Test szlifierki kątowej Metabo WEF 9-125

Nadeszła już pora na zmiany konstrukcyjne w klasycznej konstrukcji szlifierek kątowych. Trend ten zapoczątkowało Metabo, opracowując maszynę z głowicą o znacznie obniżonej wysokości, co faktycznie umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy szlifierkę kątową Metabo WEF 9-125.

Nowa szlifierka Metabo WEF 9-125 swoim kształtem przypomina trochę krokodyla, co jest efektem znacznego zmniejszenia wysokości jej głowicy. Dokonano tego, redukując ten wymiar i jednocześnie wydłużając głowicę, gdyż inaczej tarcza 125 mm nie mogłaby być zamontowana w szlifierce. Konsekwencją tych zabiegów konstrukcyjnych jest umiejscowienie tarczy na wysokości linii wyznaczonej przez granicę dolnej części obudowy. W klasycznych konstrukcjach jest ona znacznie poniżej tej

linii. Tak wyprofilowana głowica pozwala na szlifowanie w prawdziwie wąskich przestrzeniach i pod dużym kątem (do 43°), o co chodziło inżynierom z Metabo.

 

Metabo_WEF9-125_01

 

Zmiana wymiarów i kształtu głowicy wymusiła też zmiany w mocowaniu osłony tarczy i konstrukcji jej regulacji ustawienia kątowego. Ponieważ kołnierz szlifierki uległ znacznemu skróceniu, osłona zamontowana jest w wykonanym w nim wąskim prowadzeniu kanałowym, które pozwala obracać ją swobodnie wokół osi wyznaczonej przez wrzeciono. Takie zamocowanie osłony wymusiło zmianę konstrukcji mechanizmu blokowania jej pozycji. Zastosowano do tego prosty dźwigniowy mechanizm sprężynowy. Znajduje się on z tyłu dolnej części obudowy przekładni maszyny. W słonie wykonano specjalne prostokątne wgłębienia. „Wchodzi” w nie specjalnie wyprofilowane zębate zakończenie dźwigni i w ten sposób, będąc naciskane przez sprężynę, blokuje pozycję osłony (do wyboru mamy 7 ustawień). Aby zmienić tę pozycję, należy nacisnąć dźwignię, aby odblokować osłonę.

Modyfikacje konstrukcyjne, zastosowane w nowej szlifierce Metabo, wymusiły także zmianę położenia blokady wrzeciona. Znajduje się ona z boku obudowy przekładni kątowej, a nie w górnej jej części, tak jak w konstrukcjach klasycznych. Sam mechanizm i zasada blokowania pozostały niezmienione. Pozostałe elementy budowy szlifierki Metabo WEF 9-125 nie zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby konstrukcyjnie odbiegały od klasycznej budowy tego typu maszyn.

Metabo_WEF9-125_04

Naszym zdaniem, szlifierka kątowa Metabo WEF 9-125 została opracowana z myślą o użytkownikach, którzy szlifują bardzo intensywnie i do tego często w trudno dostępnych miejscach, często zmieniając i osprzęt, i konfigurację samej maszyny. Urządzenie umożliwia też, co ważne, szlifowanie pod dużym kątem (do 43°). Zastosowano w nim beznarzędziowo obsługiwaną nakrętkę mocującą na wrzecionie tarczę tnącą lub szlifierską.

Metabo_WEF9-125_02

Szlifierka kątowa Metabo WEF 9-125 napędzana jest silnikiem Marathon – to znana już na rynku i ceniona konstrukcja o wydłużonej żywotności. Znajdziemy tutaj m.in. podwójną ochronę uzwojeń, koszyczek odbijający drobiny pyłu, nowoczesny wentylator, który efektywnie chłodzi silnik, zwiększając tym samym jego sprawność, oraz przekładnię główną schowaną w obudowie z aluminiowego odlewu ciśnieniowego. Motor ma moc 910 W i przez przekładnię zapewnia maksymalną prędkość obrotową 10.000 min-1. W szlifierce zastosowano też rozwiązania podnoszące jej produktywność, czyli układ Constamatic stabilizujący obroty pod zmiennym obciążeniem, a także trwałość: elektroniczny układ antyprzeciążeniowy, automatyczne wyłączenie urządzenia w przypadku nadmiernego zużycia szczotek węglowych oraz sterowany elektronicznie układ łagodnego rozruchu. Jest też elektroniczne sprzęgło przeciążeniowe, które wyłączy silnik szlifierki w przypadku zaklinowania tarczy, oraz zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem po zaniku napięcia w sieci, które nie dopuszcza do jego przypadkowego samowłączenia.

Metabo_WEF9-125_03

Szlifierka przeznaczona jest do napędu tarcz szlifierskich i do cięcia o średnicy 125 mm. Taka konfiguracja pozwala na sprawne i efektywne szlifowanie powierzchni metalowych, a także cięcie elementów o niezbyt dużych wymiarach.

W redakcyjnym warsztacie przeprowadziliśmy dwa standardowe wymagające testy sprawdzające faktyczne możliwości szlifierki Metabo. W

pierwszym, najtrudniejszym przecinaliśmy stalowy pręt zbrojeniowy o średnicy 2 cm. Próba została przeprowadzona w 9,81 s. W drugim teście szlifowaliśmy przez 20 s płaskownik stalowy ściernicą listkową Metabo Flexiamant Super „Convex” o granulacji 60, dostarczaną w zestawie z testowaną szlifierką . Usunęliśmy w tym czasie 11 g materiału stalowego.

 

Reasumując, Metabo z modelem WEF 9-125 znów jest krok przed konkurencją w segmencie szlifierek kątowych 125 mm. Urządzenie, które charakteryzuje się najwyższą efektywnością pracy, za którą m.in. cenione są szlifierki Metabo, oferuje największe na rynku możliwości szlifowania w trudno dostępnych miejscach i tym samym wyznacza pod tym względem nowe standardy na rynku.

Autor: Marek Pudło, pins 

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Metabo WEF 9-125

Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Obroty na biegu jałowym10.000/min
Moc znamionowa910 W
Moc oddawana430 W
Obroty przy obciążeniu nominalnym8200/min
Gwint wrzecionaM 14
Ciężar (bez kabla)2,1 kg
Długość kabla3,9 m
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments