Test przystawki kątowej AEG WB1

Przystawka kątowa AEG WB1 przeznaczona jest do współpracy z wiertarkami i wiertarko-wkrętarkami. Umożliwia wkręcanie nimi w trudno dostępnych miejscach.

Przystawka kątowa AEG WB1, konstrukcyjnie rzecz ujmując, to nic innego jak specjalnie skonstruowana autonomiczna przekładnia kątowa przeznaczona do współpracy z wiertarko-wkrętarkami i niewielkich rozmiarów wiertarkami, którymi można pracować jedną ręką. Służy ona do wkręcania pod kątem 105° w stosunku do wrzeciona maszyny. Przystawka ma dwa wrzeciona i łączącą je zębatą przekładnię kątową, a ponadto chromowaną obudowę i regulowany, też chromowany uchwyt blokujący. Wykonano ją całkowicie z metalu. Wrzeciono napędowe (wejściowe) ma przekrój 6-kątny 1/4”, zaś wyjściowe – koła. We wrzecionie wyjściowym wykonano

gniazdo 6-kątne 1/4” służące do mocowania bitów lub wierteł z chwytem 6-kątnym 1/4”. Wrzeciona ustawiono w stosunku do siebie pod wspomnianym kątem 105°. Długość przystawki to 140 mm, zaś jej wysokość – 30 mm. Wymiary te oznaczają, że faktycznie można pracować nią w bardzo ciasnych miejscach. Przystawkę montuje się w uchwycie wiertarskim lub 6-kątnym 1/4” wiertarko-wkrętarki lub wiertarki. Służy do tego wrzeciono napędowe, które jest dość długie (55 mm). Jego zadaniem jest przeniesienie obrotów maszyny przez przekładnię kątową przystawki na jej wrzeciono wyjściowe, czyli faktycznie na zamontowany w nim bit lub wiertło. Ponieważ przystawka obraca się wokół osi wrzeciona wejściowego (napędowego), można ustawić ją pod dowolnym kątem.

AEG_WB1_05

 

Do ustalenia najbardziej dogodnej pozycji służy ruchomy metalowy uchwyt (nasadzany na metalową obudowę przystawki), który ręcznie blokuje się w 14 kątowych pozycjach (co ok. 25,7°). Uchwyt ten pełni jeszcze jedną ważną rolę, a mianowicie za jego pomocą unieruchamiamy dłonią obudowę przekładni kątowej przystawki, dzięki czemu możemy dokładnie wiercić czy wkręcać. Praca przystawką wymaga więc od operatora użycia ręki w celu blokowania jej uchwytu. Druga ręka służy do trzymania maszyny. Zatem przystawka nie nadaje się do efektywnego stosowania z wiertarkami, które muszą być trzymane dwoma rękami. Ma ona również jeszcze jedno ograniczenie związane z jej niewielkimi wymiarami – zaprojektowano ją bowiem do przenoszenia momentów obrotowych o wartości do 11 Nm (zwiększenie przenoszonych sił wymagałoby albo zwiększenia wymiarów przystawki albo użycia bardzo drogich materiałów). Zatem doskonale nadaje się ona do montażu niewielkich wkrętów (do 5 mm). Najwygodniej, naszym zdaniem, jest ją stosować z kompaktowymi wiertarko-wkrętarkami bezprzewodowymi.

AEG_WB1_03

 

W redakcyjnych testach sprawdziliśmy przydatność użycia przystawki AEG WB1 do wkręcania blisko krawędzi. Odległość otworu wywierconego najbliżej bocznej krawędzi do tej krawędzi wyniosła ok. 1,2 cm, co jest bardzo dobrym wynikiem. Przystawkę testowaliśmy przy użyciu wiertarko-wkrętarek Milwaukee M12 CD (napięcie zasilania 12 V) i M18 CPD (18 V). Zarówno w kompaktowej 12-woltowej maszynie, jak i 18-woltowej AEG WB1 zdała testowe egzaminy na piątkę.

AEG_WB1_04

Autor: LP
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments