieważ praktycznie nie istnieje możliwość obrócenia się osłony w momencie rozerwania ściernicy.

Na wygodę pracy wpływa także solidny uchwyt pomocniczy (przykręcany z prawej lub z lewej strony maszyny). Jego gumowane pokrycie zapewnia pewny chwyt, ale także absorbuje część wibracji powstających podczas cięcia lub szlifowania. Jeśli mowa o komforcie codziennego użytkowania, nie można nie wspomnieć o przewodzie zasilającym. 4-metrowy kabel zakończony jest systemową wtyczką. Przewód dzięki zastosowaniu złącza na zatrzask może być zamiennie stosowany w różnych elektronarzędziach Kress.

 

Marek Pudło

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments