Test młotowiertarki DWT SBH-850 TS

Trzykilogramowy młotek SDS-plus jest chyba najbardziej uniwersalną maszyną z tej grupy elektronarzędzi – znajdzie zastosowanie i u profesjonalisty na placu budowy, i u majsterkowicza przy remoncie mieszkania czy domu. Do redakcyjnego warsztatu trafiła właśnie młotowiertarka DWT SBH-850 TS.

Młotowiertarka DWT SBH-850 TS to urządzenie klasy półprofesjonalnej, napędzane nowoczesnym silnikiem szczotkowym o mocy 850 W, dostępne w sprzedaży w firmie Hanmar i na www.hanmar.pl. Maszyna wyposażona jest w elektroniczne sterowanie szybkością pracy (obroty 0-1000/min, udary – 0-5100/min) – wstępny wybór tego parametru i płynną jego regulację za pomocą włącznika. Młotek wytwarza udary o energii do 2,2 J. DWT ma słupkowy przełącznik zmiany

kierunków obrotu wrzeciona. Tryb pracy (wiercenie, wiercenie z udarem i podkuwanie) ustawia się przełącznikiem obrotowym umieszczonym z boku obudowy maszyny.

DWT_SBH-850TS_01

Młotowiertarka korzysta ze sprawdzonego w innych urządzeniach i najwygodniejszego w codziennym użytkowaniu uchwytu wiertarskiego SDS-plus. Dużą zaletą uchwytu SDS-plus jest możliwość montowania w nim poprzez tzw. adapter (przejściówkę) tradycyjnego uchwytu wiertarskiego. Dzięki temu młotek ma szerszy zakres stosowania – można go używać nie tylko z typowym osprzętem SDS-plus (wiertłami, przecinakami i koronkami), ale także z tradycyjnymi wiertłami cylindrycznymi (np. do drewna). Młotkiem DWT SBH-850 TS wywiercimy w betonie otwór o średnicy do 26 mm, w drewnie – do 40 mm, a w stali – do 13 mm.

Prezentowany młotek DWT jest maszyną wykonaną z dużą dbałością o jakość. Producent zastosował dobrej jakości plastik na obudowie silnika i mechanizmów napędowych. Na rękojeści głównej znajdziemy antypoślizgową okładzinę. Nie mogło zabraknąć rękojeści pomocniczej, którą mocuje się do głowicy za pomocą opaski zaciskowej. Uchwyt można więc ustawiać w dowolnym położeniu i obracać o 360° wokół osi wiertła.

DWT_SBH-850TS_02
W redakcyjnych testach młotowiertarki DWT najpierw przewierciliśmy sosnowy klocek o grubości 80 mm wiertłem 3-ostrzowym o średnicy 32 mm. Operacja ta zajęła nam 4,23 s. W zadaniach udarowych przewiercaliśmy na wylot krawężnik betonowy B45 o grubości 100 mm. Użyliśmy do tego 4-ostrzowych wierteł – najpierw o średnicy 16, a później 20 mm. Maszyna osiągnęła odpowiednio czasy 17,02 s i 24 s, co oznacza, że ma dość dużą efektywność wiercenia w twardym betonie. Ostatnia próba udarowa polegała na wbiciu gwoździa 8 x 150 mm w belkę sosnową. Ktoś może zapytać, dlaczego wbijamy gwoździe, zamiast kuć beton czy kamień. Odpowiadamy, że wbijanie gwoździ jest znacznie bardziej mierzalne oraz porównywalne niż skuwanie betonu i dość dobrze pokazuje możliwości udarowe młotowiertarek czy młotów. Operacja wbicia gwoździa przy życiu DWT zajęła nam 7,8 s.

DWT_SBH-850TS_03
Reasumując, młotowiertarka DWT SBH-850 TS, jak na urządzenie półprofesjonalne, zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie zarówno pod względem jakości wykonania, jak i efektywności pracy. W tej klasie urządzeń na pewno należy ona do grupy najwydajniejszych maszyn.

Autor: Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne młotka udarowego DWT SBH-850 TS

 

Moc850 W
Energia pojedynczego udaru2,2 J
Obroty0-1000/min
Liczba udarów0-5100/min
Maksymalna średnica wiercenia w betonie/drewnie/stali26/40/13 mm
Waga3,0 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments