Wideotest akumulatorowej wiertnicy magnetycznej Metabo MAG 28 LTX 32

Trend znacznego zmniejszenia gabarytów i wyposażania elektronarzędzi w zasilania akumulatorowe dotarł do stosunkowo konserwatywnego segmentu wiertnic magnetycznych. Inżynierowie z Metabo opracowali bowiem akumulatorowy magnetyczny zespół frezująco-wiercący MAG 28 LTX 32, którego możliwości mieliśmy okazję niedawno sprawdzić w redakcyjnym warsztacie (format filmu: mp4).

 

 

 

 

 

Prace przy wznoszeniu i remontach konstrukcji stalowych, hal, statków, siłowni wiatrowych, słupów wysokiego napięcia czy wyciągów narciarskich, w których przeważnie wykorzystuje się wiertnice magnetyczne, to trudne zadania, wykonywane często w warunkach polowych, daleko od sieciowych śródeł zasilania. Wymagają one nie tylko stosowania tychże maszyn, ale dodatkowo dużych agregatów prądotwórczych służących ich zasilania, których transport sprawia spore trudności, np. jeśli prace były wykonywane w terenie, na mostach czy słupach wysokiego napięcia itp. Dlatego już od dawna istniała potrzeba opracowania kompaktowej wiernicy, która podczas pracy byłaby niezależna od sieciowych źródeł zasilania. Pierwsi taką maszynę skonstruowali inżynierowie z Metabo, wykorzystując znane od lat możliwości magnesów neodymowych oraz będącą już od ok. 5 lat na rynku technologię zasilania elektronarzędzi z akumulatorów litowo-jonowych. Dokonali oni prostego zabiegu, elektromagnesy magnetycznego stojaka wiertarskiego wiertnicy zastąpili silnymi magnesami neodymowymi, a więc de facto ten element maszyny uwolnili od zasilania siciowego; zaś w zespole wiercąco-frezującym zastosowali, zamiast silnika prądu zmiennego, mocny i wysoko wydajny silnik prądu stałego, tym samym zmieniając rodzaj zasilania z sieciowego 230 V na bateryjne 25,2 V z akumulatorów litowo-jonowych 3,0 Ah.

Przyjrzyjmy się bliżej stojakowi wiertarskiemu nowej wiertnicy Metabo. Jak już wspominaliśmy, zastosowano w nim dwa magnesy meodymowe, zwane też u nas trwałymi z powodu swojej właściwości nierozmagnesowywania się. Jeden nich w celu regulacji – zmniejszania lub zwiększania – siły przylegania stopy do elementu stalowego obraca się za pomocą mechanizmu wprawianego w ruch ręcznie dwukierunkowym kluczem grzechotkowym. Stojak został także wyposażony we wskaźnik siły przylegania magnesu. Podczas pokręcania grzechotką zmienia on kolor z czerwonego na zielony lub odwrotnie. Maksymalna siła przylegania jest osiągnięta wtedy, gdy wskaźnik jest całkowicie zielony, zas minimalna, kiedy – czerwony. Regulacja siły przylegania umożliwia precyzyjne ustawienie maszyny na materiale, tak aby wiercić nią otwór dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy go wykonać. Stopa magnetyczną jest specjalnie ukształtowana, dzięki czemu MAGiem 28 LTX 32 można wiercić w materiałach cylindrycznych o średnicy od 90-300 mm bez korzystania z dodatkowego osprzętu. To unikalna cecha wiertnicy Metabo. Należy pamiętać, że siła przylegania zależy nie tylko od wielkości krzywizny materiału, ale także od jego grubości  i jakości powierzchni. Stojak wiertarski posiada blokadę posuwu, która umożliwia transportu maszyny i łatwą wymianę osprzętu, oraz uchwyt na drugi, zapasowy akumulator.

Zespół wiercący MAGa 28 LTX 32 jest wyposażony we wspomniany silnik prądu stałego i elektronikę zabezpieczającą maszynę przed przeciążeniem, w tym także z czujnikiem temperaturowym, oraz kontrolką LED. Informuje ona użytkownika o występującym przeciążeniu maszyny lub nieprawidłowej obsłudze, np. wymianie akumulatora w stanie załączenia urządzenia. Silnik współrcuje z w dwubiegową przekładnią smarowaną olejem. Dzięki temu w zależności od materiału oraz średnicy frezu można ustawić odpowiednie obroty i ich moment. Na 1. biegu mamy obroty wynoszące 380/min stosowne dla frezów trepanacyjnych o średnicy 22-32 mm, zaś na 2. – 680/min, co pozwala stosować koronki o maksymalnej średnicy 20 mm.

Podstawowym uchwytem narzędziowym MAGa 28 LTX 32 jest stożek Morse’a MK2. Za pośrednictwem jego niego możemy w maszynie mocować zarówno wiertła z uchwytem stożkowym MK2, jak i uchwyty wiertarskie: kluczykowy (do mocowania wierteł pełnych), Weldon 19 mm (frezów trepanacyjnych, czyli tzw. koronek). Jest także możliwość mocowania frezów z uchwytem QuickIN firmy FEIN przy użyciu specjalnego adaptera. Uchwyt Weldon umożliwia wiercenie z zastosowaniem chłodzenia. Na standardowym wyposażeniu maszyny znajduje się zbiornik na ciecz chłodzącą. Jest on częścią systemu, który zapewnia optymalne chłodzenie podczas wiercenia w pozycji pionowej i poziomej.

Warto tu wspomnieć, że Metabo oferuje nowe korony Rapid Cut przeznaczone specjalnie do MAG 28 LTX 32. Są to cienkościenne korony, które frezują materiał o 30% szybciej od tradycyjnych tgo typu narzędzi. Dzięki temu krótszy czas wiercenia daje oszczędność energii, a to pozwala wykonać więcej otworów na jednym ładowaniu akumulatora (do 50%, w zależności od średnicy otworu).

Podczas testów sprawdziliśmy działanie magnesów oraz wykonaliśmy otwór przelotowy z wykorzystaniem systemu chłodzenia maszyny. W redakcyjnym warsztacie maszynę Metabo mocowaliśmy do płyty stalowej o grubości 18 mm. Dokładne spozycjonowanie maszyny nie przysporzyło nam problemów, ustawienie magnesów w pozycji najmniejszej siły przylegnia, którą wskaźnik pokazuje kolorem czerwonym, umożliwia swobodne przesuwanie jej po materiale. Do zmiany pozycji magnesów, która w efekcie daje znaczne zwiększenie magnetycznej siły przylegania, nie trzeba używać dużej siły. Zastosowana grzechotka jest do tego w zupełności wystarczająca. Siła, którą dają magnesy neodymowe, naszym zdaniem, daje w efekcie pewne mocowania maszyny na elemencie obrabianym. Następnie we wspomnianej stalowej płycie wykonaliśmy otwór przelotowy o średnicy 18 mm frezem Rapid Cut. Operację tę wykonaliśmy na II biegu w czasie 36,13 s. Podczas niej zastosowaliśmy system chłodzenia. Jego ważną cechą jest to, że dostarcza optymalną ilość chłodziwa, dzięki czemu nie dochodzi do bryzgania nim podczas wiercenia. Podczas wykonywnia tej operacji nie zauważyliśmy spadku obrotów. Wiertnica wytwarza na tyle silny moment obrotowy, że jest w stanie utrzymać stałe parametry skrawania (zob. film na www.portalnarzedzi.pl).

Reasumując, akumulatorowy magnetyczny zespół frezująco-wiercący Metabo MAG 28 LTX 32 to pełnowartościowe urządzenie, którym – naszym zdaniem – można z powodzeniem zastąpić mniejsze sieciowe wiertnice magnetyczne. Oznacza to dla ich użytkowników zmniejszenie kosztów eksploatacji takich urządzeń i znaczne zwiększenie wygody oraz bezpieczeństwa pracy. Wiertnica Metabo bowiem nie dość, że wydajnie pracuje, nie jest też wrażliwa na przerwy w zasilaniu, w wyniku których nie działają elektromagnesy w tradycyjnych tego typu maszynach zasilanych sieciowo i często dochodzi do ich upadku z dużej wysokości, co powoduje całkowite zniszczenie tych urządzeń lub ich utratę w przypadku spadnięcia do rzeki.

pins

 

Dane techniczne akumulatorowego magnetycznego zespołu frezująco-wiercącego Metabo MAG 28 LTX 32

Napięcie/pojemność/rodzaj akumulatora

25,2 V/3,0 Ah/Li-ion

Maks. średnica wiercenia koronką

32 mm

Maks. średnica wierceniawiertłem litym

13 mm

Maksymalna głębokość wiercenia

50 mm

Skok wrzeciona

160 mm

Wymiary stopy magnetycznej

70-190 mm

Prędkość obrotowa wrzeciona (I/II bieg)

380/680 obr./min

uchwyt we wrzecionie

stożek Morse’a MK2

uchwyt na korony

Weldon 19 mm

Ciężar z akumulatorem

14,5 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments