Test frezów trepanacyjnych Abraboro

Frezy trepanacyjne, zwane też wiertłami koronowymi, służą do wiercenia dużych otworów w elementach metalowych. Nie wymagają wykonania wstępnego otworu, który w kolejnych operacjach obróbczych jest rozwiercany. Dlatego wiercenie nimi jest proste i ekonomiczne.

Frezy trepanacyjne Abraboro mają klasyczną konstrukcję. Złożone są z cylindrycznej części roboczej, która ma zęby na swoim obwodzie, i uchwytu. Zęby mają złożoną geometrię i dwa ostre ostrza (proste i wklęsłe półokrągłe), duży dodatni kąt natarcia i połączone są ze spiralnymi rowkami wykonanymi w korpusie tych narzędzi oraz zaczynającymi się w przestrzeniach międzyzębnych. Rowki te podczas wiercenia służą do odprowadzania wiórów ze

strefy obróbki. Można więc powiedzieć, że frezy trepanacyjne łączą cechy wierteł krętych, które mają spiralne rowki, oraz klasycznych otwornic wyposażonych w zęby na obwodzie.
Frezy wykonuje się ze stali szybkotnącej HSS lub z węglików spiekanych. W ofercie Abraboro znajdują się frezy wykonane ze stali szybkotnącej HSS o średnicach od 12 do 40 mm przeznaczone do obróbki popularnych stali konstrukcyjnych. Ich długość robocza wynosi 30 mm (całkowita długość – 60 mm). Frezy Abraboro wyposażone są w uchwyt Weldon 3/4”, który umożliwia ich szybkie beznarzędziowe mocowanie w uchwytach wiertarek magnetycznych. Nadmieniamy, że frezy trepanacyjne mają różne wykonania uchwytów, w tym także systemowe stosowane przez producentów wiertnic magnetycznych.

Frezy trepanacyjne Abraboro, podobnie jak inne tego typu narzędzia, przeznaczone są do wykonywania otworów przelotowych. Mogą być stosowane w wiertarkach stacjonarnych oraz ze stopą elektromagnetyczną lub magnetyczną (tzw. wiertnice magnetyczne), jak też w obrabiarkach sterowanych mechanicznie oraz numerycznie (CNC). Narzędzia te odznaczają się o ok. 30% mniejszym zapotrzebowaniem na moc niż spiralne wiertła pełne. Dlatego wiertarką o mocy 1600 W możemy nimi wykonywać otwory w metalu o średnicy do ok. 130 mm. Narzędzia te także znacznie przyspieszają tę operację. Tak dobre efekty eksploatacyjne uzyskuje się nimi, gdyż wycinają otwór jak piła otworowa, a nie zamieniają go na wióry jak wiertło. Efektem tego jest nie tylko szybkie wiercenie, ale też bardzo dobra jakość wykonania otworu pod względem jego dokładności wymiarowej oraz kształtowej i gładkości powierzchni. Powstaje przy tym znacznie mniej wiórów niż w przypadku wiertła pełnego i stosunkowo duży walcowy korek, który podczas wiercenia jest wycinany przez frez. Może on być użyty do wytwarzania mniejszych elementów, a więc jest pełnowartościowym metalowym surowcem. Wykorzystanie jego jest szczególnie ważne, gdy wiercimy np. w drogich stalach. Ponieważ frezy trepanacyjne nie wymagają prowadzenia, wykonamy nimi także otwory otwarte na krawędziach elementów lub zachodzące na siebie.

W warsztacie redakcyjnym poddaliśmy testom frez trepanacyjny Abraboro o średnicy 18 mm. Do jego napędu użyliśmy wiertnicy magnetycznej Unibor EQ35N o mocy 1000 W i obrotach 450/min z grawitacyjnym systemem chłodzenia. Takim zestawem narzędziowym wierciliśmy w płycie stalowej o grubości 18 mm. Średni czas wiercenia nim otworów w zastosowaniem lekkiego posuwu operatora wyniósł 62 s, co oznacza bardzo dobrą wydajność pracy. W czasie przeprowadzonych prób wiertło skrawało stabilnie i dawało bardzo dobrej jakości otwory. Po wykonaniu 10 otworów nie stwierdziliśmy oznak zużycia testowanego frezu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments