Test wiertarki stacjonarnej Bosch PBD 40

Wiertarka stacjonarna Bosch PBD 40 jest nieduża, lekka, łatwa w transporcie, a przy tym spełniająca wszystkie wymagania stawiane tego typu elektronarzędziom.

 

Nie zawsze wszystkie wiercenia w warsztacie da się wykonać ręczną wiertarką. Jeśli oczekujemy od elektronarzędzia najwyższej dokładności wiercenia, powinniśmy użyć wiertarki stacjonarnej. Jest ona także zdecydowanie bezpieczniejsza przy obróbce twardych elementów wiertłami o dużych średnicach. Wiertarka stacjonarna jest stosunkowo mało popularnym wyposażeniem warsztatu majsterkowicza. Głównie dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do stereotypu ciężkiej i zajmującej dużo miejsca maszyny dla profesjonalistów. Bosch PBD 40 przeczy temu schematowi i udowadnia, że wiertarka stacjonarna może być nieduża, lekka, łatwa w transporcie, a przy tym spełniająca wszystkie

wymagania stawiane tego typu elektronarzędziom. Okazuje się więc, że w przypadku prezentowanego narzędzia Boscha „stacjonarność” jest czymś całkowicie innym niż w przypadku dużych i ciężkich wiertarek stołowych. Tutaj sprzęt ma zapewniać najwyższą dokładność wiercenia w każdych warunkach – ustawiony na blacie stołu warsztatowego lub na podłodze. Bosch PBD 40 jest całkowicie mobilny – po skończeniu pracy można go schować w dowolne miejsce w warsztacie.

Na „stacjonarność” wiertarki Bosch PBD 40 składa się kilka elementów. Głównym jest oczywiście konstrukcja podstawy oraz kolumny. Pierwsza odpowiada za stabilność maszyny ustawionej na równej powierzchni. Druga z kolei pozwala płynnie i bardzo dokładnie przesuwać wiertarkę w górę i w dół podczas wiercenia. Kolumna ma łatwy w obsłudze mechanizm regulacji głębokości wiercenia. Zagłębianie wiertła realizuje się za pomocą trójramiennej „kierownicy” pokrytej antypoślizgowym materiałem. Stalowa kolumna nie ulega odkształceniom nawet pod wpływem największego nacisku i zapewnia w ten sposób dużą precyzję działania. Z kolei podstawa wiertarki pełni głównie rolę stołu roboczego. Zastosowano w niej rowki „V” do pracy z okrągłymi elementami (np. wiercenie w rurach) i „T-slot” do standardowych imadeł 80 mm i mocowania prowadnicy równoległej. Integralną częścią podstawy jest także mimośrodowy zacisk do unieruchamiania elementu, w którym wykonywane jest wiercenie.

Bosch_PBD40_02-2 Bosch_PBD40_01-1

To, co najciekawsze w konstrukcji wiertarki stołowej Bosch PBD 40, ukryte jest w obudowie silnika i przekładni. Maszyna napędzana jest silnikiem o mocy 710 W, który współpracuje z dwubiegową przekładnią. Nie mechanika jest tu ważna, ale towarzyszące jej rozwiązania elektroniczne. Jest więc system Constant Electronic, który stabilizuje obroty i utrzymuje je na stałym poziomie bez względu na obciążenie. Elektroniczny system regulacji obrotów (w zakresach: 200-850/min dla 1. biegu i 600-2500/min dla 2.) pozwala płynnie dobrać ten parametr pracy wiertarki do rodzaju obrabianego materiału i wielkości wiertła. Wartość ustawionej prędkości obrotowej wyświetla się na cyfrowym ekranie. Tam też pokazywana jest głębokość wiercenia, co pomaga realizować powtarzalne wiercenia seryjne. Na panelu sterowania znajdziemy również przyciski uruchamiające laser, który wskazuje na stole miejsce wiercenia (ramiona krzyża ułatwiają np. znalezienie środka kwadratowego elementu), i włączający diodę oświetlającą blat roboczy z obrabianym elementem.

Osprzęt – wiertła – instaluje się w beznarzędziowo obsługiwanym uchwycie wiertarskim 13 mm. Solidna konstrukcja z metalu pozwala stosować wiertła o dużej średnicy. Wiertarką Bosch PBD 40 wywiercimy więc w drewnie otwór o maksymalnej średnicy 40 mm, a w stali – 13 mm. Należy pamiętać, że maksymalny skok wiertarki na kolumnie to 90 mm.

W testach praktycznych przekonaliśmy się, że wiertarka Bosch PBD 40 ma wiele zalet rozwiązań mobilnych, chociażby łatwość w transporcie ze względu na swoją niską masę (20 kg), a jest przy tym niewiarygodnie funkcjonalna przy pracach wymagających dokładności wiercenia. W próbie ze stalą przewierciliśmy na wylot wiertłem 11 mm stalowy profil o wymiarach 31 x 18 x 3 mm. Zajęło to maszynie zaledwie 8 sekund. W próbie z drewnem wywierciliśmy wycinakiem 3-ostrzowym 32 mm w sosnowym klocku  otwór o głębokości 50 mm.

Próba ta trwała 3 sekundy. Oprócz najwyższej dokładności wiercenia warto wspomnieć o bezpieczeństwie pracy. Jeśli solidnie zamocujemy obrabiany element do stołu roboczego, podczas wiercenia nie ma praktycznie żadnych możliwości, by stała się nam jakaś krzywda. Wiertarka przeznaczona jest dla tzw. zaawansowanych majsterkowiczów, naszym zdaniem doskonale zda egzamin też w różnego typu warsztatach rzemieślniczych, w tym ślusarskich i stolarskich, gdzie tego typu narzędzie nie jest użytkowane intensywnie. Zapewnia precyzyjne wiercenie w elementach o skomplikowanych kształtach (np. okrągłych, owalnych itp.), a przy tym też powtarzalne co do miejsca (dzięki możliwości wykorzystania prowadnicy równoległej) i głębokości.

Autor: Marek Pudło, pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments