Test szlifierki kątowej Metabo WEF 15-125 Quick

Ponad dwa lata temu Metabo zaprojektowało i wyprodukowało innowacyjną szlifierkę z płaską głowicą do pracy w trudno dostępnych miejscach. W br. wprowadziło kolejny model takiej maszyny: WEF 15-125 Quick.

Szlifierka Metabo WEF 15-125 Quick kojarzy się swoim kształtem z krokodylem. Powodem tego jest spłaszczenie i wydłużenie jej głowicy. Zabieg ten to wynik konieczności zmieszczenia tarczy i jej osłony pod głowicą, aby znajdowała się na wysokości linii wyznaczonej przez granicę dolnej części obudowy. W standardowej konstrukcji tarcza zamontowana jest znacznie poniżej tej linii. Tak skonstruowaną szlifierką można szlifować w wąskich przestrzeniach

i miejscach, w których elementy tworzą kąt ostry do 43°.

Konsekwencją zmiany konstrukcji głowicy jest modyfikacja mocowania osłony tarczy i jej regulacji. Jest ona zamontowana w wąskim prowadzeniu kanałowym, które pozwala obracać ją swobodnie i optymalnie ustawiać (do wyboru mamy 7 ustawień). Rolę blokady osłony pełni prosty dźwigniowy mechanizm sprężynowy znajdujący się z tyłu dolnej części obudowy przekładni kątowej. Elementem bezpośrednio blokującym osłonę jest specjalnie wyprofilowane zakończenie dźwigni, które zazębia się z prostokątnymi wgłębieniami wykonanymi na niej. Dlatego, aby odblokować osłonę, należy nacisnąć dźwignię.
Kolejną konsekwencją przekonstruowania głowicy szlifierki jest zmiana położenia blokady wrzeciona. W testowanej maszynie znajduje się ona z boku obudowy przekładni kątowej, a więc nie w górnej jej części tak jak w maszynach o standardowej budowie. Sam mechanizm blokady pozostał niezmieniony. W

Metabo WEF 15-125 Quick zastosowano nakrętkę mocującą beznarzędziowo osprzęt. W układzie przeniesienia napędu zastosowano tłumik drgań skrętnych (gumowy element działający jak poduszka amortyzująca). Chroni on wrzeciono silnika przed tzw. ukręceniem się i zwiększa kulturę pracy maszyny. Dlatego nie szarpie ona podczas szlifowania. W mechanizmach przekładni z powodu jej zmniejszenia zastosowano ząb łukowy, który odznacza się wysoką trwałością, a przy tym może przenosić duże obciążenia, tj. co najmniej takie jak w standardowej konstrukcji uzębienie proste. Przed konsekwencjami nagłego zakleszczenia się tarczy operatora i maszynę chroni elektroniczne sprzęgło, które w takim wypadku ją wyłącza.

Szlifierka kątowa Metabo WEF 15-125 Quick napędzana jest innowacyjnym silnikiem Marathon II (drugiej generacji) o mocy 1550 W. O jego konstrukcji pisaliśmy przy okazji testów nowych szlifierek Metabo na tarcze 125 mm o mocy 1550 i 1700 W („Gazeta Narzędziowa” 8/2014). Przypominamy więc, że generuje on o 50% więcej momentu obrotowego i przy tym jest o 20% mniejszy w porównaniu do odpowiednich silników poprzedniej generacji (Marathon I). Efekt ten inżynierowie osiągnęli, zmieniając konstrukcję stojana – jego rozmiary i technologię nawijania uzwojeń. MARATHON II jest też bardziej odporny na przeciążenia, m.in. za sprawą zastosowania nowego wentylatora, który wywołuje przepływ powietrza o prędkości do 400 km/h. Zastosowano w nim dodatkową ochronę uzwojeń, tj. warstwę żywicy epoksydowej o nowej recepturze, bardziej odpornej na agresywny pył szlifierski, jak też opatentowany koszyczek odbijający drobiny kurzu.

Szlifierkę naszpikowano elektroniką – mamy więc układ Tacho-Constamatic stabilizujący obroty pod zmiennym obciążeniem, a także ochronę antyprzeciążeniową, łagodny rozruch, wspomniane sprzęgło przeciążeniowe oraz zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem w wyniku włączenia zasilania w sieci po jego uprzednim nagłym zaniku. Urządzenie wyłączy się też automatycznie w przypadku nadmiernego zużycia szczotek węglowych. Szlifierka napędza tarcze szlifierskie i do cięcia o średnicy 125 mm.

W redakcyjnym warsztacie przeprowadziliśmy dwie standardowe próby sprawdzające faktyczne możliwości szlifierki Metabo. W pierwszym szlifowaliśmy przez 20 s płaskownik stalowy ściernicą listkową Metabo Flexiamant Super „Convex” o granulacji 60, dostarczaną w zestawie z testowaną szlifierką. Usunęliśmy w tym czasie 15 g materiału stalowego. Warto tu zwrócić uwagę, że ściernica ta doskonale współgra z maszyną i można nią szlifować w trudno dostępnych miejscach. W drugim z testów

ten sam płaskownik stalowy przez 20 s szlifowaliśmy ściernicą cubitronową o granulacji 36, usuwając 28 g materiału. Uzyskany wynik jest rewelacyjny, jednakże ściernica ta ze względu na swoje mocowanie i wykonanie krążkowe daje mniejsze możliwości pracy w trudno dostępnych miejscach i szlifowania czołowego.

Reasumując, Metabo konsekwentnie wprowadza do swoich maszyn niedawno opracowane nowe technologie, które czynią je bardziej wydajnymi i łatwymi w operowaniu. Dowodem na to jest testowana przez nas szlifierka WEF 15-125 Quick.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments