Test młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV

Niewątpliwie flagowym modelem z boschowskiego portfolio młotów udarowo-obrotowych SDS-max jest GBH 8-45 DV Professional. To duże i silne narzędzie z wieloma nowinkami technologicznymi zwiększającymi wygodę i wydajność pracy.

Bosch GBH 8-45 DV to urządzenie dwufunkcyjne, które pozwala zarówno wiercić z udarem, jak i kuć. Solidny uchwyt narzędziowy SDS-max comfort (obsługiwany jedną ręką, gdyż do zamontowania osprzętu w gnieździe nie potrzeba odciągać tulei zabezpieczającej), pozwala bez obaw o wytrzymałość maszyny wykonywać kucie w najtwardszym materiale. Zastosowana w prezentowanym modelu jednostka napędowa o mocy aż 1500 W (maksymalna

prędkość obrotowa 305 obr./min) współpracuje z wyjątkowo wydajnym i skutecznym mechanizmem udaru pneumatycznego, który potrafi wygenerować nawet 2760 uderzeń/min, każde z energią 12,5 J. Funkcja Turbo Power i system Constant Electronic dbają o to, żeby młot działał z pełną mocą nawet w momentach największego obciążenia zarówno w trybie kucia (Turbo Power), jak i wiercenia (stabilizacja prędkości obrotowej). Oprócz tych dwóch systemów elektronicznych, zastosowano też inne, chociażby płynną regulację prędkości obrotowej silnik za pomocą włącznika spustowego czy też wstępny wybór prędkości obrotowej i częstotliwości udarów za pomocą pokrętła z sześcioma pozycjami. Te rozwiązania pozwalają dobrać parametry pracy młota z uwzględnieniem rodzaju materiału czy średnicy otworu, a także przeprowadzać delikatniejszą obróbkę w przypadku materiałów kruchych czy łatwo podatnych na uszkodzenie. Młot wyposażony jest we wskaźniki serwisowy i zasilania.

Obsługa młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV jest wręcz banalnie prosta. Dużym włącznikiem głównym zintegrowanym w rękojeści „D” sterujemy parametrami pracy silnika. W trybie kucia przełącznik można zablokować do pracy ciągłej. Wyboru trybu działania młota dokonuje się pokrętłem w górnej części obudowy.

Użytkownik ma do dyspozycji wiercenie z udarem, kucie i funkcję Vario-Lock z 12 pozycjami ustawienia dłuta. Jednak najważniejszym aspektem konstrukcji młota Bosch GBH 8-45 DV jest system tłumienia drgań Vibration Control. Składa się on z trzech elementów – specjalnie zaprojektowanego mechan

izmu udaru pneumatycznego wytwarzającego mniejsze wibracje, sprężynowo-zawiasowego mechanizmu zamocowania rękojeści do korpusu elektronarzędzia i mechanizmu przeciwwagi umieszczonego w aluminiowej obudowie. Te trzy składowe sprawiają, że obniżony poziom drgań pozwala na dłuższą pracę młotem Boscha, gdyż w myśl nowych przepisów unijnych operator takiego narzędzia może przyjąć tylko określoną dawkę drgań dziennie wynoszącą 5 m/s2.

Boschem GBH 8-45 DV możemy bez łamania prawa wiercić ciągle przez ponad 3 godz.dziennie i kuć przez ponad 4. Możliwość dłuższej pracy ciągłej przekłada się oczywiście na większą skuteczność działania w ciągu dnia roboczego.

 

Młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 8-45 DV jest również dopracowany pod względem jakości wykonania. Niemiecka solidność to nie banał w przypadku najnowszego elektronarzędzia tej firmy. Na wszystkich częściach chwytnych zastosowano miękkie materiały antypoślizgowe. Pokrętła i włączniki o

bsługuje się płynnie. Solidna aluminiowa osłona mechanizmu przeciwwagi zapewnia mu dużą trwałość. Duży uchwyt narzędziowy SDS-max to gwarancja wytrzymałości na najcięższe zadania kucia i wiercenia. Maszyna jest również bardzo bezpieczna – mechaniczne sprzęgło rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się wiertła, chroniąc w ten sposób operatora przed ewentualnymi obrażeniami ciała. Ma też system zabezpieczenia przed restartem w przypadku odcięcia zasilania działajacy we wszystkich trybach pracy.

W redakcyjnych testach przeprowadziliśmy próby wiercenia w twardym betonie B40 z wykorzystaniem dwóch rodzajów osprzętu. W pierwszej próbie zastosowaliśmy koronę o średnicy 50 mm. Wywiercenie otworu o głębokości 65 mm w krawężniku zajęło Boschowi 35 s. Z kolei z 4-ostrzowym wiertłem 40 mm w gnieździe przewiercenie na wylot tego samego elementu (grubość 120 mm) trwało 33 s. Oprócz wrażenia, że młot dysponuje wciąż dużym zapasem mocy do wiercenia jeszcze większych otworów, byliśmy bardzo mile zaskoczeni działaniem systemu antywibracyjnego. Choć nie można całkowicie wyeliminować drgań podczas pracy tego typu elektronarzędziami, to

jednak mechanizm Vibration Control znacząco redukuje wibracje przenoszone na ręce użytkownika.

 

Dane techniczne młota udarowo-obrotowego Bosch GBH 8-45 DV

Moc nominalna

1500 W

Nominalna prędkość obrotowa

150-305 min-1

Liczba udarów przy nominalnej prędkości obrotowej

1380-2760 min-1

Energia pojedynczego udaru

12,5 J

Średnica wiercenia w betonie wiertłami pełnymi SDS-max

12-45 mm

Max. średnica wiercenia w betonie wiertłami przebiciowymi

80 mm

Max. średnica wiercenia w betonie koronkami wiertniczymi

125 mm

System montażu narzędzi SDS-max Comfort

+

System antywibracyjny Vibration Control

+

Ciężar bez kabla

8,9 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test wiertarki udarowej YATO YT-82035

Marka YATO, znana z dobrej jakości warsztatowych narzędzi ręcznych, właśnie wprowadza na rynek swoje elektronarzędzia. Fakt ten stanowi bardzo dobrą okazję do przyjrzenia się bliżej nowym maszynom. Najpierw wypróbowaliśmy wiertarkę udarową YATO YT-82035.

Wiertarka udarowa YATO YT-82035 to klasyczna konstrukcja pistoletowa wyposażona w silnik o mocy 710 W. Jednostka napędowa współpracuje z jednobiegową przekładnią i zapewnia maksymalne obroty na poziomie 2300/min. Urządzenie ma mechaniczny udar, który służy do wiercenia w materiałach budowlanych. Parametry pracy regulowane są płynnie (obroty w zakresie 0-2300/min) za pomocą włącznika spustowego. Zintegrowano

w nim pokrętło do ustawiania wstępnej prędkości obrotowej, które pomaga dobrać maksymalne obroty do rodzaju operacji obróbczej. Włącznik testowanej wiertarki można zablokować do pracy ciągłej. Z kolei kierunek obrotów wrzeciona zmienia się za pomocą dźwigni znajdującej się nad włącznikiem głównym, a wybór trybu pracy (wiercenie/wiercenie z udarem) ustawia się za pomocą przełącznika suwakowego umieszczonego na górze obudowy. Prezentowaną wiertarką wywiercimy otwory o maksymalnej średnicy 13 mm w stali i 16 mm w betonie.

W YATO YT-82035 zastosowano uchwyt wiertarski o zakresie mocowania do 13 mm. Jest to wytrzymała i trwała konstrukcja wykonana całkowicie ze stali i obsługiwana narzędziowo, tzw. kluczykowa. Dzięki temu mamy pewność mocnego zamocowania osprzętu, co jest szczególnie ważne podczas wiercenia udarowego.

Naszym zdaniem nowe YATO YT-82035 prezentuje się całkiem nieźle pod względem jakości zastosowanych materiałów i ergonomii. Ma elastyczny gumowy kabel i uchwyt główny pokryty w dużej części antypoślizgowym materiałem. Rękojeść pomocniczą można obracać o 360° wokół osi maszyny i w ten sposób z łatwością dobierać jej położenie do wykonywanego zadania. Zintegrowano w niej dodatkowo mechanizm do montażu ogranicznika głębokości wiercenia.

Rozpoczynając praktyczną część testów, byliśmy bardzo ciekawi możliwości YATO. Konkurencyjne maszyny o takiej mocy mogą pochwalić się naprawdę porządnymi osiągami. W pierwszej próbie postanowiliśmy więc wiercić w drewnie. W uchwycie zamocowaliśmy świder o średnicy 20 mm i wykonaliśmy nim w dwóch złączonych kantówkach sosnowych otwór o głębokości 74 mm. Sprzęt dał sobie radę błyskawicznie, czyli w 2,18 s. W drugiej próbie użyliśmy YATO do wiercenia przelotowego w elemencie ze stali konstrukcyjnej o grubości 11 mm i wykonaliśmy nim otwór o średnicy 6 mm. Ta próba z kolei zajęła nam 29,01 s. Następnie przystąpiliśmy do testu udarowego. Wykonanie w bloczku betonowym otworu o głębokości 7,8 cm i średnicy 10 mm zajęło nam zaledwie 5,08 s.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu