TEST 3-BIEGOWEJ WIERTARKO-WKRĘTARKI METABO BS 18 LTX-3 BL Q I

Na testy do redakcyjnego warsztatu trafił prosto spod igły najnowszy model Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I. Metabo niedawno rozszerzyło rodzinę swoich wiertarko-wkrętarek 18 V klasy LTX o maszyny wyposażone w przekładnie 3-biegowe i silniki bezszczotkowe.

 

Testowana wiertarko-wkrętarka Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I wyposażona jest w 3-biegową przekładnię planetarną, mieszczącą się w wytrzymałej obudowie metalowej, i w bezszczotkowy silnik drugiej generacji, który charakteryzuje się wyższą mocą i efektywnością pracy od tego typu jednostek napędowych dotychczas wykorzystywanych przez niemieckiego producenta. Jest to m.in. konsekwencją zastosowania w nim uzwojeń o specjalnej konstrukcji. Dzięki mocniejszemu silnikowi oraz technologii zasilania LiHD 3-biegowa wiertarko-wkrętarka Metabo

BS 18 LTX-3 BL Q I generuje 60 Nm momentu podczas wkręcania miękkiego i 120 Nm w trakcie wkręcania twardego. Na I biegu użytkownik ma do dyspozycji 600 obr./min, na II – 2050 obr./min, zaś na III – 3800 obr./min. Jak widać, dzięki przekładni 3-biegowej Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I oferuje znacznie większy zakres obrotów niż tej samej klasy wiertarko-wkrętarki 2-biegowe, których maksymalne obroty wynoszą 2100/min. Możemy więc w testowanej maszynie stosować bardzo szeroką gamę osprzętu i pracować nim z optymalnymi obrotami, co pozwala szybko wykonywać pracę i zmniejsza zużycie osprzętu, w tym np. wierteł do metalu. Warto tu wspomnieć, że w przypadku konieczności użycia bardzo dużej siły w testowanym sprzęcie możemy zastosować przystawkę Metabo PowerX3 (wyposażenie opcjonalne) zwielokratniającą jego moment obrotowy.

Metabo_BS18LTX-3BLQI-1

Wiertarko-wkrętarką Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I wywiercimy otwory do 65 mm w drewnie i do 13 mm w stali. Maszyna, jak pokazały redakcyjne testy, sprawdza się podczas precyzyjnego montażu małych wkrętów i szybkiego wiercenia w stali oraz drewnie, jak też w trakcie operacji wymagających użycia bardzo dużej siły.
Za nastawy i sterowanie testowanym sprzętem odpowiada elektronika Ultra-M. Mamy w nim precyzyjną elektroniczną regulację momentu obrotowego ze sprzęgłem Precision Stop, które redukuje jego wielkość do wartości optymalnej dla najmniejszych wkrętów. Jest też elektronicznie generowany impulsowy tryb pracy, który pozwala dokładnie punktowo wiercić w elementach o gładkich i śliskich powierzchniach, jak również demontować uszkodzone lub zapieczone wkręty. Moment obrotowy reguluje się pokrętłem znajdującym się w mocowaniu akumulatora. Włącza się w nim też tryb impulsowy i wiercenia.

Metabo_BS18LTX-3BLQI-4

Pozostałe funkcje elektroniki Ultra-M to komunikacja maszyny z akumulatorem, jak też akumulatora z ładowarką. Efektem tego jest pełna ochrona ogniw Li-Ion baterii przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i zbyt wysoką temperaturą. Np. gdy podłączymy do ładowarki nadmiernie rozgrzany akumulator, schłodzi ona jego ogniwa (technologia AIR COOLED). Zaś proces ładowania rozpocznie się w momencie, gdy temperatura ogniw będzie odpowiednio niska. Elektronika Ultra-M pozwala więc zachować pełną żywotność baterii, co firma Metabo potwierdza, udzielając na nie 3-letniej gwarancji. Akumulatory mają wskaźnik stanu naładowania, który pozwala w odpowiednim momencie zmienić baterię na pełną, a pustą podłączyć do ładowarki.
Testowaną wiertarko-wkrętarkę wyposażono w narzędziowy System Metabo Quick, który umożliwia szybką wymianę bezkluczykowego `wiertarskiego uchwytu (zakres mocowania – 1,5–13 mm) na gniazdowy 6-kątny 1/4” i odwrotnie. Użytkownik ma też do dyspozycji wrzeciono z gniazdem 6-kątnym 1/4”, dzięki czemu wiertarko-wkrętarkę Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I możemy skrócić z 213 do 168 mm i pracować nią w ciasnych miejscach. Osprzęt w uchwycie wiertarskim zmienia się jedną ręką, gdyż urządzenie ma automatyczną blokadę wrzeciona w stanie spoczynku.

Metabo_BS18LTX-3BLQI-8

Operowanie nim w ciemnych pomieszczeniach ułatwia dioda LED. Zaś aplikację wysokich momentów obrotowych – rękojeść dodatkowa z mocowaniem zapadkowym, które uniemożliwia jej luzowanie i

przekręcanie się podczas pracy. W sprzęcie znajdziemy tak przydatne i praktyczne gadżety, jak zaczep do paska i pojemnik na końcówki wkrętakowe.
W redakcyjnych testach do zasilania wiertarko-wkrętarki Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I zastosowaliśmy akumulator Li-Ion Metabo Li-Power 18 V/5,2 Ah. Próby rozpoczęliśmy od trudnego zadania wiercenia świdrem 40 mm w belce sosnowej otworu przelotowego o długości 12 cm. Wykorzystaliśmy do tego I bieg. Zadanie wykonaliśmy w czasie 9,98 s. Następnie w uchwycie wiertarskim zamontowaliśmy świder 25 mm, włączyliśmy II bieg i w tej samej belce sosnowej wykonaliśmy otwór przelotowy (12 cm). Operacja trwała zaledwie 2,91 s. W trzeciej próbie wiercenia w uchwycie wiertarskim zamocowaliśmy świder 18 mm, ustawiliśmy III najszybszy bieg i w tej samej belce sosnowej wywierciliśmy otwór przelotowy (12 cm) w 1,91 s. W czwartej próbie wywierciliśmy w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm otwór przelotowy o długości 6 mm za pomocą wiertła krętego ze zmodyfikowanym ścinem. Operacja zajęła nam 15,95 s. W ostatnim teście zamontowaliśmy na I biegu w belce sosnowej duży wkręt ciesielski 10 x 300 mm, co trwało 9,86 s.

Metabo_BS18LTX-3BLQI-7

Redakcyjne testy pokazały, że wiertarko-wkrętarka Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I umożliwia bardzo szybką i jednocześnie optymalną pod względem stosowanych obrotów pracę. Urządzenie dysponuje siłą słonia i zwinnością geparda. Naszym zdaniem testowana wiertarko-wkrętarka Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I to sprzęt dla profesjonalistów i do najbardziej wymagających zadań. Spełnia oczekiwania zarówno stolarzy oraz cieśli, dla których możliwość bardzo szybkiego wiercenia jest ważną cechą tego typu urządzeń, jak też profesjonalistów z budownictwa i branży renowacji, którzy wykonują bardzo szeroki zakres prac.
Reasumując, testowana wiertarko-wkrętarka Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I oferuje największy na rynku poziom funkcjonalności i jest odpowiedzią na wymagania fachowców, dla których wysoka efektywność pracy i optymalne parametry operacji obróbczych są priorytetem.

pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarka Metabo BS 18 LTX-3 BL Q I

Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemność Li-Power/18 V/2.0, 4.0, i 5.2 Ah
Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemność LiHD/18 V/3.1, 3.5, 5.5, 6.2, 7.0 Ah
Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II/III bieg) 0-600/0-2050/0-3800 obr./min
Maks. moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim 60 Nm
Moment impulsowy 65 Nm
Maks. moment obrotowy przy wkręcaniu twardym 120 Nm
Regulowany moment obrotowy 1-20 Nm
Średnica wiercenia w stali/drewnie miękkim 13/65 mm
Zakres średnic mocowania w uchwycie wiertarskim 1,5-13 mm
Ciężar (z akumulatorem Li-HD 18 V/5. Ah) 2,6 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar

wpDiscuz