Test wiertarko-wkrętarki YATO YT-82855

18-woltowa wiertarko-wkrętarka YATO YT-82855 z baterią o pojemności 1,5 Ah łączy w sobie duże możliwości pracy i kompaktowe rozmiary. Jak wiadomo, lekki i niewielki akumulator w znikomym stopniu wpływa na masę elektronarzędzia i sprawia, że jest ono bardzo poręczne.

YATO YT-82855 to sprzęt o solidnej konstrukcji mechanicznej. 2-polowy silnik wiertarko-wkrętarki współpracuje z dwubiegową planetarną przekładnią, o trwałości której – jak wiadomo – decydują metalowe zębatki. W przypadku YATO gwarantują one długą żywotność przy pracy pod pełnym obciążeniem. Wiertarko-wkrętarka na pierwszym biegu dysponuje obrotami 0-350/min i maksymalnym momentem wynoszącym 42 Nm. Przełożenie to przeznaczone jest

do montażu dużych wkrętów i wiercenia osprzętem o sporych średnicach. Na szybszym biegu YATO rozpędza się od 0 do 1200 obr./min. Przełożenie to przeznaczone jest do szybkiej pracy z mniejszymi średnicami wierteł czy wkrętów. Wiertarko-wkrętarką YATO wywiercimy w stali otwory o maksymalnej średnicy 10 mm, a w drewnie – 35 mm. YATO, jak pokazały nasze testy, poradzi sobie także bez problemu z wkrętami ciesielskimi o średnicy 10 mm. W urządzeniu zastosowano szybkomocujący uchwyt wiertarski o maksymalnym rozwarciu szczęk wynoszącym 10 mm. Jest to uchwyt jednoczęściowy współpracujący z automatyczną blokadą wrzeciona. Dzięki temu osprzęt możemy montować jedną ręką, co jest bardzo wygodne.

Aby silnik osiągał pełną sprawność, musi być zasilany z wydajnego źródła energii. W YATO, jak w przeważającej większości tego typu wiertarko-wkrętarek, zastosowano nowoczesny akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się on 18-woltowym napięciem i pojemnością 1,5 Ah oraz wyposażony jest w 4-diodowy wskaźnik poziomu naładowania. Szybka ładowarka napełnia jego ogniwa energią w ok. 60 min.

Działanie wiertarko-wkrętarki YATO jest w pełni regulowane przez użytkownika. Prędkość obrotową ustawia się płynnie za pomocą włącznika spustowego, a kierunek obracania się wrzeciona zmienia się klasycznym przełącznikiem słupkowym umieszczonym w rękojeści. Wyboru przełożenia dokonuje się umieszczonym w górnej części obudowy przełącznikiem. Do precyzyjnego ustawiania parametrów momentu dokręcania służy pierścień z 19 ustawieniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Urządzenie wyposażono także w szybki hamulec wrzeciona, który pozwala na dokładny montaż wkrętów.

Nasze redakcyjne próby rozpoczęliśmy od wiercenia w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8 mm. W czasie 22,19 s wywierciliśmy wiertłem do metalu YATO z pokryciem kobaltowym otwór przelotowy o średnicy 6 mm. Następnie przystąpiliśmy do wiercenia w blacie kuchennym o grubości 4 cm z użyciem 3-ostrzowego wiertła 25 mm. Otwór przelotowy powstał w czasie 7,1 s. Sprawdziliśmy też YATO w operacjach montażu wkrętów. Najpierw wykonaliśmy standardową próbę osadzenia w belce sosnowej wkrętu 4 x 50 mm przy użyciu bitu krzyżowego YATO. Zadanie to na 2. biegu wykonaliśmy 1,83 s. Testy zakończyliśmy wkręceniem w tę samą belkę ciesielskiego wkrętu 10 x 320 mm. Operacja zajęła nam 16,95 s.

Reasumując, YATO sprawdziło się zarówno w łatwych, jak i trudnych zadaniach obróbczych i montażowych. Testowany sprzęt jest wydajny, a przy tym wygodny i ekonomiczny w zakupie oraz eksploatacji.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test klucza udarowego Milwaukee M12 CIW12

Akumulatorowy klucz udarowy Milwaukee M12 CIW12 wyposażono w bezszczotkowy silnik, dzięki czemu można nim wykonywać połączenia gwintowane do M16.

W Milwaukee M12 CIW12 zastosowano wyjątkową najnowocześniejszą jednostkę napędową. Jest to silnik POWERSTATE w wersji bezszczotkowej. Steruje nim elektroniczny układ (mikrofalownik), który umożliwia bardzo dokładną regulację prędkości obrotowej silnika i momentu obrotowego. Urządzenie wyposażono też w hamulec elektryczny. Jak wiadomo, silnik bezszczotkowy bardzo efektywnie wykorzystuje prąd zmagazynowany w baterii. Brak zjawiska iskrzenia na styku szczotek i komutatora znacznie ogranicza zużycie energii. Silnik taki jest praktycznie bezobsługowy, gdyż wyeliminowano z jego budowy szczotki węglowe, które się zużywają i wymagają cyklicznej wymiany.

W kluczu Milwaukee

M12 CIW12 zastosowano zabierak kwadratowy 1/2”, który służy do mocowania nasadek udarowych i przez specjalne adaptery innych narzędzi przeznaczonych do wkręcania/wykręcania, a nawet wiercenia. Bez problemu przenosi on duże momenty obrotowe (maks. 160 Nm) generowane przez to narzędzie. Można nim zatem realizować połączenia śrubowe do M16.

Milwaukee_M12CIW12_05

Silnik w M12 CIW12 ma 2-stopniową regulację elektroniczną, tzw. biegi elektroniczne. Na każdym ustawieniu mamy inne prędkości obrotowe (I bieg – 0-1500 obr./min, II – 0-2650 obr./min) oraz częstotliwości udarów (odpowiednio 0-2650 i 0-3500 min-1) i momenty obrotowe (odpowiednio 65 Nm oraz wspomniane 160 Nm). W połączeniu z płynnie regulowaną prędkością obrotową we włączniku spustowym narzędzie może być łatwo i precyzyjnie dopasowane do rodzaju mocowanego wkrętu lub realizowanego połączenia maszynowego. Technologię tę nazwano Milwaukee DRIVE CONTROL.

Milwaukee_M12CIW12_04

Klucz udarowy Milwaukee M12 CIW12 zasilany jest nowoczesnym i wydajnym akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 12 V i pojemności 1,5, 2,0 lub 4,0 Ah. Baterie 1,5 i 2,0 Ah są bardzo małe i praktycznie mieszczą się w całości w rękojeści elektronarzędzia, nie wystając poza jego obrys. Ogniwa Milwaukee REDLITHIUM są nie tylko bardzo wydajne, ale także supertrwałe. Wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności i można je doładowywać w dowolnym momencie. Inteligentna elektronika Milwaukee REDLINK PLUS w kluczu chroni baterie przed przeciążeniem czy nadmiernym rozładowaniem.

Milwaukee_M12CIW12_02

Na obudowie maszyny znajdziemy również diodowy wskaźnik stanu naładowania, który pozwala przewidywać czas pracy maszyny i moment ładowania baterii. W ten system zasilania świetnie wpisuje się światło diodowe umieszczone pod wrzecionem, które doświetla miejsce wiercenia lub wkręcania. Lampka zapala się automatycznie w chwili wciśnięcia włącznika zasilania.

Milwaukee_M12CIW12_03

Klucz Milwaukee M12 CIW12 poddaliśmy wszechstronnym testom na wkręcanie miękkie, stosując akumulator o pojemności 2,0 Ah. Zaczęliśmy wkręcania śrubo-wkrętu 8×150 mm na 2. biegu. Milwaukee zajęło to 5,94 s. Drugi test polegał na montażu wkrętu 6 x 115 mm na 1. biegu. Operacje tę wykonaliśmy w 20,15 s. Testy pokazały widoczną różnicę pomiędzy biegami, co oznacza, że Milwaukee M12 CIW12 to narzędzie w wysokim stopniu uniwersalne, gdyż może być stosowane do zadań trudnych, wymagających dużej siły, i do delikatnego montażu.

Autor: pins, Marek Pudło

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego Milwaukee M12 CIW12

Obroty I/II bieg0-1500/0-2650 min-1
Częstotliwość udarów I/II bieg0-2650/0-3500 min-1
Maksymalny moment obrotowy I/II bieg65/160 Nm
Zabierak kwadratowy1/2”
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychso M16
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/12 V/2,0 i 4,0
Waga z baterią 4,0 Ah1,3 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu