Zestaw Makita COMBO LXT 600

Zestawy Combo Makity cieszą się dużą popularnością wśród polskich użytkowników elektronarzędzi. Stanowią one niewątpliwie atrakcyjną formę sprzedaży kilku urządzeń na raz. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się zestawowi Combo LXT600, który zawiera elektronarzędzia bezprzewodowe 18 V produkcji Makita.

 

 

Makita COMBO LXT600 zawiera następujące elektronarzędzia akumulatorowe: 3-biegową wiertarko-wkrętarkę udarową BHP451, pilarkę tarczową BSS610, wkrętarkę udarową BTD140, pilarkę szablastą BJR181, szlifierkę kątową BGA452, a także latarkę BML185, 3 akumulatory Li-Ion 18 V / 3,0 Ah, ładowarkę DC18RA. Wszystkie urządzenia mieści pokaźna i mocna torba narzędziowa

z logo Makita.

Wiertarko-wkrętarka Makita BHP451

Umożliwia efektywne wykonywanie zadań wymagających użycia większej siły, np. wiercenia otworów o dużej średnicy (stal – do 13 mm, drewno – do 65 mm, kamień – do 16 mm). Wiertarko-wkrętarka BHP451 posiada 3-biegową przekładnię planetarną, jak również układ elektroniczny płynnego sterowania obrotami: 0-300 min-1 (1. bieg), 0-600 min-1 (2. bieg) oraz 0-1700 min-1 (3. bieg), a także udarami: 0-4500 min-1 (1. bieg), 0-9000 min-1 (2. bieg) i 0-25500 min-1 (3. bieg). Dzięki temu możemy dostosować prędkość obrotową narzędzia do różnych aplikacji materiałowych oraz do średnicy używanych wierteł czy wkrętów. W celu dozowania odpowiedniej siły dokręcenia elektronarzędzie wyposażono w 16-stopniowe sprzęgło nastawcze momentu obrotowego oraz w szybki hamulec silnika (nie dopuszcza do przekręcania wkrętów). Urządzenie generuje maksymalne momenty obrotowe o wartości 40 Nm (wkręcanie miękkie) i 80 Nm (twarde). Podobnie jak większość wiertarko-wkrętarek profesjonalnych dostępnych na rynku, Makita BHP451 ma blokadę wrzeciona i szybkomocujący uchwyt wiertarski, które umożliwiają montaż narzędzi roboczych przy użyciu jednej ręki. Narzędzie jest dość lekkie, waży bowiem 2,5 kg.

 

Pilarka tarczowa Makita BSS610

Ma prowadnicę aluminiową z regulacją kąta cięcia w zakresie 0-50° i głębokości cięcia do 57 mm przy skosie 0°. Osłonę piły tarczowej oraz obudowę przekładni wykonano ze stopu aluminium. Taka konstrukcja świadczy o dużej solidności wykonania i wysokiej trwałości. Urządzenie posiada również śruby szybkiego bezpośredniego dostępu do szczotek silnika elektrycznego ułatwiające ich wymianę.

Ważną cechą konstrukcyjną japońskiego urządzenia jest brak klina rozdzielającego. Oznacza to, że nadaje się ono do cięcia nie tylko drewna, ale także elementów metalowych, np. profili aluminiowych. Stąd omawiana pilarka posiada większy materiałowy zakres cięcia niż standardowe tego typu elektronarzędzia. W jej przypadku w zasadzie zależy on od przeznaczenia użytej piły tarczowej.

Urządzenie posiada dwie rękojeści – główną i dodatkową – pokryte miękkimi wykładzinami typu soft grip. Spełniają one dwie podstawowe funkcje: czynią trzymanie elektronarzędzia przyjemnym dla dłoni operatora oraz amortyzują wibracje podczas cięcia. Japoński producent wyposażył pilarkę w skalę, na której zaznaczone są najbardziej typowe kąty cięcia: 0°, 15°, 22,5°, 30° oraz 45° i dodatkowo maksymalny skos wynoszący 50°. Zaznaczenie tych kątów znacznie przyspiesza i ułatwia prawidłowe przygotowanie pilarki do pracy. Skala pokazująca głębokość cięcia znajduje się w dolnej osłonie piły tarczowej.

W pilarce zastosowano tradycyjne rozwiązanie mocowania piły tarczowej, a więc blokadę wrzeciona oraz tuleje dokręcane śrubą z gniazdem 6-kątnym. Pod względem łatwości i szybkości wymiany pił tarczowych pilarka Makita nie odbiega od tego typu urządzeń klasy profesjonalnej dostępnych na rynku zarówno zasilanych sieciowo, jak i akumulatorowo. Do elementów ułatwiających operowanie tym urządzeniem niewątpliwie należą: dioda LED oświetlająca pole pracy oraz oznaczenie pozycji piły pod kątami 0° i 45° (umożliwia prowadzenie pilarki zgodnie z wytyczoną linią cięcia).

W urządzeniu zastosowano włącznik z blokadą pozycji wyłączenia. Takie rozwiązanie uniemożliwia przypadkowe uruchomienie pilarki, czyli zapewnia jej bezpieczną obsługę,

np. ustawienie kąta cięcia, przenoszenie itp. Włącznik pozwala także na załączenie samej diody LED, co ułatwia dokładne ustawienie pilarki na wyznaczonej linii cięcia. Urządzenie wraz akumulatorem waży 3,5 kg.

 

Wkrętarka udarowa Makita BTD140

W urządzeniu zastosowano  4-polowy silnik prądu stałego, dzięki czemu zapewniono mu dużą moc i niewielkie gabaryty. Do ustawiania parametrów pracy maszyny służy układ elektronicznej regulacji obrotów silnika (sterowanie nimi odbywa się za pomocą włącznika spustowego). Wkrętarka ma planetarną przekładnię 1-biegową oraz kowadełkowy mechanizm udarowy. Obroty elektronarzędzia wynoszą 0-2300/min, udary – 0-3200 /min, zaś moment obrotowy – 145 Nm. Urządzenie wyposażono w elektryczny hamulec do zatrzymywania obracającego się po wyłączeniu wrzeciona. Akumulatorową wkrętarką udarową Makita BTD140 zamontujemy śruby maszynowe (M4-M8), standardowe M5-M14, o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie (M5 – M12) i ze zwykłym gwintem (22-125 mm)

 

Tak jak podobne wkrętarki dostępne na rynku, Makita BTD140 wyposażona jest w 6-kątny uchwyt 1/4” na bity. Jego największą zaletą są: beznarzędziowa obsługa, niewielkie rozmiary niepodnoszące wagi całego narzędzia oraz szybkość oraz łatwość montażu osprzętu w gnieździe. Z rozwiązań czysto praktycznych występujących w testowanej maszynie warto wspomnieć o świecącym w ciemności fluorescencyjnym pierścieniu obudowy i diodzie LED oświetlającej obszar roboczy, działającej też przy wyłączonym silniku. Bardzo pozytywne wrażenie robią na użytkownikach kompaktowe gabaryty tego narzędzia. Maszyna jest niewiele większa niż wkrętarki 12-woltowe (długość 146 mm i waga 1,3 kg), a korpus ma nieco mniejszy od swojego akumulatora.

 

Piła szablasta Makita BJR181

Wyposażono ją w elektroniczną regulację częstotliwości suwów w zakresie 0-2900 min-1. Prędkość pracy reguluje się za pomocą włącznika spustowego. Ma on blokadę pozycji „wyłączenia”, dzięki czemu uniemożliwiono załączenie urządzenia podczas jego trzymania czy zmiany brzeszczotów. Układem, który podwyższa bezpieczeństwo pracy pilarki, jest hamulec elektryczny zatrzymujący ją w momencie puszczenia włącznika, a więc chwili wyłączenia.

 

 

Urządzenie zaopatrzone jest w beznarzędziowy mechanizm mocowania brzeszczotów. Montując je, wykonuje się dwie czynności: odchyla do góry przycisk uchwytu i wkłada narzędzie. Kliknięcie i powrót przycisku do pozycji pierwotnej oznaczają zamocowanie brzeszczotu. Jego demontaż polega na odchyleniu przycisku do góry i wyjęciu narzędzia. Gdy brzeszczot jest bardzo rozgrzany po cięciu, piłę pochylamy do dołu, tym samym powodując jego wypadnięcie na blat stołu warsztatowego lub podłogę. Dzięki temu unikamy poparzenia palców. Brzeszczoty w nowej pilarce Makity można oczywiście zamontować w dwóch pozycjach: do dołu i do góry zębami, co ułatwia pracę w trudno dostępnych miejscach lub nietypowych pozycjach.

 

Stopka pilarki jest demontowalna, jej długość można ustawić maksymalnie do 5,8 cm w pięciu skokach. Urządzenie posiada lampkę LED oświetlającą pole pracy, a także wyrzut powietrza chłodzącego w kierunku na rzaz. Dzięki czemu linia cięcia jest oczyszczana z wiórów lub opiłków i lepiej widoczna dla operatora. Oba rozwiązania, zwiększając widoczność pola pracy, pozwalają na dokładniejsze operowanie elektronarzędziem.

Pilarka posiada rękojeść zamkniętą typu „D” lekko odchyloną do góry. Naszym zdaniem, lepiej niż klasyczny uchwyt typu „D” dostosowano ją do naturalnej pozycji dłoni i rąk podczas pracy urządzeniem. Ręka chwytająca za rękojeść jest bowiem

nieco odchylona do góry. Dzięki optymalizacji klasycznej rękojeści „D” nowa pilarka japońskiego producenta jest wygodna w trzymaniu i operowaniu.

 

Jeśli chodzi o zabezpieczenia antywibracyjne, to Makita zastosowała pokrycie rękojeści miękkimi wykładzinami antywibracyjnymi zarówno w miejscu oparcia dłoni, jak i palców, a także gumowy uchwyt pokrywający chwytową część korpusu narzędzia. W efekcie zastosowane materiały wibracyjne zmniejszyły drgania przenoszonych na ręce operatora. Szczególną uwagą zwraca też kształt włącznika spustowego pilarki. Posiada on specjalne wyprofilowanie, które umożliwia wygodne (naturalne) ułożenie placów wskazującego oraz środkowego i naciskanie nimi. Włącznik ten także dobrze dostosowany jest do pracy w rękawicach. Niewątpliwie, pod względem ergonomii pilarka Makity jest urządzeniem wyróżniającym się na rynku, posiadającym charakterystyczny kompaktowy kształt. Jej waga jest też niska i wynosi 3,7 kg.

 

Szlifierka kątowa Makita BGA452

Inżynierowie z Makity zaradzili skutkom podatności akumulatorowych szlifierek kątowych na przeciążenia, aplikowane przez użytkowników, przez zastosowanie w modelu BGA452 układu elektronicznego z dwoma lampkami sygnalizacyjnymi. Podczas pracy szlifierką układ ten kontroluje wielkość obciążenia silnika. W przypadku przekroczenia jego granicznej wartości, jedna z lampek ostrzegawczych zapala się. Jest to sygnał, że należy zmniejszyć docisk ściernicy na obrabiany materiał lub przerwać pracę. Jeżeli jednak nierozważny użytkownik będzie kontynuował aplikację zbyt dużego nacisku ściernicą na szlifowany lub cięty materiał, wówczas układ elektroniczny automatyczne wyłączy urządzenie, chroniąc tym samym silnik przed przeciążeniem i przegrzaniem, a w konsekwencji przed „spaleniem”, a także akumulator – przed poborem zbyt dużego prądu i nadmiernym wzrostem temperatury, co oczywiście zabezpiecza jego ogniwa przed znacznym skróceniem żywotności. Jest to sygnalizowane przez zapalenie się dwóch lampek ostrzegawczych.

 

 

Wspomniany układ elektroniczny nie tylko chroni urządzenie przed przeciążeniem, ale także uniemożliwia jego przypadkowe włączenie, które jest niebezpieczne dla użytkownika. Oczywiście, w przypadku elektronarzędzi akumulatorowych wygląda ono inaczej niż w wypadku maszyn zasilanych sieciowo, bo następuje w wyniku załączenia baterii do urządzenia mającego włącznik ustawiony w pozycji pracy. W takim przypadku nowa szlifierka Makity nie zadziała, a jej dwie lampki ostrzegawcze zaczną migać w „wolnym tempie”, wskazując, że funkcja zabezpieczająca przed przypadkowym włączeniem jest aktywna i może być wyłączona przez przesunięcie wyłącznika na pozycję „off”. Warto tu wspomnieć, że układ elektroniczny za pomocą lampek sygnalizuje też rozładowanie baterii, a więc konieczność ich wymiany i naładowania, co chroni zastosowane w elektronarzędziu akumulatory litowo-jonowe przed skróceniem żywotności. Jest to więc trzecia funkcja układu elektronicznego.

Szlifierka kątowa ma wąski korpus, co ułatwia trzymanie jej, a także dobre wyważenie. Środek ciężkości położony jest w geometrycznym środku urządzenia. Dzięki temu elektronarzędzie można lepiej kontrolować podczas pracy, nie ma ono tendencji do przechylania się na którąś ze stron. Ma też wyłożone miękkim tworzywem dwie powierzchnie chwytowe na obudowie, co przyjemniejszym czyni trzymanie szlifierki.

Podczas pracy szlifierką nie dochodzi do spadku mocy w wyniku rozładowania baterii, co oczywiście jest konsekwencją zastosowanej w niej technologii zasilania litowo-jonowego. Urządzenie przystosowano do pracy ze standardowymi i łatwo dostępnymi tarczami do szlifowania i cięcia o średnicy 115 mm.

 

Baterie i ładowarki wchodzące w skład zestawów

Stanowią

swego rodzaju oś konstrukcyjną zestawów Combo. Oferowane w nich baterie Li-Ion 18 V / 3.0 Ah są akumulatorami systemowymi. Można je wykorzystać do zasilania wszystkich elektronarzędzi wchodzących w skład zestawów Combo. Charakteryzują się dużą stabilnością i odpornością na przeciążenia.

Sądząc po składzie narzędziowym, zestaw Makita Combo LXT 600 jest głównie przeznaczony do zróżnicowanych prac monterskich wykonywanych poza warsztatem, jak też w warunkach utrudnionego dostępu do sieci elektrycznej. Doskonale nadaje się zarówno dla elektryków, montażystów klimatyzacji czy hydraulików wykonujących instalacje CO, gazowe czy wodno-kanalizacyjne. Jest też bardzo przydatny dla fachowców zajmujących się wyposażaniem wnętrz, montażem mebli itp.

 

Dane techniczne pilarki tarczowej Makita BSS610

Prędkość obrotowa bez obciążenia

0 – 3700 min-1

Zakres cięcia (0°)

0-57 mm

Zakres cięcia (45°)

0-40 mm

Zakres cięcia (50°)

0-36 mm

Zakres skosu cięcia

0-50°

Średnica piły tarczowej

165 mm

Rękojeści typu soft grip

+

Dioda LED oświetlająca pole pracy

+

Napięcie zasilania

18 V

Pojemność akumulatora

3,0 Ah

Ciężar z baterią

3,5 kg

 

 

 

Dane techniczne szlifierki kątowej MAKITA BGA452

Prędkość obrotowa bez obciążenia (min-1)

0 – 10.000

Trójfunkcyjna elektronika

+

Blokada wrzeciona

+

Dodatkowa rękojeść montowana po prawe/lewej stronie przekładni

+

Średnica tarczy (mm)

115

Gwint wrzeciona

M14 x 2

Rodzaj mocowania ściernic i tarcz

nakrętka (dokręcana kluczem)

Regulacja pozycji kątowej osłony tarczy

śrubowa (wkrętakiem)

Napięcie akumulatora (V)

18

Pojemność akumulatora (Ah)

3,0

Rodzaj akumulatora

Li-Ion

Wymiary (mm)

317 × 129 × 126

Ciężar (kg)

2,3

 

 

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Makita BHP451

Prędkość obr. na biegu jałowym (I/II/III bieg)

0-300/0-600/0-1700 obr./min

Częst. udarów na biegu jałowym  (I/II/III bieg)

0-4500/0-9000/0-25.500/min

Maks. zdolność wiercenia w stali/drewnie/betonie

13/65/16 mm

Maks. moment obrotowy miękki/twardy

40/80 Nm

Napięcie/pojemność akumulatora

18 V/3,0 Ah

Wymiary (dł. x szer. x wys.)

250 x 78 x 257 mm

Ciężar

2,5 kg

 

Dane techniczne wkrętarki udarowe Makita BTD140

Obroty na biegu jałowym

0-2300/min

Częst. udarów na biegu jałowym

0-3200 /min

Maks. moment obrotowy

145 Nm

Śruby maszynowe/standardowe/ o wys. wytrzym na rozciąg/z gwintem zwykłym

M4-M8/M5-M14/M5-M12/22-125 mm

Napięcie/pojemność akumulatora

18 V / 3,0 Ah

Wymiary (dł. x szer. x wys.)

146 x 79 x 235 mm

Ciężar

1,3 kg

 

Dane techniczne pilarki brzeszczotowej MAKITA BJR181

Częstotliwość skoków

0-2900 min-1

Skok brzeszczotu

28 mm

Dopuszczalna grubość przecinanego materiału

rura: 130 mm; drewno: 255 mm

Napięcie/pojemność akumulatora

18 V / 3,0 Ah

Wymiary zewnętrzne

499 × 91 × 234 mm

Ciężar

3,7 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments