TEST ŚWIDRÓW EGA. STWORZONE DO SZYBKIEGO WIERCENIA

Świdry to niezwykle popularne narzędzia wśród stolarzy i cieśli. Są niezastąpione podczas budowy domów drewnianych i prac wykończeniowych. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się świdrom oferowanym przez firmę EGA.

 

Świdry EGA mają klasyczną konstrukcję Lewisa. Ich uchwyty są sześciokątne, gdyż taki profil pozwala na pracę z wykorzystaniem wysokich momentów obrotowych. Eliminuje też całkowicie ryzyko obracania się wiertła w uchwycie wiertarskim, z czym fachowcy często mają do czynienia w przypadku użycia wierteł z uchwytami walcowymi. W świdrach EGA zastosowano gwintowany stożek centrujący. Umożliwia on centryczne ich prowadzenie i optymalizuje posuw, pracując w drewnie jak gwintowany wkręt. Dlatego w przypadku świdrów mówi się często o

ich wkręcaniu się w materiał. Oczywiście, wielkość 1-zwojnego gwintu stożka musi być odpowiednio dobrana do średnicy świdra, aby jego ostrza skrawały z optymalną wielkością wióra, i wynosi przeważnie 1–1,3 mm. Stąd wiercąc świdrami EGA, nie musimy nimi wywierać nacisku, gdyż same wchodzą w materiał. Lekki nacisk konieczny jest tylko w początkowej fazie wiercenia, tak jak przy montażu wkrętu w belkę drewnianą. Zatem do prawidłowej pracy świdrami EGA konieczne są w zasadzie jedynie obroty wiertarki, wiertarko-wkrętarki czy młotowiertarki.

EGA_swidr-3

Testowane świdry mają dwa rodzaje ostrzy skrawających: boczne i główne. Boczne ostrze wystaje nieco poza ostrze główne, gdyż wycina krawędź otworu i pracuje po okręgu. Nacina materiał drewniany na głębokość większą od grubości wióra. Dzięki temu uzyskujemy otwory o czystych krawędziach, czyli wysokiej jakości. Ostrze główne wybiera jedynie materiał z wnętrza otworu i dlatego jest równoległe w stosunku do powierzchni obrabianego elementu drewnianego lub pochylone do niego pod niewielkim kątem (w zależności od średnicy narzędzia). Kąt natarcia ostrza głównego wynosi ok. 10°.

EGA_swidr-1

Świdry EGA mają jednozwojne spirale i duże rowki wiórowe. Spirale są szerokie, czyli typu Lewisa. Można więc tymi świdrami obrabiać elementy zarówno z twardych, jak miękkich gatunków drewna. Powierzchnia spirali jest szlifowana i ostro zakończona. Zmniejsza to tarcie podczas wiercenia i eliminuje uszkodzenia krawędzi otworów.
Jak już wspominaliśmy, testowane świdry EGA mają szerokie rowki wiórowe, które umożliwiają efektywne odprowadzanie dużej ilości wiórów powstających podczas wiercenia w drewnie. Nie dochodzi więc do ich zapychania się wiórami oraz nagłego wzrostu oporów wiercenia i możliwe są szybkie postępy w pracy, co dobitnie pokazały redakcyjne testy. Świdry EGA dostępne są w średnicach 6–40 mm i długościach 230 oraz 460 mm (dokładne dane na: http://www.katalog.egatools.com/pl/product/6670/wiertlo-do-drewna-swider/4717).

EGA_swidr-6

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy świdry EGA o średnicy 18 mm i długości 230 oraz 460 mm. Najpierw świdrem 18 x 230 mm za pomocą młotowiertarki EGATECH ERH-26/1050 (moc – 1050 W, obroty – 1100/min) wykonaliśmy otwór przelotowy w belce sosnowej o grubości 12 cm. Otwór powstał w czasie 5,88 s. Test ten powtórzyliśmy, korzystając z akumulatorowej wiertarki Metabo SBE 18 LTX (zasilanie – akumulator LiHD 18V/3,1 Ah, obroty na 2. biegu – 3000/min) i jej wysokiej prędkości obrotowej. Świder wykonał zadanie w 3,84 s, potwierdzając, że został stworzony do bardzo szybkiego wiercenia. Redakcyjne testy zakończyliśmy próbą przewiercenia dwóch belek sosnowych o łącznej grubości 24 cm za pomocą świdra 18 x 460 mm. Do tego zadania wykorzystaliśmy wiertarko-wkrętarkę Hitachi DV18DBL2 (obroty na 2. biegu – 2100/min, zasilanie – bateria Li-Ion 18 V/5,0 Ah). Próba trwała jedynie 6,96 s.

EGA_swidr-4

EGA_swidr-5

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments