Wyrzynarka do metalu Bosch GST 25 Metal

Firmy wytwarzające elektronarzędzia dość rzadko decydują się na produkcję wysoko specjalizowanych narzędzi dla wąskiej grupy odbiorców. Sprzęt taki ma ograniczona liczbę odbiorców, jest przeważnie droższy od typowych modeli, ale za to w pełni przystosowany do realizacji nietypowych zadań.

 

 

 

Wyrzynarki to sprzęt, który przedstawiamy głównie z myślą o specjalistach z branży „drewnianej”. Choć każdą wyrzynarką przetniemy oczywiście aluminium czy nawet stal, to jednak sprzęt ten w wydaniu tradycyjnym czuje się najlepiej podczas obróbki miękkich materiałów. Firma Bosch wprowadza właśnie do sprzedaży najnowszą wyrzynarkę Bosch GST 25 Metal przeznaczoną dla branży „metalowej”.

class="Narzedzia">Żeby wyrzynarka sprawdziła się podczas obróbki metali kolorowych czy stali, musi spełnić klika podstawowych warunków. Trzeba bowiem pamiętać, że taki model elektronarzędzia potrzebuje o wiele więcej mocy, ponieważ obrabia twarde materiały, poszczególne „składniki” maszyny muszą wytrzymać dużo większe obciążenia niż w przypadku cięcia miękkiego drewna i w końcu całe narzędzie musi być odporne na ciągły kontakt z krawędziami metalu powodującymi zarysowania, a nawet przecięcia.

W kwestii mocy Bosch GST 25 Metal spełnia postawiony mu wcześniej warunek przydatności w zakładach obróbki metalu. Silnik o mocy 670 W współpracuje z przekładnią, która dość znacznie redukuje częstotliwość skoków brzeszczota w porównaniu do modeli do drewna. Maszyna do metalu nie potrzebuje bowiem tak dużej prędkości skokowej – obróbka twardej stali wymaga dużego momentu obrotowego, aby pokonać opór skrawania. Ale to nie wszystko. W nowym Boschu konstruktorzy skrócili skok brzeszczota z typowych 26 do 24 mm. Sprzęt z założenia ma obrabiać elementy o niewielkiej grubości, a krótki skok oznacza przełożenie większej mocy na krótszy odcinek, jaki musi pokonać ostrze. Stąd też w porównaniu z tradycyjnymi wyrzynarkami nieduże możliwości cięcia drewna (do 80 mm), ale za to dużo większe obróbki stali (15 mm) czy aluminium (25 mm). Warto w tym miejscu wspomnieć, że choć w Boschu GST 25 Metal zastosowano mechanizm pendulum, to jednak ma on tylko jedno ustawienie. W przypadku obróbki metali nie potrzebna jest możliwość wielostopniowej regulacji tego parametru.

Układ napędowy prezentowanej wyrzynarki ma również elementy elektroniki. Pierwszym jest chociażby sterowanie prędkością skokową za pomocą włącznika spustowego. Dodatkowo użytkownik może wybrać maksymalną prędkość pracy za pomocą pokrętła. Najważniejszy jest jednak układ Constant Electronic, który utrzymuje stałą prędkość skokową maszyny pod zmiennym obciążeniem i zapobiega spadkowi wydajności pracy wyrzynarki. Utrzymuje więc stałe parametry skrawania, zwiększając przez to wydajność cięcia, a przy tym pozwala w pełni wykorzystać możliwości brzeszczotów pod względem efektywności pracy i żywotności.

W przeciwieństwie do zwykłych wyrzynarek w najnowszym modelu Bosch zmieniono jeszcze kilka elementów konstrukcyjnych, które podnoszą trwałość maszyny i jej skuteczność cięcia twardej stali. Na pierwszy plan wysuwa się specyficzny uchwyt narzędziowy. W prezentowanej maszynie zastosowano dwuetapową procedurę montażu brzeszczotu – najpierw wprowadzamy go do gniazda i przekręcamy o 90°, a następnie całość dociskamy, wykonując 2-3 obroty pokrętłem w przedniej części uchwytu głównego. Choć obsługa wyrzynarki w tym elemencie nie jest dosyć wygodna, to jednak ten system ma swoje uzasadnienie – brzeszczot praktycznie nie ma szans wypaść z gniazda, nawet przy dużym nacisku, co często dzieje się podczas pracy zwykłymi wyrzynarkami. Dodatkowo stabilne zamocowanie osprzętu podnosi jakość obróbki metalu. Za bardzo pewne i czyste cięcia odpowiada również przeciwwaga umieszczona w mechanizmie napędowym – redukuje ona wibracje powstające przy wytwarzaniu ruchu posuwisto-zwrotnego.

Dość specyficzna w Boschu GST 25 Metal jest także stopa robocza. Po pierwsze, została wykonana ze stali (nie z aluminium), by wyeliminować ścieranie się spodniej części tego elementu. Po drugie, została pozbawiona mechanizmu pochylania – wyrzynarką tą nie zrealizujemy cięcia skośnego. I w końcu po trzecie, stopa nie posiada króćca do podłączenia odkurzacza. Opiłki metalu nie mają tendencji do masowego rozprzestrzeniania się i przeważnie pozostają na powierzchni ciętego elementu lub tuż

pod nim.

Nową wyrzynarkę należy również pochwalić za ergonomię pracy. Ale do tego zdążył nas już przyzwyczaić niemiecki producent. Elementy chwytne elektronarzędzia pokryto antypoślizgowym soft-gripem, włącznik główny zabezpieczono dwustronnym (dla prawo- i leworęcznych) przełącznikiem bezpieczeństwa, a 2,5-metrowy kabel zapewnia swobodne poruszanie się po warsztacie bez konieczności używania przedłużaczy. Na koniec dwie informacje. Pierwsza to ta, że wyrzynarka Bosch GST 25 Metal może być dostarczona w walizce systemowej L-Boxx. Druga zaś to taka, że przy okazji wprowadzenia na rynek nowej wyrzynarki do oferty Boscha wejdzie zestaw nowych brzeszczotów Speed for Metal z unowocześnionym kształtem zębów i 2-krotnie wydłużoną żywotnością w porównaniu z innymi brzeszczotami do metalu.