Świdry z uchwytem SDS-plus od YATO

W młoto-wiertarkach, aby móc wiercić nimi w materiałach skrawalnych, stosuje się adaptery i dodatkowe uchwyty. Sensowność i ekonomiczność tego rozwiązania oceniamy z puktu widzenia producenta świdrów z uchwytem SDS-plus.

 

Niebawem wiosna. W branży narzędziowej wyczekiwana bardziej niż w innych. Sprzedaż narzędzi w okresie zimowym jest bowiem zdecydowanie niższa niż w pozostałej części roku. Znika śnieg, ruszają budowy, odżywają uśpione ubiegłoroczne plany. Może w tym roku skończymy budowę altanki na działce, może w tym roku rozpoczniemy remont strychu, może przebudujemy garaż. Wiosna sprzyja

nowym pomysłom. Zdecydowanie łatwiej jest realizować techniczne plany, mając przynajmniej skromne zaplecze narzędziowe, coś ponad młotek, przecinak lub szpachelkę. Najczęściej w naszych domowych skrzynkach znajdziemy jeszcze kilka wierteł różnego gatunku, różnej wielkości i różnego przeznaczenia. Najbardziej popularne są wiertła do wiercenia w metalu i udarowe do muru, betonu lub kamienia. Bardziej zaangażowani  majsterkowicze i fachowi wykonawcy znają używane od kilku lat wiertła udarowe z systemem mocowania SDS-plus. Podstawową cechą tego systemu jest możliwość szybkiej wymiany narzędzia i  przezbrojenia do innej pracy.

Korzystając z wiertarek z elektropneumatycznym udarem i uchwytem mocującym SDS-plus, skracamy czas potrzebny na wymianę wiertła do niezbędnego minimum. Trwa to dosłownie kilka sekund. Większy kłopot to wymiana wiertła udarowego na wiertło do metalu lub do drewna. Operacje takie wykonuje się bardzo często podczas prac budowlanych i remontowych, np. przy osadzaniu drewnianych elementów konstrukcji dachów.

Młoto-wiertarka, którą posługuje się dekarz, w ciągu kilku chwil powinna nawiercić w murze otwór pod kotwę lub skuć fragment cegły, a następnie wywiercić w belce, krokwi lub murłacie dodatkowy otwór niezbędny przy jej montażu na dachu. Operacja drobna, ale wymaga kilku minut uwagi. Aby ją przeprowadzić, należy wyjąć udarowe wiertło SDS-plus, którym przed chwilą wierciliśmy w murze, następnie założyć adapter SDS-plus/gwint 1/2”, który umożliwia zamocowanie gwintowanego uchwytu szczękowego, lub uchwyt wiertarski kluczykowy lub bezkluczykowy z uchwytem SDS-plus. W takim uchwycie wiertrskim możemy mocować zwykłe walcowe wiertła do metalu lub drewna. Drugim stosowanym rozwiązaniem jest używanie dwóch maszyn, jednej do kucia, a drugiej do wiercenia w drewnie. Czy jest to właściwe rozwiązanie? Na pewno drogie, ciężkie i niewygodne.

Dlaczego jest to takie skomplikowane w użyciu? Ponieważ mocowania SDS-plus występują tylko w wiertłach udarowych do muru, betonu, kamienia przeznaczonych do młoto-wiertarek lub młotków elektropneumatycznych. Brak jest natomiast wierteł do metalu i drewna z uchwytami SDS-plus.

Chcąc rozwiązać problem przezbrajania młotowiertarek, ciekawą innowacyjną propozycję przedstawiło YATO. Są to wysokiej klasy świdry typu LEVIS przeznaczone do szybkiego, precyzyjnego wiercenia w drewnie. Można jednak powiedzieć, że takie świdry ma w ofercie prawie każda firma narzędziowa. Więc co w nich takiego szczególnego? Uchwyt, czyli mocowanie SDS-plus. YATO więc proponuje specjalistyczny produkt, trudny do znalezienia u innych dostawców narzędzi.

Wygodę tego rozwiązania poczujemy, zmieniając osprzęt w naszej młoto-wiertarce lub młotku SDS-plus. Wymiana wiertła udarowego na wiertło do drewna trwa kilka sekund. Nie wymaga używania dodatkowego uchwytu, kluczyka, a wiertło zamocowane jest trwale i pewnie. Odpada konieczność wnoszenia i podłączania kilku elektronarzędzi i borykania się z plątaniną przewodów zasilających.

Warto tu wspomnieć, że świdry do drewna SDS (YT-3298) wykonane są z utwardzanej stali węglowej, głęboko frezowane, szlifowane i polerowane. Wewnętrzne powierzchnie świdrów są czernione. Wierzchołek zakończony jest spiralnie frezowanym pilotem, znakomicie ułatwiającym rozpoczynanie wiercenia.

Świdry z mocowaniem SDS-plus YT-3300 sprzedawane są w zestawach 6-sztukowych, pakowanych w drewniane kasety. Znajdziemy w nich narzędzia o najczęściej używanych średnicach 10, 12, 14, 16, 18 i 20 mm (dł. części części roboczej – 130 mm, dł. całkowita – 200 mm). Wszystkie z jednakowym mocowaniem typu SDS-plus.

 

Produkty dostępne w

sklepie internetowym toya24.pl

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments