TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI GRAPHITE PRO 59GP400

Wiertarko-wkrętarka GRAPHITE Pro 59GP400 zaimponowała nam bardzo udanym połączeniem kompaktowych rozmiarów i dużej siły. Dlatego postanowiliśmy poddać ją ekstremalnym testom w redakcyjnym warsztacie.

 

18-woltowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GRAPHITE PRO 59GP400 już na pierwszy rzut oka przypomina tego typu urządzenia o zasilaniu 10,8 lub 12-woltowym. Ma ona bowiem prawdziwie kompaktowe rozmiary: całkowitą długość wynoszącą 196 mm i 1,6 kg wagi z akumulatorem Li-Ion 2,5 Ah. Gdy porównamy podobne urządzenia klasy 18 V, zauważymy, że są to jedne z najlepszych parametrów rozmiarowych i masy. Na wysokim poziomie są też materiały, z których wykonano testowaną wiertarko-wkrętarkę. Mamy wytrzymałą obudowę z poliamidu (PA6GF30) oraz miękkie okładziny

antypoślizgowe, którymi pokryte są wszystkie elementy chwytne. Gdy dodamy do tego doskonałe wyważenie, dostajemy gwarancję dużej wygody pracy. Tyle o naszych pierwszych wrażeniach. Zerknijmy do wnętrza GRAPHITE PRO 59GP400.

GraphitePro_59GP400-4

Narzędzie czerpie energię z kompaktowych akumulatorów wykonanych w technologii Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 2,5 Ah. Zawierają one markowe ogniwa Li-Ion produkcji Samsunga. W systemie zasilania zastosowano elektronikę chroniącą ogniwa akumulatora przed przeciążeniem, przegrzaniem i całkowitym rozładowaniem. Z nowymi akumulatorami współpracuje wydajna ładowarka (czas ładowania – 1 godz.). O stanie baterii informuje 3-diodowy wskaźnik jej naładowania. Warto wspomnieć, że zostały one wyposażone w gniazdo USB. Mogą więc nie tylko zasilać wiertarko-wkrętarkę, ale także pełnić rolę power banku dla tabletów, smartfonów itp. Ta dodatkowa funkcjonalność, naszym zdaniem, jest bardzo ważna, gdyż akumulator ma niewielkie rozmiary masę i bezproblemowo mieści się w damskiej torebce. Można go więc zabrać w podróż, gdzie posłuży nam jako pokaźne źródło energii elektrycznej.

GraphitePro_59GP400-5

GRAPHITE PRO 59GP400 ma także bardzo dobrze dopracowane mechanizmy napędowe. Nowoczesny 4-polowy kompaktowy silnik współpracuje z dwubiegową metalową przekładnią planetarną, która pozwala na osiągnięcie momentów obrotowych o maksymalnej wartości 40 Nm dla miękkiego i 68 Nm dla twardego momentu. Do ustawiania odpowiedniej ich wartości służy pokrętło sprzęgła z 15 przełożeniami, którym włącza się także tryb wiercenia. Dwa biegi przekładni planetarnej pozwalają dobrać odpowiedni zakres prędkości obrotowych do wykonywanych prac (I bieg: 0-400 min-1, II bieg: 0-1500 min-1). Obroty sterowane są płynnie za pomocą przełącznika spustowego, a ich kierunek ustawia się włącznikiem słupkowym. Z kolei hamulec wybiegowy ułatwia precyzyjne wkręcanie śrub lub wkrętów. W urządzeniu zastosowano jednoczęściowy precyzyjny uchwyt wiertarski (o maksymalnej średnicy mocowania 13 mm) z systemem autoblokady wrzeciona, który umożliwia wymianę narzędzi jedną ręką. Uchwyt jest w pełni metalowy i produkcji znanej firmy Jacobs. Wkrętarka GRAPHITE PRO 59GP400 jest w stanie wywiercić w metalu otwór o maksymalnej średnicy 13 mm, a w drewnie – 32 mm.

GraphitePro_59GP400-1

Podczas testów praktycznych postanowiliśmy postawić wiertarko-wkrętarce GRAPHITE PRO 59GP400 bardzo trudne zadania. Najpierw, używając I biegu, w sosnowej belce wywierciliśmy świdrem 32 mm przelotowy otwór o długości 12 cm. Zajęło to nam 14,05 s. Z kolei zamontowanie na I biegu w belce wkrętu ciesielskiego 8 x 240 mm trwało 8,11 s. Testy dopełniło wiercenie na II biegu wiertłem stopniowym w blasze stalowej o grubości 1,9 mm. W czasie 30,87 s wykonaliśmy otwór o średnicy 32 mm.

GraphitePro_59GP400-2

Redakcyjne próby pokazały, że GRAPHITE PRO 59GP400, pomimo kompaktowych rozmiarów, to bardzo silna maszyna, która jest w stanie sprostać pod względem wydajności pracy wymaganiom profesjonalistów szczególnie wybrednych pod tym względem. Już po kilku chwilach jej używania widać, że jest to godne polecenia narzędzie, bardzo poręczne

i łatwe w operowaniu. W parze z tymi cechami idą zaawansowane rozwiązania technologiczne (np. system zasilania), które gwarantują nie tylko dużą żywotność narzędzia, ale także jego efektywność w każdym zadaniu. Całości dopełniają takie detale, jak dioda oświetlająca miejsce pracy i hak do mocowania nieużywanej wkrętarki na pasie narzędziowym. Warto na końcu wspomnieć, że na GRAPHITE’a PRO 59GP400 można przedłużyć gwarancję do 5 lat.

pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Graphite Pro 59GP400

Napięcie akumulatora 18 V DC
Typ akumulatora Li-Ion
Pojemność akumulatora 2,5 Ah
USB Power Bank 5V DC (1 A)
Zakres prędkości obrotowej na biegu jałowym (I/II bieg) 0-400/0-1500 min-1
Zakres uchwytu szybkomocującego 1,5-13 mm
Zakres regulacji momentu obrotowego 1-15 + wiercenie
Maks. moment obrotowy (wkręcanie miękkie) 40 Nm
Maks. moment obrotowy (wkręcanie twarde) 68 Nm
Klasa ochronności III
Masa 1,6 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

5 komentarzy do "TEST WIERTARKO-WKRĘTARKI GRAPHITE PRO 59GP400"

avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Pieter
Pieter
1 rok 2 miesięcy temu

Ile lat gwarancji na aku i czy w przyszłości planują aku o większej pojemności?

pins
1 rok 2 miesięcy temu

Czekamy na odnośne informacje od marki Graphite. pozdr. Portalnarzedzi.pl

pins
1 rok 2 miesięcy temu
Odpowiedź przesłana przez markę GRAPHITE: 1. GWARANCJA Nie ograniczamy czasu trwania gwarancji na akumulatory i tak jak na urządzenie tak i na akumulator i ładowarkę dajemy standardowo 3 lata gwarancji z możliwością wydłużenia do 5 lat po rejestracji na stronie, co potwierdza konieczny do wydrukowania certyfikat. Gwarancją objęte są wady fabryczne – materiałowe i montażowe, jeśli to będzie winą uszkodzenia akumulatora to usuniemy taką usterkę nieopłatnie w ciągu trwania gwarancji. Oczywiście należy pamiętać też o tym, że akumulatory po kilkuset cyklach ładowania mogą tracić swoją pojemność lecz nasz serwis jest w stanie dokładnie zdiagnozować czy problemy to zużycie czy wina… Czytaj więcej »
Łukasz
Łukasz
4 miesięcy 13 dni temu

Witam zamierzam kupić wkrętarkę, ta ma imponujące parametry jak na tą cenę. Czy warto ją kupić czy może jednak coś innego?

pins
4 miesięcy 13 dni temu

Pamiętamy tę maszynę, możemy polecić, byliśmy nawet mile zaskoczeni jej możliwościami. pozdr. portalnarzedzi.pl

wpDiscuz