TEST BITÓW JUFISTO

W ofercie marki Jufisto można znaleźć profesjonalne końcówki wkręcające pokryte azotkiem tytanu (TiN). Ich konstrukcja eliminuje uciążliwe zjawisko wypadania bitów krzyżowych (Phillips lub Pozidriv) z gniazda łba wkrętu lub śruby.

Zanim opowiemy o bitach Jufisto, kilka słów na temat procesu montażu wkrętów. Okazuje się, że wkręcanie wbrew pozorom nie jest procesem prostym. Ma różne fazy i przebiegi, zależne m.in. od tego, w jaki materiał wkręcamy wkręt, jak dużego momentu obrotowego oraz jakich obrotów używamy. Warto także uzmysłowić sobie, że podczas procesu wkręcania zachodzą zjawiska fizyczne, które warunkują jego efektywność, np. wypadanie grota z łba wkrętu lub śruby, spowodowane jego słabym przyleganiem

do gniazda (na skutek niewielkiego tarcia), czy wystąpienie siły wyrzucającej bity Phillips lub Pozidriv z gniazda, tzw. zjawisko cam-out, szybkie zużycie końcówki lub łba śruby itd. Stąd producenci bitów proponują różne rozwiązania, eliminujące wyżej wymienione negatywne zjawiska. Jednym z nich jest pokrycie bitów specjalnymi powłokami oraz ryflowanie zwiększające ich przyleganie do gniazda łba śruby czy wkrętu. Przykładem takich narzędzi są bity Jufisto.
Końcówki Jufisto wykonano z twardej stali S2. Mają one chropowate i ryflowane powierzchnie pokryte azotkiem tytanu (TiN), stykające się z gniazdem łba wkrętu lub śruby.

Jufisto_bit_TiN-5

Ryflowane i chropowate powierzchnie zwiększają tarcie między krawędzią narzędzia a wkrętem, przez co siła wypychająca bit powstająca przy wkręcaniu wkrętów Phillips i Pozidriv zostaje znacznie zredukowana. Aby przekonać się, czy tak jest, przetestowaliśmy bity Phillips i Pozidriv® marki Jufisto i porównaliśmy je ze standardowymi bitami tego typu dostępnymi na rynku. Końcówkami tymi wkręcaliśmy wkręty w drewno sosnowe. Jako napęd zastosowaliśmy wkrętarkę akumulatorową Milwaukee o napięciu zasilania 12 V. W obu wypadkach wystąpiło zjawisko wypadania bitów z łba wkrętu (tzw. cam-out). Jednakże w przypadku Jufisto jego częstotliwość była według naszych obliczeń o 6–7 mniejsza niż w przypadku zwykłego bita. Zaś uszkodzenia łba wkrętu, o ile do nich doszło na skutek wypadnięcia końcówki Jufisto, były niewielkie w porównaniu ze zwykłym bitem.

Jufisto_bit_TiN-3

Obliczeń średniej częstotliwości wystąpienia zjawiska cam-out dokonaliśmy na podstawie prób przeprowadzonych przez dwóch operatorów. Uzyskali oni inne częstości pojawienia się tego zjawiska, jednakże zawsze w wypadku Jufisto były o 6–7 mniejsze niż wypadku zwykłego bitu. Stąd można wnosić, że stopień opanowania wkręcania przy użyciu wkrętarki ma istotne znacznie dla wystąpienia tego zjawiska.

Jufisto_bit_TiN-4

Nadmieniamy, że w ofercie marki Jufisto znajdują się nasadki z uchwytami 1/4” wykonane ze stali chromowo-wanadowej wyposażone w magnesy, które przytrzymują śruby i wkręty z łbami 6-kątnymi. To proste rozwiązanie znacznie ułatwia ich montaż. Ofertę dopełniają uchwyty na bity z magnesami, podobnie jak nasadki wykonane ze stali chromowo-wanadowej.

Jufisto_bit_TiN-2

Reasumując, naszym zdaniem warto zakupić końcówki Jufisto Philips® i Pozidriv® z powłokami zwiększającymi ich przyleganie do gniazda łba wkrętu czy śruby, gdyż ich skuteczność zapobiegania zjawisku cam-out jest bardzo duża – nawet 100-procentowa, o ile oczywiście operację wkręcania mechanicznego opanowaliśmy w wysokim stopniu. Warto tu wspomnieć, że powłoka TiN znaczne zwiększa też żywotność bitów Jufisto.

pins

Jufisto_bit_TiN-1

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments