Test wkrętarki seryjnej Skil Masters 6940 z automatycznym podajnikiem wkrętów

Wkrętarki seryjne Skil Masters 6940  z automatycznym podajnikiem wkrętów są poręcznym rozwiązaniem przy montażu nie tylko płyt kartonowo-gipsowych, ale także innych elementów z drewna lub materiałów drewnopochodnych.

 

Najważniejszą zaletą wkrętarek seryjnych jest oczywiście szybkość wkręcania, która przekłada się na wydajność pracy. Żadnym innym narzędziem wkręcającym nie osadzimy z taką skutecznością tylu wkrętów, co wkrętarką seryjną. Wprawdzie do takich prac narzędzie potrzebuje specjalnych taśm z zamocowanymi na nich wkrętami, to jednak zalety tego rozwiązania przewyższają konieczność korzystania z firmowych wkrętów. Skil Masters 6940 z automatycznym podajnikiem wkrętów jest przedstawicielem grupy wkrętarek seryjnych. Maszyna ta, mając silnik o mocy 520 W, wykorzystuje wszystkie klasyczne rozwiązania stosowane

w tego typu narzędziach. Jest więc chociażby w układzie napędowym sprzęgło kłowe. Załącza ono przekładnie główną i uruchamia urządzenie pod wpływem nacisku bitu na wkręt. Oznacza to, że wrzeciono zacznie obracać się wtedy, kiedy dociśniemy wkrętarkę do ściany. W połączeniu z płynnie regulowaną prędkością obrotową za pomocą włącznika spustowego (0-4500 obr./min) jest to rozwiązanie, które pozwala bardzo precyzyjnie sterować pracą wkrętarki. Działająca przekładnia tylko w momencie wkręcania to także wydłużenie żywotności podzespołów mechanicznych.

Skil_Masters_6940_ 01-1 Skil_Masters_6940_ 02-2

Skil Masters 6940 ma także tradycyjny dla wkrętarek seryjnych uchwyt narzędziowy. Wrzeciono zakończone jest szybkomocującym 6-kątnym uchwytem 1/4”, w którym instaluje się bity o różnych kształtach i rozmiarach. Dzięki temu wkrętarka może być używana bez magazynka jako tradycyjne narzędzie wkręcające. Na wrzeciono można nałożyć specjalny plastikowy pierścień, który służy do ustawienia żądanej głębokości montowania wkrętów. Przekręcając plastikowy pierścień chowamy lub wysuwamy z głowicy bit, tak by w odpowiednim momencie sprzęgło kłowe rozłączało przekładnię i przerywało wkręcanie. Z tą przystawką maszyna działa także jako zwykła wkrętarka. Skil jest jednak najwydajniejszy, gdy współpracuje z automatycznym podajnikiem wkrętów. Instaluje się go także na wrzecionie, po uprzednim zamontowaniu w uchwycie długiego bitu. Magazynek w pełni kontroluje proces wkręcania i spełnia dwie funkcje – przesuwa taśmę z wkrętami i ustawia je dokładnie nad końcówką bitu i pozwala regulować głębokość osadzania wkrętów. Warto podkreślić, że podajnik – w przeciwieństwie do wielu innych podobnych akcesoriów na rynku – jest skonstruowany bardzo prosto, przez co jest banalnie łatwy w obsłudze. Wkrętarka z podajnikiem obsługuje wkręty o średnicy do 6 mm.

W kwestii aspektów użytkowych wkrętarki seryjnej Skil Masters 6940 z podajnikiem trzeba podkreślić zastosowanie bardzo długiego 4-metrowego kabla w otulinie gumowej. Jest on nie tylko wygodny w codziennej pracy, bo nie trzeba stosować dodatkowych przedłużaczy, gdy instalujemy płyty kartonowo-gipsowe nawet na suficie, ale także bardzo trwały i nieulegający załamaniom. Sterowanie pracą narzędzia odbywa się za pomocą włącznika spustowego z blokadą do pracy ciągłej i przełącznikiem kierunków obrotów.

W redakcyjnych testach udało nam się potwierdzić wyjątkową wydajność wkrętarki seryjnej Skil Masters. Nawet nie próbowaliśmy robić pomiaru prędkości osadzania wkrętów, bo wkręcenie 3-4-milimetrowego wkrętu o długości 60 mm trwa dosłownie sekundę. To, co nas mile zaskoczyło, to łatwość obsługi narzędzia. W konstrukcji maszyny nie ma żadnego elementu, który sprawiłby jakikolwiek kłopot nawet początkującemu użytkownikowi.

Autor: Marek Pudło

Dane techniczne wkrętarki seryjnej Skil Masters 6940 z magazynkiem

Moc 520 W
Wydajność wkręcania (wkręty do płyt gipsowych) 6 mm
Uchwyt narzędziowy 6-kątny 1/4”
Obroty na biegu jałowym 0-4500/min
Waga netto 1,3 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar

wpDiscuz