Test strugów elektrycznych Bosch GHO 26-82 i GHO 40-82 C Professional

Do redakcyjnego warsztatu trafiły dwa strugi elektryczne Bosch – średniej klasy model do wszechstronnych zastosowań i model zaawansowany zapewniający najwyższą jakość obróbki powierzchni.

Najważniejszym elementem różniącym od siebie strugi Bosch GHO 26-82 Professional i Bosch GHO 40-82 C Professional jest oczywiście silnik. W mniejszym strugu zastosowano jednostkę o mocy 710 W (maks. prędkość obrotowa głowicy – 16.500 obr./min), a w większym motor 850-watowy (14.000 obr./min). Już po tych parametrach widać, że GHO 26-82 to sprzęt do szybkiego i wydajnego strugania, ale niezbyt grubym wiórem, podczas gdy GHO 40-82 C to model z dużym zapasem

mocy przystosowany do największych obciążeń. Dodatkowo w tej drugiej maszynie zastosowań układ stabilizacji obrotów Constant Electronic. Odpowiada on za utrzymanie stałej prędkości obrotowej silnika pod zmiennym obciążeniem i gwarantuje utrzymanie najwyższej efektywności strugania w każdym rodzaju prac.

 

GHO 26-82

Te różnice w mocy silników przekładają się na główny parametr pracy, czyli maksymalną głębokość strugania. W przypadku modelu GHO 26-82 jest to 2,6 mm, a dla GHO 40-82 C – 4,0 mm. Choć prezentowane modele strugów  Bosch przeznaczone są dla trochę innych odbiorców, to jednak mają one wiele wspólnych cech konstrukcyjnych. Jedną z najważniejszych jest system Woodrazor. Wykorzystuje on bardzo ostre i o dużej żywotności noże z węglików spiekanych HM/TC. Posiadają one dwie krawędzie tnące. Ich wymiana w głowicy strugającej trwa dosłownie kilka sekund i sprowadza się do odkręcenia/zakręcenia trzech śrub. Regulacja noża jest także bardzo łatwa i może być z powodzeniem wykonywana przez samego użytkownika.

 

GHO 26-82

 

Warto w tym miejscu napisać, że produkty Boscha – w przeciwieństwie do większości podobnych narzędzi na rynku – mają w bębnie tylko jedno ostrze strugające (zapewnia ono szerokość strugania 82 mm). Dlaczego niemieccy inżynierowie podjęli tę dość odważną – wbrew rynkowi – decyzję? Po pierwsze, jedno ostrze ma mniejsze opory skrawania i daje lepsze rezultaty jakościowe niż dwa noże. Po drugie, w przypadku napotkania w drewnie gwoździa zniszczeniu ulega tylko jedno ostrze, przez co system jest tańszy w eksploatacji. I wreszcie po trzecie, wymiana i kalibracja jednego ostrza na głowicy tnącej jest znacznie łatwiejsza niż dwóch, których praktycznie nigdy nie uda się idealnie ustawić.

 

GHO 40-82 C

Idźmy dalej. Oba strugi Boscha mają lekką i odporną na ścieranie stopę z aluminium. W jej dolnej części znajdują się rowki technologiczne w kształcie litery „V” o różnej głębokości. Ułatwiają one szybsze i dokładniejsze fazowanie krawędzi. Wystarczy tylko umieścić strug rowkiem na krawędzi obrabianego przedmiotu i prowadzić elektronarzędzie wzdłuż niej. Integralnymi częściami podstaw w obu maszynach jest system regulacji głębokości strugania. Regulacji w zakresie 0-2,6 mm (GHO 26-82) i 0-4,0 mm (GHO 40-82 C) dokonuje się pokrętłami umieszczonym w górnej części obudowy. Dzięki towarzyszącym im podziałkom ustawienie tego parametru pracy jest bardzo precyzyjne. W obu strugach znajdziemy także stopki parkujące, które chronią obrabianą powierzchnię przed uszkodzeniem. Do precyzyjnego strugania można z kolei zastosować prowadnicę boczną, która ułatwia liniowe prowadzenie maszyny po obrabianym materiale. Dzięki prowadnicy kątowej bezproblemowo wykonamy też wręgowanie (tylko GHO 40-82 C Professional). W razie potrzeby można również zamontować ogranicznik głębokości i szerokości wręgowania, który umożliwia wykonanie wręgu o pożądanych wymiarach.

 

GHO 40-82 C

Strugi Boscha to także przykład wzorowej ergonomii. Elektronarzędzia są lekkie (2,6 i 3,5 kg), mogą być z powodzeniem obsługiwane jedną ręką, zarówno przez prawo-, jak i leworęcznych (przycisk bezpieczeństwa znajduje się po obu stronach uchwytu). Wyrzut strużyn odbywa się również dwustronnie i użytkownik może podłączyć odkurzacz lub worek na odpady z jednej lub drugiej strony.

Gdy weźmiemy oba strugi do ręki, zauważymy, że w mocniejszym modelu GHO 40-82 C rękojeść główną pokryto antypoślizgową okładziną.

Model ten ma również wysuwany magazynek na noże. W ramach redakcyjnych testów wykonaliśmy próbne zgrubne struganie sosnowego klocka o długości 53 cm pełną szerokością. Obie maszyny sprawdziliśmy na dwóch różnych głębokościach – model GHO 26-82 Professional na 1,3 i 2,6 mm (4 s i 8 s), a GHO 40-82 C Professional na 2 i 4 mm (7 s i 12 s). Testy pokazały, że oba strugi są bardzo wydajne i przy tym zapewniają wysoką jakość obróbki powierzchni nawet podczas strugania najgrubszym wiórem. Gdy dodamy do tego profesjonalne wykonanie, otrzymujemy maszyny zdolne zadowolić bardzo wymagających fachowców.

Dane techniczne strugów Bosch GHO 26-82 Professional i GHO 40-82 C Professional

Model

GHO 26-82

GHO 40-82 C

Moc silnika (W)

710

850

Prędkość obrotowa głowicy (min-1)

16.500

14.000

Constant Electronic

+

Głębokość strugania i szlifowania (mm)

0-2,6

0-4,0

Szerokość strugania i szlifowania (mm)

82

Waga (kg)

2,6

3,5

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments