Test otwornicy diamentowej Marcrist DSU750X

Marcrist w swojej ofercie ma wiele innowacyjnych narzędzi. Jednym z nich jest otwornica diamentowa DSU750X, która może być stosowana z wiertnicami, wiertarkami, młotowiertarkami SDS-plus, a nawet z wiertarko-wkrętarkami.

 

 

Otwornice Marcrist DSU750X mają klasyczną budowę – ich głównymi częściami są segmenty diamentowe, cylindryczny korpus i gwintowany otwór (M16) służący do mocowania różnych uchwytów narzędziowych. W koronkach DSU750X Marcrist zastosował segmenty umożliwiające wydajną obróbkę na sucho twardych materiałów budowlanych, takich jak: cegła silikatowa, dziurawka, poroterm, piaskowiec twardy i średnio twardy, beton komórkowy i zwykły (średnio twardy). Korpus narzędzi ma trzy równomiernie rozmieszczone

otwory umożliwiające odprowadzenie urobku i chłodzenie segmentów, zaś ich czapa osiem. Dopuszczają one więcej powietrza do strefy skrawania oraz powodują jego zawirowania (ruch), co zwiększa skuteczność odprowadzania z niej ciepła. Dzięki temu nie dochodzi do utleniania diamentów zawartych w segmentach, a więc de facto do skrócenia żywotności koronek. W otwornicy zastosowano 6 segmentów (wysokość – 7 mm, szerokość – 3,4 mm, długość – 12 mm) rozmieszczonych równomiernie parami. Ponadto wykonano w niej dwa boczne otwory. Razem z 8 otworami w czapie służą one do usuwania (wybijania) urobku po wykonaniu wiercenia. Omawiane koronki Marcrist produkowane są w wersjach o średnicach 68 i 82 mm i długości 70 mm.

 

 

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy otwornicę Marcrist DSU750X o średnicy 68 mm, napędzając ją młotowiertarką SDS-plus Kress 360 BPS BiPower (obroty: 850/min). Podczas prób Kress 360 BPS BiPower wykorzystywał jedynie zasilanie z baterii Li-Ion/36 V/3,5 Ah. W celu montażu korony w młotowiertarce użyliśmy uchwytu Marcrist M16 x 2,0 SDS- (M16 – mocowanie koronki, SDS-plus – uchwyt do montażu w maszynie) oraz wiertła widiowego o średnicy 10 mm jako pilota. Najpierw wierciliśmy w porotermie (grubość – 5 cm), a następnie wykonaliśmy 7-centymetrowe, nieprzelotowe wiercenie w cegle dziurawce i 6-centymetrowe w bloczku z betonu B15. Uzyskane czasy tych operacji to: 11,08 s (poroterm), 39,2 s (cegła dziurawka) i 62,91 s (beton B15).

 

 

Nasze wrażenia z testów są następujące: koronka dość szybko zagłębiała się w obrabiane podczas prób materiały i zapewniła, naszym zdaniem, dobrą wydajność wiercenia, w tym także podczas wiercenia urządzeniami bezprzewodowymi (36 V), np. Kress 360 BPS BiPower. Określamy ją jako profesjonalną, gdyż odpowiada oczekiwaniom co do efektywności pracy większości fachowców zawodowo wykonujących otwory w materiałach budowlanych. Ważną zaletą testowanej otwornicy jest jej duża trwałość, jak też możliwość stosowania z innymi maszynami. Np. z mocnymi wiertnicami diamentowymi umożliwia ona efektywne wiercenia w twardym betonie, do czego potrzebny jest duży posuw, którego nie można zaaplikować z ręki, lecz posługując się specjalistycznym stojakiem..

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Otwornice bimetalowe Condor

Otwornice, zwane piłami otworowymi lub popularnie koronkami, to narzędzia najczęściej używane przez specjalistów zajmujących się pracami instalacyjnymi i wykończeniowymi, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się nowym piłom otworowym BiM marki Condor.

Otwornice Condor zostały wykonane ze stali narzędziowej (korpus) i szybkotnącej HSS (wieniec zębów), tworząc tzw. konstrukcję bimetaliczną. Gruba oraz wytrzymała podstawa zapewnia im dużą trwałość, stabilizując równocześnie proces cięcia, redukując do minimum szkodliwe naprężenia, do których dochodzi w trakcie pracy urządzenia.

Zęby omawianych otwornic wykonano ze stali HSS z 5-proc. dodatkiem kobaltu, który zwiększa ich wytrzymałość na ścieranie oraz wydatnie podnosi żywotność tych narzędzi. Zęby w otwornicach Condor są

rozwiedzione i mają nieregularną podziałkę. Umożliwia to skrawanie z dużą wydajnością, podczas pracy obniża tarcie narzędzia o boki wykonywanego otworu, redukuje drgania i hałas. W bokach otwornicy wykonano podłużne otwory, które służą do odprowadzania wiórów i usuwania urobku.

W centrum podstawy znajduje się gwintowany otwór służący do mocowania oprawek (zwanych też adapterami) z 6-kątnym trzpieniem 3/8” przeznaczonym do montowania otwornic w uchwytach wiertarek, wiertarko-wkrętarek i młotków obrotowych. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje oprawek Condor: do otwornic (1) o średnicy 14–30 mm i (2) 32–152 mm. Drugi adapter wyposażono w dwa kołki blokujące, umożliwiające też efektywne przenoszenie dużego momentu obrotowego maszyny na piłę otworową. Dzięki nim wiercenie przebiega efektywnie i nie dochodzi do zakleszczenia się oprawki w pile otworowej. Warto tu zwrócić uwagę, że podstawa otwornic o średnicy 14–30 mm posiada podfrezowania, dzięki którym możemy je wykręcić z oprawki za pomocą płaskiego klucza.

W oprawkach mocuje się nie tylko piły otworowe, ale też wiertła pilotowe. Prezentowane otwornice wyposażone są w kręte wiertła pilotujące ze stali HSS o średnicy 6,35 mm (długość robocza – 40 mm, długość całkowita – 70 mm), blokowane w oprawkach śrubowo (w tym celu splanowano ich uchwyty).

Otwornice Condor dostępne są w rozmiarach od 14 do 140 mm. Ich maksymalna głębokość wiercenia wynosi 38 mm. Dobór średnic otwornic przez markę Condor wynika z zastosowań tych narzędzi. Są one przeznaczone do wykonywania otworów pod rury wentylacyjne, sanitarne i wodno-kanalizacyjne oraz odpływowe, puszki rozdzielcze, rozgałęźne, kontaktowe, zamki, oświetlenie halogenowe itp. Obrabia się nimi drewno miękkie, twarde i warstwowe, płyty wiórowe, fornirowane i laminowane, sklejkę, płyty gipsowe i gipsowo-cementowe, eternit, cegłę pełną, mur, ceramikę budowlaną, szkło akrylowe, tworzywa sztuczne, aluminium, miedź i metale nieżelazne, stal nierdzewną, żeliwo, staliwo itd. Jak widać, pod względem obróbki różnorodnych materiałów otwornice Condor zasługują na miano narzędzi uniwersalnych, co wynika z tego, że faktycznie są rodzajem kompaktowych pił.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu