Test zacieraczki Celma PRBt 370M

Zacieraczka Celma PRBt 370M przeznaczona jest do ręcznego zacierania tynków cementowo-wapiennych i gipsowych. Zastępuje pace murarskie – w zależności od zastosowanego rodzaju krążka – styropianowe lub z gąbką.

 

Na rynku elektronarzędzi dla specjalistów budowlanych pod pojęciem zacieraczek znajdziemy kilka narzędzi. Są więc zacieraczki do betonu, które służą do finalnej obróbki posadzek zalewanych suchą lub półsuchą zaprawą cementową. Znajdziemy także ręczne zacieraczki do tynków na wysięgniku, przypominające trochę szlifierki do gipsu. Ta, którą ma w swojej ofercie Celma, oznaczona jako PRBt 370M jest tzw. zacieraczką przypominającą szlifierkę pionową, dzisiaj rzadko stosowane elektronarzędzie. Celma PRBt 370M napędzana jest 500-watowym silnikiem elektrycznym, dysponuje maksymalnymi obrotami

wynoszącymi 120/min  o dość pokaźnym momencie obrotowym 25 Nm. Napęd jest nie bez powodu skonstruowany w ten sposób – ważniejsze są tutaj niutonometry, bo zacieranie odbywa się dużej średnicy krążkami, które przylegając znaczną powierzchnią do ściany wytwarzają dość duży opór. Z kolei mała prędkość obrotowa pozwala tynkarzowi łatwiej kontrolować zacieranie.

Celma_PRBt370M_02-2

Jak wspomnieliśmy, zacieraczka ma budowę szlifierki pionowej, w której rękojeść jest umieszczona prostopadle do osi silnika. Na wrzeciono nakręca się (gwint M14) dwuelementowy osprzęt – najpierw tarczę zacieraczki, a następnie właściwą tarczę z gąbki lub styropianu. Zacieraczka Celma PRBt 370M może być stosowana do różnych zadań. Jeśli założymy na tarczę miękki krążek z gąbką, to maszyną będziemy mogli zacierać na mokro tynki cementowo-wapienne i gipsowe. Po zamocowaiu twardego krążka styropianowego maszyna będzie usuwała nierówności powierzchni starych tynków, zdzierała tapety czy wypływki zaprawy spomiędzy cegieł.

Zacieraczka, oprócz głównego uchwytu pistoletowego ze zintegrowanym włącznikiem głównym, ma dodatkowy uchwyt boczny. Przykręca się go do obudowy maszyny. Jest on niezbędny do pewnego trzymania maszyny obiema rękami i dokładnego prowadzenia krążka. Dwa uchwyty pozwalają także równomiernie rozłożyć dość sporą 6,5-kilogramową masę elektronarzędzia na obie ręce operatora.

Celma_PRBt370M_01-1

Ponieważ zacieraczka pracuje głównie w środowisku wilgotnym, a nawet mokrym, zostałą wyposażona w odpowiedni kabel. Jest on przede wszystkim dużo dłuższy od tych spotykanych w innych elektronarzędziach – chodzi o to, by gniazdko przedłużacza, do którego jest podłączona zacieraczka odsunąć jak najdalej od mokrej strefy pracy elektronarzędzia. Dodatkowo kabel ma zabezpieczenie różnicowoprądowe – to przełącznik, który rozłącza obwód gdy wykryje, że prąd elektryczny wypływający z obwodu nie jest równy prądowi wpływającemu. A bardziej zrozumiale – ma chronić osoby pracujące maszyną przed porażeniem powstałym np. w wyniku zwarcia.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne zacieraczki Celma PRBt 370M

Moc500 W
Maks. obroty120/min
Maks. moment obrotowy25 Nm
Gwint wrzecionaM14
Waga z krążkiem2,45 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments