Wiercenie w drewnie (część II)

W drugiej części naszego opracowania podajemy podstawowe zasady wiercenia w drewnie, a w następnych podamy informacje na temat poszczególnych rodzajów wierteł do drewna.

Wiercąc w drewnie, należy stosować dość duży nacisk na wiertarkę, żeby otwór był wykonywany szybko. W przypadku otworów o dużej średnicy, w których siła docisku ręcznego jest niewystarczająca, powinniśmy użyć wierteł spiralnych (świdrów) z ostrzem centrującym gwintowanym. Takie narzędzie samo wchodzi w materiał, dostarczając do 80% siły potrzebnej do jego nacisku (tzw. samowkręcanie), wymaga jednak maszyny o dużym momencie obrotowym.
Wiertła do drewna

mają także dość duże spiralne rowki służące do odprowadzania sporych rozmiarów wiórów. Jeśli chodzi o ich mocowania w wiertarkach, to dla narzędzi o średnicy do 16 mm używa się klasycznych uchwytów wiertarskich trzyszczękowych (szybkomocujących lub kluczykowych). Wiertła takie powinny mieć uchwyt cylindryczny lub kwadratowy. Obecnie dla wierteł o średnicy mniejszej niż 8 mm zaleca się stosowanie uchwytów sześciokątnych 1/4”, bo zapewniają one lepszą transmisję momentu obrotowego wiertarki. Takie narzędzie można montować w tradycyjnych uchwytach wiertarskich, jak i za pośrednictwem uchwytu na bity z sześciokątnym napędem 1/4”. Przy wierceniu otworów o średnicy od 16 do 20 mm nie wolno stosować wierteł z uchwytami pomniejszonymi do średnicy 10 lub 13 mm, często bowiem dochodzi do złamania takich narzędzi z powodu użycia dużego momentu obrotowego. W takim wypadku należy stosować wiertła i wiertarki z uchwytami Morse’a MK2 lub MK3.
Ponieważ drewno nieefektywnie oddaje ciepło powstałe podczas wiercenia, może dochodzić do przegrzania się wierteł lub przypalenia otworów. Jedyną radą na to jest szybkie wiercenie z dużym posuwem (dociskiem). Wiercenie z małym dociskiem, a więc z wolnym posuwem, doprowadza do powstania dużej ilości ciepła, które powoduje przypalenia otworów. Podczas wiercenia w drewnie nie używa się chłodziw, ponieważ mają one negatywny wpływ na jego właściwości.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments