Test wielofunkcyjnego narzędzia tnąco-szlifującego YATO YT-82220

Zalety oscylacyjnego urządzenia tnąco-szlifującego dostrzegają kolejni producenci elektronarzędzi, wprowadzając je do swoich ofert. Jeszcze kilka lat temu taki sprzęt był nie lada dziwactwem. Jednak dzisiaj jego możliwości dostrzega coraz większa grupa użytkowników. Przykładem takiego narzędzia jest YATO YT-82220.

Wielofunkcyjne narzędzie tnąco-szlifujące YATO YT-82220 działa na zasadzie osiowego ruchu oscylacyjnego. W przeciwieństwie do klasycznych szlifierek mimośrodowych zastosowano tutaj specjalny mechanizm generujący naprzemienny 2-kierunkowy ruch obrotowy o bardzo małym przesunięciu kątowym (±3˚). Ta specyficzna konstrukcja oscylacji w połączeniu z dużą ich częstotliwością (do 22.000 min-1) sprawia, że maszyna może być stosowana zarówno do szlifowania, jak i do cięcia. I to w obróbce przeróżnych materiałów,

w czym pomaga dość spory silnik o mocy 300 W zasilany prądem zmiennym 230 V z elektroniczną regulacją prędkości obrotowej ustawianą pokrętłem znajdującym się w tylnej części obudowy urządzenia (15.000-22.000 min-1).

YATO_YT-82220_03

W wielofunkcyjnym narzędziu tnąco-szlifującym YATO YT-82220 – po obserwacji wielu podobnych maszyn na rynku – konstruktorzy maksymalnie uprościli mechanizm mocowania narzędzi roboczych na wrzecionie. Nie ma tutaj żadnych śrub, nie trzeba używać dodatkowych narzędzi, żeby zmienić stopę szlifującą na ostrze tnące. Klamrą umieszczoną w górnej części obudowy szlifierki po prostu blokujemy zacisk na wrzecionie i w ten sposób mocujemy na nim właściwy osprzęt. Pozycja narzędzi roboczych może być także zmieniana kątowo w zakresie 360°.

YATO_YT-82220_05

Choć taki rodzaj urządzenia nie jest narażony na duże obciążenia podczas pracy, to jednak konstrukcja maszyny YATO wygląda naprawdę solidnie. Głowica przekładni wykonana jest z aluminium, którego zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi i właściwe odprowadzanie ciepła z wnętrza elektronarzędzia. Plastiki na obudowie są też solidne i można liczyć, że nie ulegną zniszczeniu po kilku latach użytkowania. Kształt obudowy – szczególnie jej średnica – został tak dobrany, by szlifierkę obsługiwać jedną ręką. Duża częstotliwość oscylacji i mały ruch kątowy mimośrodu sprawiają, że taki tryb pracy jest w pełni bezpieczny dla operatora. Górna część szlifierki pokryta jest gumową okładziną zapobiegającą ślizganiu się dłoni.

YATO_YT-82220_01

Warto wspomnieć, że nie mniej ważna od samej konstrukcji szlifierki jest dostępność narzędzi roboczych. Bogactwo osprzętu decyduje o wielofunkcyjności samego elektronarzędzia. Do szlifierki YATO YT-82220 dostępna jest pełna gama różnego rodzaju stóp szlifujących (trójkątnych), na których mocuje się papier ścierny, oraz tarcz i brzeszczotów do cięcia metalu, drewna, plastiku czy twardej glazury.

YATO_YT-82220_02

W redakcyjnych testach przeprowadziliśmy kilka prób cięcia krawędziowego i wgłębnego oraz szlifowania. Wielofunkcyjne narzędzie YATO YT-82220 działa bardzo efektywnie i można nim osiągnąć dość dużą wydajność pracy. Jest ciche, praktycznie całkowicie pozbawione wibracji, a przy tym bardzo przyjazne w obsłudze, głównie dzięki zastosowaniu beznarzędziowego systemu wymiany osprzętu.

YATO_YT-82220_06

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne wielofunkcyjnego narzędzia tnąco-szlifującego YATO YT-82220
Częstotliwość oscylacji15 000-22 000 min-1
Moc nominalna300 W
Waga2,0 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments