Wiercenie przebiciowe w betonie

Do wykonywania otworów przelotowych w betonie o średnicy 45-80 mm można z powodzeniem użyć wierteł przebiciowych SDS-max. Zapewniają one szybkie postępy w pracy oraz są proste w montażu i stosowaniu.

 

Otwory o średnicy 45-80 mm w betonie możemy wykonywać przy użyciu aż trzech narzędzi: wierteł przebiciowych SDS-max, koronek udarowych SDS-max oraz koron diamentowych. Można więc postawić pytanie, które z tych narzędzi wybrać? Wadą koron udarowych jest konieczność opróżniania ich z urobku, co znacznie spowalnia pracę. Zaś podczas stosowania koronek diamentowych konieczny jest praco- i czasochłonny montaż wiertnicy. Natomiast wiertło przebiciowe montuje

się łatwo w uchwycie młota obrotowego SDS-max, a proces wiercenia nim prowadzi się szybko i bez zbędnych przerw. To właśnie prostotą użycia góruje ono na koronami udarową i diamentową. Jednakże ma ograniczony zakres stosowania, maksymalnie do otworów o średnicy 80 mm.

Przyjrzyjmy się zatem budowie wiertła przebiciowego, korzystając z przykładu tego typu narzędzi dostępnych na rynku. W ich konstrukcji połączono pewne cechy korony i wiertła. Wiertła przebiciowe mają bowiem ostrze prowadzące oraz okrągłą głowicę przypominającą koronę, wyposażoną w kołki z węglików spiekanych służące do kruszenia betonu. Głowica ta ma duże otwory (przeważnie trzy) przeznaczone do odprowadzania urobku i jest połączona ze spiralą, zwaną ślimakiem, podobną do stosowanych w wiertłach udarowych. W wiertłach przebiciowych stosuje się standardowe uchwyty mocujące SDS-max oraz wieloklin.

Zasadą pracy wiertło przebiciowe przypomina bardziej klasyczne wiertło udarowe, gdyż najpierw kruszy ono materiał obrabiany, a następnie ślimakiem odprowadza urobek na zewnątrz wierconego otworu. Warto tu zwrócić uwagę, że beton czy kamień kruszony jest głowicą wiertła przebiciowego na większe kawałki niż w przypadku wierteł udarowych, tj. nawet o przekroju ok. 1-1,5 cm. Dzięki temu m.in. wiertło to odznacza się dużą wydajnością pracy. Dla porównania przypomnijmy, że korona wycina (w tym wypadku wykrusza) wąski okrągły rowek w betonie lub kamieniu. Można więc powiedzieć, że jej praca swoją zasadą jest bardziej zbliżona do działania piły otwornicy i dlatego narzędzie to odznacza się dość dużą efektywnością wykorzystania energii młota udarowo-obrotowego. Jednakże, jak już wspominaliśmy, musimy z niego sami usuwać urobek (tzw. rdzeń), gdy wiercimy ma głębokość większą niż 5-6 cm, ponieważ koronka ma wysokość wynoszącą ok. 6 cm.

Warto tu wspomnieć, że niektóre wiertła przebiciowe mają specjalnie zaprojektowaną głowicę z asymetrycznie rozmieszczonymi na obwodzie kołkami z węglików spiekanych. Konsekwencją tej asymetryczności jest duża wydajność pracy boschowskiego narzędzia. Zaś stopniowe zwiększenie jego średnicy od uchwytu SDS-max do głowicy umożliwia mu efektywne przekazywanie energii udaru od młota do obrabianego materiału. Aby nadać wiertłu wysoką wytrzymałość, w procesie produkcji obrabia się je cieplnie w próżni, a także śrutuje (w celu zwiększenia odporności na ścieranie jego powierzchni i zwiększenia wytrzymałości zmęczeniowej materiału).

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Czy takie wiertło nadaje się do betonu zborojonego?

pins
Admin
Reply to  Łukasz
3 lat temu

Nie nadaje się, gdyż m.in. może dojść do jego zakleszczenia o pręt i sama geometria głowicy nie nadaje się do obróbki prętów stalowych. Należy zastosować koronę diamentową napędzaną wiertnicą lub wiertło pełne 4-ostrzowe z uchwytem SDS-max (gdy używamy młota kombi SDS-max).

Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl