Akcesoria Bosch do oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych

Od momentu opracowania swojego pierwszego oscylacyjnego wielofunkcyjnego elektronarzędzia Bosch rozbudowuje ofertę akcesoriów przeznaczonych dla tego typu maszyn. W tym roku niemiecka firma dokonała kolejnego ważnego kroku w tym kierunku, wprowadzając na rynek innowacyjne akcesoria pasujące do wszystkich elektronarzędzi wielofunkcyjnych dostępnych na rynku, ułatwiające i usprawniające prace wykonywane tymi urządzeniami.

 

 

Universal Oscillating Interface System (OIS)
Dotąd na rynku dostępny był osprzęt pasujący wyłącznie do oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych jednego producenta, co uniemożliwiało stosowanie go w tego rodzaju urządzeniach innych wytwórców. Z tym problemem najpierw radzono sobie,

oferując różnego typu adaptery, które z powodu niewielkich rozmiarów często ginęły użytkownikom, a ich stosowanie znacznie wydłużało czas montażu akcesoriów w elektronarzędziu. Aby rozwiązać wspomniane problemy z mocowaniem osprzętu, Bosch opracował uniwersalny uchwyt, który umożliwia stosowanie akcesoriów we wszystkich dostępnych obecnie wielofuncyjnych elektronarzędziach oscylacyjnych marek AEG, FEIN, Makita i Milwaukee. Został on nazwany OIS, czyli Universal Oscillating Interface System. Konstrukcyjnie rzecz ujmując, stanowi on kombinację uchwytów boschowskiego i firmy FEIN. Umożliwia precyzyjną pracę i efektywny transfer siły elektronarzędzia do części roboczej danego akcesorium, m.in. dzięki dużej elastyczności i wytrzymałości materiałowej. Osprzęt z uniwersalnym systemem OIS można kątowo pozycjonować co 30°, dzięki czemu optymalnie ustawimy go do wymagań danej operacji obróbczej i będziemy mogli pracować nim wygodnie i efektywnie.

System kolorowych oznaczeń akcesoriów
Gdy w naszej walizce, skrzyni czy torbie narzędziowej mamy wiele różnych akcesoriów, często zdarza nam się szukać któregoś z nich, a to – jak wiadomo – zajmuje sporo czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na pracę. Bosch zaradził i tej kłopotliwej sytuacji, opracowując kolorowe oznakowanie akcesoriów do oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych. Nadrukowano je na uniwersalnych uchwytach OIS. Kryterium oznakowania stanowi materiałowe przeznaczenie danego narzędzia. I tak kolorem fioletowym oznaczono akcesoria Multi Material przeznaczone do obróbki wielu różnych materiałów, w tym izolacyjnych; szarym – do drewna; pomarańczowym – do materiałów abrazywnych i zapraw; niebieskim – do metali; białym – do drewna i metali. Warto tu zaznaczyć, że system kolorowego oznaczania nie tylko ułatwia nam pracę, ale także zakupy akcesoriów i to zarówno w sklepie czy hurtowni, jak i internecie.

Innowacje techniczne w nowych akcesoriach Bosch
Niemiecka firma jest największym na świecie producentem brzeszczotów do wyrzynarek oraz pił szablastych i do perfekcji opanowała technologię wytwarzania narzędzi bimtetalicznych (BiM), jak też z ostrzami węglikowymi (HM). Jak wiadomo, boschowskie brzeszczoty bimetaliczne, czyli mające korpus ze stali narzędziowej HCS, a uzębienie ze stali szybkotnącej HSS, odznaczają się wysoką trwałością i efektywnością cięcia nawet bardzo twardych materiałów. Specjalnie dla okrągłych brzeszczotów BiM, przeznaczonych do oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, niemiecka firma opracowała technologię spawania ich ostrzy z HSS do korpusów z HCS, która zapewnia silne i bardzo pewne ich połączenie. Bosch ma także ogromne doświadczenie i osiągnięcia w doskonaleniu takich narzędzi. Np. we wspomnianych okrągłych brzeszczotach zastosowano uzębienie o zredukowanej podatności na rozhartowujące przypalenia, a konstrukcja korpusu i ostrza narzędzi przeciwdziała zakleszczaniu się ich w materiale podczas prowadzonej obróbki.

Brzeszczoty C-Tec Precision
Jednym z ostatnich osiągnięć boschowskich inżynierów jest opracowanie brzeszczotów bimetalowych do oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych z technologią C-Tec Precision przeznaczonych do cięcia wgłębnego. Dostępne są trzy wykonania tych narzędzi, pierwsze przeznaczone do cięcia elementów metalowych oraz drewnianych (w tym laminowanych), drugie – z twardego drewna, a trzecie – z miękkiego drewna. W brzeszczotach C-Tec Precision zastosowano zaokrąglone elipsoidalnie ostrze z wysokimi zębami o małych kątach natarcia. Taka elipsoidalna geometria uzębienia zredukowała wibracje w strefie obróbki, dając w efekcie większą precyzję i

jakość cięcia, a także bardziej efektywne zagłębianie się narzędzia w materiał. Efektem takiej geometrii jest też cięcie bezodrzutowe, dzięki któremu nie dochodzi do uszkodzeń obrabianego materiału na skutek zsunięcia się brzeszczotu z linii cięcia. Narzędzie ma bardzo cienki korpus, co obniża ryzyko jego zakleszczenia się w materiale podczas cięcia na większą głębokość, a także ułatwia jego zagłębianie się. U nasady uchwytu wykonano w nim wytłoczenia antywibracyjne. W brzeszczocie C-Tec Precision zastosowano uniwersalny uchwyt OIS.

Brzeszczoty MetalMax
To następne innowacyjne narzędzia. Mają uzębienie z węglików spiekanych (HM). Przeznaczono je do cięcia wgłębnego. Brzeszczoty te mają 30-krotnie dłuższą żywotność od tego typu konwencjonalnych narzędzi BIM lub HSS. Wysokiej jakości listwa z zębami z węglików spiekanych gwarantuje im wyjątkową odporność na zużycie podczas obróbki twardych metali, np. cięcia hartowanych śrub, gwoździ lub stali nierdzewnej (Inox). Brzeszczoty MetalMax można stosować także do cięcia silnie abrazyjnych materiałów, np. żywic epoksydowych czy tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym. Podobnie jak C-Tec Precision mają one bardzo cienki korpus, co przeciwdziała ich klinowaniu się w materiale, i wytłoczenia antywibracyjne w nasady uchwytu. Zastosowano w nich uniwersalny uchwyt OIS.

Ograniczniki głębokości cięcia
Jak wiadomo, oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne umożliwiają dokładną pracę, ale trzeba mieć do tego i pewną rękę, i dużą wprawę. Nie wszyscy posiedli takie umiejętności. Dlatego bardzo pomocne w pracy okazują się ograniczniki cięcia, które niedawno opracowali inżynierowie z Boscha do swoich oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych. Zakłada się je na głowicę tych urządzeń. Pierwszy z nich to ogranicznik podstawowy (Basic), który ma określone przez producenta 4 różne głębokości cięcia. Przeznaczony jest do obróbki parkietów, paneli podłogowych i wycinania szczelin przy ścianach. Predefiniowane w nim głębokości cięcia zoptymalizowane są do grubości materiałów podłogowych, płyt kartonowych itd. Drugi ogranicznik to bardziej zaawansowany osprzęt zwany Expert. Pozwala on nam na dowolne ustawienie głębokości cięcia i przeznaczony jest do wykonywania dokładnego cięcia wgłębnego elementów drewnianych, np. belek czy kantówek.

Reasumując, rozpiętość boschowskiej oferty akcesoriów do oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych oraz ich jakość, jak też zastosowane w nich innowacje pozycjonują niemiecką firmę jako światowego lidera w segmencie tego typu osprzętu. Teraz dzięki uniwerslanemu systemowi OIS każdy z profesjonalnych użytkowników tego typu elektronarzędzi znajdzie w niej najbardziej odpowiednie dla siebie narzędzie robocze.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments